Pondelok 06. júla. Meniny má Patrícia, Patrik

Čím sa oplatí kúriť? Porovnanie nákladov na rôzne typy vykurovania

Náklady na kúrenie predstavujú jednu z najväčších výdajových položiek rozpočtov českých a slovenských domácností. Súvisí to so zemepisnou polohou a tiež so situáciou na energetických trhoch. Najväčší výrobcovia a distribútori plynu a elektriny majú tendenciu využiť svoje dominantné postavenie v neprospech bežného spotrebiteľa, výsledkom čoho sú vyššie ceny.

Bohužiaľ, na vysoké ceny si budeme musieť asi zvyknúť. Zásoby energetických surovín ako sú ropa, čierne uhlie a zemný plyn sa míňajú a ich ťažba sa stáva čoraz nákladnejšia. Za vysokými cenami stojí rada ďalších faktorov ako sú politická nestabilita, vojny, vysoký dopyt po energii a špekulatívne obchody.  

Nedávna plynová kríza, ktorá prerušila dodávky zemného plynu do Južnej a Východnej Európy, dala dostatočný podnet k tomu, aby sme si zvážili výhody a nevýhody použitia týchto surovín pre vykurovanie. Existuje mnoho iných alternatív, ktoré sú lacnejšie a ekologickejšie.

Palivá a topné sústavy

Topnú sústavu vyberáme predovšetkým na základe druhu paliva a jeho dostupnosti, možnosti uskladnenia a vývoja ceny. Ďalej je dôležité vedieť parametre o rodinnom dome alebo byte (súčasná topná sústava, stav okien atď). V neposlednej rade musíme mať prehľad o rozpočte a o obstarávacích nákladoch vykurovacích systémov.

V Českej republike sa ako zdroj tepla najviac používa drevo, uhlie, plyn a elektrina. V menšom rozsahu sa používa koks, propán-bután a vykurovacie oleje.

Drevo predstavuje jeden z najlacnejších zdrojov tepla. V súčasnosti sa čoraz viac používajú splynovacie kotle, ktoré dokážu vyrábať teplo so 75% účinnosťou. Ceny týchto kotlov sa pohybujú okolo 2200-3000 eur, čo je pomerne drahé vzhľadom na ďalšie prevádzkové náklady. Výhodou kúrenia drevom je nezávislosť na výpadkoch elektrickej energie. Nevýhodou môže byť vysoká náročnosť na skladovanie a vysúšanie.

Uhlie je o niečo drahšie ako drevo ale ponúka vyššiu výhrevnosť. Ceny kotlov na uhlie sú podobné kotlom na drevo. Výhodou uhlia je ľahšia manipulácia a skladovanie oproti drevu.

Ďalším príkladom tuhého paliva je koks. Výhrevnosť koksu je ešte vyššia ako u uhlia, ale vzhľadom na to, že jeho cena je porovnateľná s cenou zemného plynu, nemá praktický význam.

Veľkou výhodou zemného plynu je komfort spojený s obslužnosťou. Na druhej strane tento druh vykurovania nie je najlacnejší a každoročné zvyšovanie cien plynu je niečo, s čím treba rátať.  Cena bežných kotlov je 750 eur, u kondenzačných plynových kotlov, ktoré sú až o 13 % účinnejšie, sa cena pohybuje okolo 1800 eur.

Elektrina je najdrahší spôsob vykurovania a preto by sme ju mali použiť len ako náhradný zdroj tepla. Síce sa dá ušetriť na elektrickom topnom zariadení, ale ročné prevádzkové náklady môžú byť dokonca o 550 eur viac ako pri topnej sústave na zemný  plyn. Azda jedinou výhodou vykurovania elektrinou je pohodlná obslužnosť.

 

Zdroj: www.tzb-info.cz  

Alternatívne zdroje tepla

Existuje niekoľko druhov tzv. alternatívnych zdrojov tepla, ktoré predstavujú veľmi účinné a ekologické riešenie vykurovania domácností. Majú veľky potenciál využitia, ale v porovnaní s klasickými zdrojmi tepla sú veľmi drahé.

Dobrým príkladom alternatívného zdroja tepla sú tepelné čerpadlá. Náklady na počiatočnú investíciu sa pohybujú v rozmedzí 750 až 1100 eur. Ročné prevádzkové náklady sú pomerne nízke (okolo 850 eur), ale je veľmi otázne, či tieto náklady dokážu vykompenzovať vysoké investičné náklady. Predajcovia  tepelných čerpadiel uvádzajú návratnosť investície na 10 – 12 rokov, čo je v porovnaní so životnosťou čerpadiel (15 – 20 rokov) pomerne dlhá doba.

Solárne panely sa v naších poveternostných podmienkách používajú skôr ako doplnok hlavného zdroja a ohrevu vody. Náklady na zavedenie solárneho systému ohrevu vody sú stále vysoké (viac ako 3700 eur) a preto je do značnej miery obmedzené využitie tohto zdroja energie.

Ako znížiť náklady

Pri znížovaní nákladov je dôležité sa zamerať na tie opatrenia, ktoré sú menej náročné na finančné prostriedky a zároveň ekonomicky vysoko efektívne. Treba najskôr vykonať inštaláciu termostatických ventilov a regulátorov, a až potom pokračovať so zateplením domu a výmenou okien.

Inštalácia termostatických a regulačných ventilov na vykurovacie telesá môže znížiť spotrebu tepla o 20 až 40 percent. Následná výmena okien a zateplenie vonkajšieho plášťa budovy a strechy dokáže ušetriť 20 až 35 percent pôvodnej spotreby tepla. Zaizolovaním vnútorných rozvodov, môžeme dosiahnuť ďalšiu až 10-percentnú úsporu tepla.

Zbytočné plytvanie tepla môže byť spôsobené napr. častým vyvetraním alebo kúrením prázdneho domu. Preto treba implementovť aj tieto faktory do systému opatrení na znižovanie nákladov.

České riešenie: Program Zelená úsporám

V Českej republike pred nedávnom spustili program Zelená úsporám, ktorý je zameraný na podporu využitia obnovitelných zdrojov energie, ale aj investícií do energetických úspor pri rekonštrukciách i v novostavbách. Tento program má za úlohu dotovať projekty na zateplovanie rodinných domov a nepanelových bytových domov a podporiť nahradenie neekologických topných systémov za nízkoemisné kotle na biomasu a účinné tepelné čerpadlá.

Aký spôsob kúrenia využívate?

View Results

Loading ... Loading ...

3 odpovede na “Čím sa oplatí kúriť? Porovnanie nákladov na rôzne typy vykurovania”

 1. merlin píše:

  Aj ked sa to nezda, existuju aj ine moznosti vykurovania, ale sa o nich nikto nezmienil.

  Najnizsie naklady predstavuje vykurovanie pomocou PPET- polyetylenovych peliet.
  Kotle a vykurovacie telesa existuju vo vykonoch od 80kW, co zodpoveda potrebnemu vykonu pre vatsi rodinny dom. V pripade pouzitia alternativneho vykurovania, nema zmysel robit opatrenia v zatepleni a riesit straty vykurovanych priestorov.
  Vykurovacia hmota sa da pripravit aj doma, pomocou akejsi vatsej skartovacky z klasickych PET obalov a flias, pripadne igelitovych vriec a pod.
  Kotol ma plnoautomaticky podavac zo zasobnika, ktory ma podla vykonu zasobu na 1-2 tyzdne plnej prevadzky.
  Ako predohrievacie a startovacie medium existuju alternativy, elektrina, propan butan, zemny plyn, olej, benzin, petrolej, biolieh, bioplyn.
  Dokonca startovacie horaky su obvykle konstruovane ako bifuel, teda, na sietove zdrojove palivo ( zemny plyn, svietiplyn) a olej, bud lahky, alebo stredny a to z dovodu autonomneho a bezpecneho startovania i pri vypadku sietoveho paliva.
  spotreba el. en. je okolo 130W- 2000W podla velkosti horaku a kotla, obvykle za maly priplatok je zariadenie dodavane aj zo zalohovacim zdrojom, ktory potrebuje 2ks Pb akku trakcnych 12V/60Ah a dokonca su dobijane z peltier-generatorovej elektrickej jednotky, ktora sa obvykle pripojuje na komin.

  Nakolko sa jedna o nehomologovane a neschvalene zariadenie, nieje mozne na uzemi EU jej dovoz a ani prevadzka, individualne mi mozu bozkat zadnu cast tela.

  priprava paliva je pre niekoho nekomfortna, lebo sa musi strkat hlava do kontajnerov na pet flase a nahadzovat do auta a vozit bordel, vo vysledku to vsak znamena rocnu usporu cca 350.000 skk a to nehovorim o zaujimavom rezime autonomnej vyroby el. energie, priamo na kominovom zasobniku, ktory ma pri 150kW kotli pri zbytkovom teple odvadzanom do komina vykon cca 1,2kW, ktory je dodavany pocas prace kotla, cca po 8 minutach od plneho nabehu a aj ked je to pri napati 24V komplikovane z bateriami a menicom, vo vysledku sa da na to prevadzkovat sada obehovych cerpadiel, 2 PC a maly LCD TV priamo bez naroku na dalsi prisun sietovej el. en.

  Cena aj so vsetkymi utilitkami, ako je peltierovy generator el. en. a merac emisii je cca 280.000skk ( r. 1999)bez dopravy, cla, dph a inych prijemnych veci, ktore sa nedaju opomenut.

  Pokial je mi zname okrem indie a ciny to maju aj v USA, avsak niekoko nasobne drahsie.

  Horenie a samotny priebeh prace kotla prebieha bez zapachu a dymu, je to sofistikovana technologia vysokotlakeho emulzneho horaku, podobneho horakom na LTO/TTO avsak z komplikovanym predohrevom a behovym ohrevom pomocou tekuteho woodovho kovu v ohrievanych vedeniach a dopravnikovym systemom piestoveho lisu.

  co vy na to?

 2. kurenarskadieta píše:

  Je zaujímavé, že v takýchto porovnaniach vždy chýba najúspornejšie vykurovanie – sálavé.
  Je to nevedomosť, alebo úmysel…?

 3. Milo píše:

  My kúrime elektrinou. Aj keď by bolo kúrenie drevom asi lacnejšie, tak ma by sa s ním nechcelo každý rok robiť. To si radšej priplatím a mám kúrenie bez práce. V podlahe máme také špeciálne vykurovacie fólie, ktoré som objednal z https://www.heatflowslovakia.sk/ a máme vďaka nim krásne teplú podlahu, čo je príjemný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *