Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

Čína bude zvyšovať finančnú gramotnosť detí. Chce tak predísť kríze

čína

Čínskej vláde sa nepáči, že občania príliš investovali do nehnuteľností. Obáva sa splasnutia realitnej bubliny. Aj preto zavedie do škôl povinné finančné vzdelávanie. Deti tak budú narábať s financiami, ako aj investovať na finančných trhoch.

Čínska komisia pre cenné papiere (CSRC) začiatkom apríla zverejnila svoje plány pre doplnenie študijných osnov na čínskych školách. Ich cieľom je zvýšiť u žiakov a študentov finančnú gramotnosť. Školy budú musieť zmeniť svoje osnovy a doplniť do nich inovatívne nástroje.

Ako uvádza stránka www.channelnewsasia.com, ide o reakciu na situáciu, keď veľké množstvo čínskych dôchodcov a menej vzdelaných investorov prišlo o svoje životné úspory v rizikových schémach, alebo naletelo finančným podvodom. Tento problém sa stal ešte ťaživejší po tom, čo Čína začala otvárať svoje akciové trhy, aby prilákala zahraničný kapitál pre svoje podniky a po tom, čo sa na trhu nafúkla realitná bublina.

Na čínskom trhu je množstvo prázdnych bytov

Bublina na trhu nehnuteľností je reálny problém, ktorý krajine hrozí. Priemerná cena nehnuteľností v 70tich najväčších čínskych mestách rastie aktuálne medziročne o desať percent a rast trvá už 46 mesiacov po sebe. Zvyšuje sa aj cena nájomného. V Pekingu zaplatili nájomcovia oproti minulému roku až o 21 percent viac.

Dlhú dobu platilo, že čínske rodiny investovali svoje úspory do nehnuteľností. Argumenty v ich prospech hovorili jasne. Ceny realít sa neustále zvyšovali, pretože rástla aj celá čínska ekonomika a riziko poklesu bolo minimálne. Objavili sa však obavy.

V čínskych mestách je množstvo nových prázdnych bytov. Vláda ich stavala, aby podporila ekonomický rast, nikto v nich však nebýva. A to vytvára riziko, že jedného dňa sa ich ceny zrútia. Téma sa už dostala na titulné strany novín. Hoci sa vláda snaží udržať realitný trh zdravý, aby podporila ekonomiku, v situácií, keď zadlženie vzrástlo a vlastníctvo bytov sa stalo všeobecnou témou, nemôže ignorovať fakt, že nadmerný dopyt po nehnuteľnostiach naďalej nafukuje bublinu.

Investície do infraštruktúry a do nehnuteľností boli financované dlhom. Ak sa ceny nehnuteľností zrútia, hrozí riziko, že problémy so splácaním dlhu vyvolajú finančnú krízu s globálnymi dôsledkami.

Riešením je vzdelávanie

Rozhodnutie zvýšiť finančnú gramotnosť čínskych detí je prejavom toho, že čínska vláda si je tohto rizika vedomá. Jej cieľom je preto vštepiť novej generácií sebadisciplínu a pomôcť jej porozumieť tomu, ako prijímať zodpovedné finančné rozhodnutia.

Finančné vzdelávanie má umožniť mladým ľuďom orientovať sa v komplexnom finančnom svete a vybaviť ich praktickými skúsenosťami. Mali by byť schopní vytvoriť si finančné portfólio, ako aj šetriť si už do skorého veku.

Koncept už bol otestovaný v niekoľkých pilotných školách v Šanghaji alebo Šen-čene. Stretol sa tu s veľkou popularitou, takže aj ostatné školy prejavili z rozhodnutia rozšíriť ho nadšenie.

V jednej zo škôl sa napríklad vedenie rozhodlo organizovať pre žiakov návštevy finančných inštitúcií a búrz. Úspech povzbudil čínsku vládu k rozšíreniu programu.

Všetko dobre naplánované

Pomôcť v tom školám majú aj mobilné aplikácie. Deti budú môcť vďaka nim manažovať svoj detský rozpočet tvorený z vreckového, plánovať si svoje budúce výdavky, či dokonca hrať na virtuálnych akciových trhoch. Čínske technologické firmy už vyvíjajú aplikácie, videohry, či digitálne hry.

Aktivitu preberajú aj samotné školy a univerzity. Spolu s finančnými inštitúciami sa snažia urobiť vzdelávanie čo najviac praktickejšie a zábavnejšie. Vzdelávať sa však najprv budú musieť učitelia. Aj pre nich preto pripravila čínska vláda v spolupráci s OECD program zvyšovania kvalifikácie. V niektorých školách sa skúšky z finančnej gramotnosti stanú povinné pre získanie maturity, či titulu.

Čínska vláda si uvedomuje, že musí plánovať dlhodobo. Obáva sa totiž turbulencií, ktoré by mohlo vyvolať aktuálne spomaľovanie ekonomického rastu. Čína totiž prechádza obdobím premeny z výrobne orientovanej na spotrebnú ekonomiku, čo môže vyvolať problémy, na ktoré krajina doteraz nebola zvyknutá. Patria medzi ne aj poklesy trhoch, kde majú Číňania svoje úspory, či pokles cien nehnuteľností. Aj preto je zvyšovanie finančnej gramotnosti nevyhnutné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial