Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Chcete staviť na technologické firmy? Pozrite sa ďalej ako len na Facebook alebo Apple

Technologické firmy sa opäť vezú na vlne. Od svojho dna z marca zarobili zhruba 40 percent. Opäť sa však objavujú objavujú obavy, či ich cena nie je príliš vysoko. Investori sa preto pozerajú po menších firmách, z ktorých môžu vyrásť noví technologickí lídri.

Finančné trhy prešli od dna z 23. marca hodný kus cesty. Včera sa síce investori po vyhlásení šéfa Fedu Jeroma Powella, o tom ekonomika bude ešte potrebovať výrazné stimuly, vystrašili a trhy klesli o viac o dve percentá. Akcie však majú aj tak za sebou úspešné „pokrízové“ oživenie o zhruba 30 percent.

Investovať do technologických gigantov?

Nie všetky akcie však prinášajú rovnaký pomer zisku a rizika. Investor stojí pred dilemou, na ktoré firmy sa zamerať. Aj po kríze platí, že „stávkou“ na istotu sú technologické akcie. Darí sa im opäť viac ako zvyšku trhu. Ide o spoločnosti zamerané na rozvíjajúce sa segmenty, ktoré sú rezistentné voči zatvorenej ekonomike a dokážu na nej dokonca benefitovať.

Index FANG+, ktorý je zložený zo spoločností ako Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Alphabet (Google), napríklad od polovice marca stúpol o 43 percent. Od začiatku roka je v pluse o 11 percent. Znamená to, že bežný investor by mal kupovať akcie Facebooku a Apple? Staviť na konkrétne akcie môže byť nebezpečné a pre mnohých nedostupné. Navyše tak ako pred krízou sa opäť objavuje riziko, že cena týchto akcií je už príliš vysoko.

Analytik Saxo Bank, Peter Garnry, upozorňuje, že pätica veľkých spoločností Apple, Amazon, Microsoft, Facebook a Alphabet už tvorí 20 percent hodnoty indexu S&P 500. „Je to veľmi vysoké číslo. Niečo také sme nevideli ani počas dot-com bubliny zo začiatku milénia, alebo nadvlády energetických spoločností z 80tych rokov,“ hovorí analytik.

Dodáva, že takto vysoká koncentrácie je prejavom nezdravého akciového trhu, „ktorý tak už nereprezentuje reálnu ekonomiku. Je to zároveň predzvesťou toho, že fundamentálna zmena je na ceste,“ hovorí analytik.

Nové ETF fondy zameriavajúce sa na menšie technologické firmy

Na investičnom trhu sa preto objavil nový trend. Ide o ETF fondy zamerané na spoločnosti, ktoré tiež ťažia zo zmeny správania ľudí v koronakríze, no vyhýbajú sa veľkým značkám.

Fondy investujú do menších firiem, ktoré však rovnako ako technologickí giganti dodávajú služby potrebné pre pracovné či súkromné video hovory, zdieľané online služby, či nové formy online zábavy. Ide napríklad o prevádzkovateľov hostingových platforiem, dátových a telefonických centier, softvéru či dodávateľov cloudových služieb.

„Dátové centrá sú pre veľké technologické firmy nevyhnutné. Bez tejto infraštruktúry nie je možné poskytovať cloudové služby,“ hovorí Sean O’Hara, šéf spoločnosti PacerETFs Distributors. EFT fond tejto spoločnosti (Pacer Benchmark Data & Infrastructure Real Estate ETF) investuje do menších technologických firiem, napríklad do prevádzkovateľov dátových centier Equinix, Digital Realty Trust, alebo CyrusOne. Za uplynulých 12 mesiacov tento fond zarobil 15,4 percenta.

Ďalší z podobných ETF fondov (WisdomTree Cloud Computing Fund) investuje do firiem dodávajúcich IT infraštruktúru a softvér. Od začiatku tohto roka je v pluse o 25 percent. Šéf výskumu spoločnosti WisdomTree, Jeremy Schwartz uviedol: „Nevlastníme akcie Alphabet, Microsoft alebo IBM. Hľadáme nové softvérové firmy“. Fond napríklad investuje do dnes veľmi obľúbenej spoločnosti Zoom Video Communications.

Hľadanie nových lídrov trhu

Ďalšie fondy sa zameriavajú na iné oblasti technologických inovácií. Napríklad Fond Global X Cloud Computing ETF investuje do cloudových služieb. „Nemôžme ignorovať veľké mená ako Microsoft, Amazon a Alphabet pretože ich príjmy z cloudových služieb rýchlo rastú. Je tu však množstvo lukratívnejších menších spoločností,“ približuje šéf výskumu spoločnosti Global X, Jay Jacobs,. Aj preto má fond veľké expozície v spoločnostiach ako Zoom, Twilio, Everbridge alebo Shopify.

Je teda rozumné, že investori sa zameriavajú na časti ekonomiky, ktoré v súčasnosti rýchlo rastú a prinášajú riešenia užitočné v dnešenej novej dobe. K dispozícií je však oveľa viac možností, ako len zamerať sa na veľké značky. Aj bežným investorom sú mnohé malé ale perspektívne firmy dostupné prostredníctvom ETF fondov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial