Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Čína chce svetovú menu: Nahradí SDR dolár?

V poslednom období počúvame z viacerých strán, že dolár ako rezervná mena by mal byť nahradený. Iniciatívou Číny a Ruska je, aby funkciu hlavnej svetovej meny prijalo SDR. Pozrime sa preto bližšie na to, čo je to SDR, ako vyzerajú návrhy na nový finančný systém a či existuje vôbec realistická alternatíva zmeny SDR za dolár.

Čo je SDR?

Special Drawing Right alebo Špeciálne právo čerpania je umelá menová jednotka vytvorená Medzinárodným menovým fondom. Je to iba účtovná mena, ktorej hodnota sa odvodzuje od hodnoty štyroch najdôležitejších svetových mien: USD, GBP, JPY a EUR. Hodnota SDR sa mení každý deň, pričom pomer jednotlivých mien v tomto koši sa mení raz za 4 roky podľa ich podielu na medzinárodnom obchode. Nasledujúca tabuľka ukazuje súčasnú hodnotu SDR, ktorá je 1,49142 dolára:

 

Dôvodom vzniku SDR bolo, že krajiny patriace do MMF môžu čerpať pôžičky pre rôzne účely práve v tejto mene, pretože jej hodnota ako koša mien je oveľa stabilnejšia ako hodnota jednotlivých mien. Funkcia SDR je tak výrazne obmedzená na pôžičky krajín od MMF a niekoľko inštitúcií ju používa ako index. Avšak práve návrhom Číny by mohlo SDR získať úplne nový rozmer.

Aké by malo SDR fungovať?

Dolár začína v posledných mesiacoch vykazovať výrazné riziko ako svetová rezervná mena. Keďže dolár je nekrytá mena založená na úverovej expanzií, tak riziká z jeho existencie ako svetovej rezervnej meny sú obrovské, tvrdí Zhou. Akceptácia SDR ako rezervnej meny by podľa neho prinieslo vyriešenie množstva problémov, avšak táto „smelá iniciatíva by si vyžadovala obrovskú dávku politickej vízie a odvahy“. Pozrime sa na návrhy a výhody, ktoré čínska strana vidí pri použití SDR:

  • Mal by sa vytvoriť systém vysporiadania medzi SDR a inými krajinami, čím by sa SDR stalo medzinárodne uznávanou jednotkou;
  • Podporovať SDR v medzinárodnom obchode, oceňovaní komodít alebo medzinárodnom účtovníctve;
  • Vytvoriť finančné aktíva oceňované v SDR;
  • Rozšíriť rozsah SDR zo štyroch na viacero mien, kedy by do koša SDR mal byť zaradený aj juan, rubeľ a zlato;

Takýmto spôsobom by sa zaručilo, aby svetová rezervná mena nebola manipulovateľná jedným národom. Univerzálny dohľad MMF by zaručil stabilné fiškálne ako aj monetárne prostredie.

Riziko zavedenia SDR

Aké by malo následky zavedenie SDR? Pozrime sa na jednoduchú matematiku. Svetové centrálne banky vlastnia rezervy v objeme takmer 7 biliónov USD. Z tohto je 64% dolárových rezerv, čo predstavuje asi 4,4 bilióna USD. ( Ak k tomu pripočítame hodnotu Suverénnych majetkových fondov,  tak zistíme, že vlády na svete vlastnia zhruba 5,6 bilióna dolárov, pričom rezervy USA v cudzích menách sú 71 mld. USD).

V súčasnosti sa na hodnote SDR americký dolár podieľa asi 44%. Vidíme tak, že pokiaľ by centrálne banky chceli zmenšiť podiel dolára vo svojich rezervách na túto úroveň, museli by predať 20% svojich dolárových rezerv do iných mien. V prípade, že by SDR obsahovalo aj juan a rubeľ, bolo by to ešte oveľa viac. Iba 20% z 7 biliónov je 1,4 bilióna dolárov.

Keďže USA má v MMF právo veta, tak nikdy neakceptuje SDR. Tým, že by prijali SDR, tak by výrazne devalvovali svoju vlastnú menu. Skutočný predaj 1,4 bilióna dolárov do iných mien by spôsobil jeho astronomické oslabenie, na čo by sa nabalilo množstvo ostatných problémov, čo USA nemôže akceptovať.

Budúcnosť monetárneho systému

Preto sú možné dve cesty ďalšieho vývoja svetového monetárneho systému. Prvý pokojný variant hovorí o tom, že krajiny začnú postupne opúšťať dolár ako svetovú menu a začnú vysporiadávať svoj medzinárodný obchod vo vlastnej mene. Takto to začala robiť Čína, keď uzavrela dohodu o vysporiadaní svojej obchodnej bilancie v juanoch už s piatimi krajinami. Táto alternatíva bude mať na svedomí postupnú stratu záujmu o dolár a jeho pomalé oslabovanie.

Druhá alternatíva je, že dolár dohrá svoju úlohu až do konca. Neschopnosť amerických politikov si priznať, že monetárny systém založený na dolári ako rezervnej mene už stroskotal, a pokračovanie snahy o záchranu tohto systému za každú cenu bude len viesť ku stavu, kedy sa kompletne rozpadne celý svetový finančný systém.  A až potom sa začne budovať nový a bezpečnejší monetárny systém, možno založený na SDR a možno na zlate.

 

Nahradí SDR dolár?

View Results

Loading ... Loading ...

3 odpovede na “Čína chce svetovú menu: Nahradí SDR dolár?”

  1. smejo píše:

    Moja seminárna práca znie návrh na vytvorenie svetovej rezervnej meny, dalo by sa aj z tohto článku čerpať?Že by som popísala o SDR, ktorá má nahradiť dolár?Lebo fakt neviem,že aké iné zdroje použijem,asi knižničné sa nebudú dať…

  2. Milan píše:

    v SDR nevidim problem v teoretickej rovine, avsak dolar sa nezaklada len na uveroch, je to o celej ekonomike, ktora dlhodobo je nie len ze udrzatelna, teda keby sa nedavali spravy, ze dolar zmizne a pod., pretoze to ludi odstrasi…dolar si podla mna stale drzi hodnotu, a to je v ramci celej ekonomiky, ked sa len pozriete na burzy, ktore su najlikvidnejsie…a to je sila, ktora zatial nema obdobu..ano, mozno je teraz viac IPO a pod. na azijskych burzach, ale stale si tieto firmy zachovaju hodnotu ( napr. blue chip firmy ), ktore budu obchodovat v ramci dolara…..ale v teoretickej rovine SDR by bola dobra alternativa..­…avsak problem vidim v zlate…tie ´´ myty ´´ o zlatom standarde su viac ako neerudovane a konspirancne…teda moj argument preco by zlato nemalo byt je to, ze zlato je vycerpatelny zdroj, teda je jasne, ze pokial by SDR bolo naviazane aj na zlato a opacne, tak by ta mena prudko rastla, co nie je dobre…napr. pre chudobnejsie krajiny, ktore napr. obchoduju aj s SDR v ramci verj. obstaravania…takze ked budu pokracovat prostrednictvom zlata, je jasne ze projekt SDR stroskota

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *