Utorok 28. január. Meniny má Alfonz

Chystá NBS nové opatrenia na sprísnenie hypotekárneho trhu?

hypotéky
Banky Peter Apolen 02.02.2018 | 00:00 1 Komentár

Na bankovom trhu sa špekuluje o nových opatreniach NBS zameraných na ďalšie sprísnenie úverového trhu.

Nové opatrenia by mali zahŕňať zníženie hranice LTV (pomer objemu úveru k hodnote nehnuteľnosti), od ktorej je dostupnosť hypoték obmedzená, na 70 percent LTV. Dnes je to 80 percent. Ľudia by tak museli financovať väčšiu sumu z ceny nehnuteľnosti z vlastných peňazí. Dnes sa tento rozdiel často kryje spotrebným úverom alebo medziúverom zo stavebného sporenia.

Tejto praxi by malo zabrániť ďalšie opatrenie. NBS už viac krát naznačila, že uvažuje o zavedení nového ukazovateľa, ktorý by mal zastropovať prípustné zadĺženie každej domácnosti dané výškou jej príjmu. Mal by to byť osemnásobok ročného príjmu domácnosti.

Ak teda rodina zarába dve tisícky eur mesačne, ročne to je 24 tisíc eur, a za osem rokov to je 192 tisíc eur. Táto suma by mala po novom predstavovať limit pre celkové možné zadlženie danej domácnosti. Do tohto limitu by sa mali započítavať všetky typy úverov, teda hypotéky, spotrebné úvery, kreditné karty, povolené prečerpania, či lízing a nebankového úvery. Ak bude domácnosť žiadať o úver nad tento strop, banka by jej ho už nemala schváliť. Pre mnohých žiadateľov, ktorí hypotéku financujú iným úverom, by to mohlo znamenať stopku žiadosti o úveru.

NBS to popiera

Hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová však to, že sa by centrálna banka chystala zaviesť nové reštrikcie, poprela. Oficiálne stanovisko banky znie: „NBS už viackrát upozorňovala na riziká súvisiace so silným rastom úverov. V prípade potreby NBS zváži prijatie opatrení, ktoré by zmiernili nadmerný rast zadlženosti domácností.“

Doteraz prijaté opatrenia NBS mali len čiastočný účinok. V prvej fáze vždy fungovali opačne. Spôsobili horúčkovitý záujem o úvery, ešte pred nábehom tvrdších podmienok. Až potom došlo k ochladnutiu. To však je už na minuloročných výsledkoch zreteľné. Objem nových hypoték bol vlani menší ako pred rokom. Kým v roku 2016 priniesol extrémne silný rok nové obchody v objeme 9,7 mld. eur, vlani banky na bývanie požičali zhruba osem miliárd eur.

Najsilnejším mesiacom vlani bol december, keď banky poskytli úvery na bývanie v hodnote 876,2 mil. eur. V roku 2016 bol najlepším mesiacom máj, keď si banky zaknihovali úvery až za 1,4 mld. eur. Tempo rastu hypotekárneho trhu sa tak minulý rok spomalilo.

Zdroj údajov: NBS

Slovenské domácnosti sú príliš zadlžené

Napriek tomu dosahuje zadĺženosť slovenských domácností až príliš vysoké hodnoty. Podiel retailových úverov na HDP dosahuje najvyššiu hodnotu spomedzi štátov strednej a východnej Európy. Nárast tohto ukazovateľa za posledných 12 mesiacov bol zároveň najvyšší v eurozóne, a aj v rámci krajín strednej a východnej Európy.

NBS na to upozornila v svojej Správe o finančnej stabilite z novembra minulého roku. Uvádza, že Slovensko je jedinou krajinou EÚ, v ktorej sa zadlženosť domácností  zvyšuje každým rokom nepretržite už od roku 2005. Podľa centrálnej banky to zvyšuje ich zraniteľnosť voči prípadným šokom.

Jedna odpoveď na “Chystá NBS nové opatrenia na sprísnenie hypotekárneho trhu?”

  1. Jasmine píše:

    NBS je nevypočítateľná strela. Som zvedavá, či sa to potvrdí. Už teraz je trh kľudnejší…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *