Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

Chceli by ste dať dar, na ktorý ste si museli požičať? Mnohí Slováci tak robia

Pozrime sa na Vianoce realisticky. Okrem všetkých známych pozitív, ktoré do nášho života prinášajú, majú i svoje negatívne črty. Je ňou napríklad zvyšovanie zadlženia. Zo štatistík vyplýva na záver roka si berieme viac spotrebných úverov ako počas roka. Vianočnú pohodu si teda financujeme na dlh.  

Takto konajú podobne Slováci aj Česi. No napríklad Poliaci naopak pred koncom roka radi vyrovnávajú svoje podlžnosti, a chcú začať nový rok s čistým štítom.

Požičaj a daruj

Na konci roka si požičiavame viac. Keď pozrieme na ostatných päť rokov, vidíme v novembri a decembri nárast objemu novo poskytnutých úverov. Vyplýva to z prepočtov spoločnosti Fincentrum. Napríklad kým minulý rok predstavoval mesačný priemer nových úverov za prvých desiatich mesiacov 126 mil. eur, v posledných dvoch mesiacoch to bolo o 18 percent viac. Podobnú tendenciu môžeme pozorovať i v minulosti.

Tento rok zaznamenávajú spotrebné úvery svoj boom. Doterajšia úverová aktivita je o 45 percent vyššia ako vlani. Veľká časť z toho síce pripadá na refinancovanie starších drahších úverov, no i tak bude ale zaujímavé sledovať ako sa vyvíjali mesiace november a december. Čísla za celý rok budeme poznať až koncom januára.

Z týchto údajov vyplýva, že Slováci oslavujú svoje Vianoce sčasti na úver. To čo sa objaví na našich vianočných stoloch a pod stromčekom je v niektorých rodinách na sekeru. Vo vyššie uvedenej štatistike pritom sú zohľadnené len úvery od bánk. Nebankové pôžičky v nej nie sú. Bilanciu vlastných a cudzích zdrojov vo vianočnom rozpočte by tak ešte zhoršili.

Mať štedré a veselé je spoločenskou normou 

Spoločnosti TNS v prieskume vyšlo, že tento rok plánuje slovenská rodina na Vianočné sviatky minúť priemerne 394 eur. Z toho 234 na darčeky a zvyšok na jedno a nápoje.

Agentúra okrem toho zistila, že hoci Vianoce vnímajú ľudia na jednej strane ako sviatky pokoja, šťastia a radosti, na druhej strane ich až 69 respondentov vníma aj ako finančne náročné. Odpovedali tak najmä ľudia v produktívnom veku (30–39 roční) a obyvatelia Banskobystrického a Trenčianskeho kraja. Časť respondentov uviedla, že zvýšenú finančnú záťaž si prilepšuje na úver.

vydavky-na-vianoce

No nie všade

Z ďalšieho prieskumu, tentoraz spoločnosti KRUK, ktorá sa zaoberá správou pohľadávok, vyplynuli pozoruhodné rozdiely v tomto správaní medzi krajinami regiónu. Rozšafné predvianočné správanie majú spoločné Slováci i Česi. Poliaci ale uvažujú inak. Sú v decembri naopak ochotní splácať alebo výrazne obmedziť záväzky, ktoré im vznikli v priebehu roka. A často i na úkor komfortu počas Vianoc. Vrátane darčekov, a potravín.

Kruk to vysvetľuje tým, že do nového roku chcú vstúpiť s dobrým pocitom a finančne nezaťažení. Výnimkou preto nie sú mimoriadne splátky či dokonca predplatné splátky celej dlžnej sumy.

„Obyvatelia Českej a Slovenskej republiky sa dokážu zadlžiť alebo svoje dlhy ešte zvýšiť, aby mohli obdarovať svojich blízkych vianočnými darčekmi,“ konštatuje spoločnosť, ktorá porovnávala svoje interné údaje o finančnom správaní jej klientov. Slováci  podľa nej vnímajú Vianoce predovšetkým ako obdobie, v ktorom treba potešiť rodinu a blízkych. „Často tak dajú prednosť výdavku pred splátkou dlhu a niektorí sa naopak ešte viac zadlžia,“ konštatuje firma Z krátkodobého hľadiska tak síce urobia radosť sebe či svojim blízkym, no z dlhodobého pohľadu objektívne zhoršia a skomplikujú svoju finančnú aj rodinnú situáciu.

Spoločnosť KRUK eviduje ako najčastejšie malé pôžičky – do sto eur. Tie si berie najväčšie percento ľudí – 32 percent. Nasledujú vysoké pôžičky medzi 370 až 750 eurami, ktoré využíva – 14 percent občanov a medzi nimi, teda sto až 370 eur, si požičiava 12 percent ľudí.  Malé sumy si častejšie požičiavajú ženy.

„Mali by sme si uvedomiť, že aj menší darček môže našim blízkym urobiť radosť a že zadlžovať sa kvôli darčekom nestojí za to,“ hovorí  Veronika Kuřinová zo spoločnosti KRUK. Dodáva, že dodatočné zdroje možno získať okrem pôžičky i vedľajším zárobkom a racionálnymi výdavkami. „Pre Vianoce by sme však nemali zabúdať na splátky aktuálnych finančných záväzkov,“ upozorňuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial