Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Čo bude, ak sa rozpadne eurozóna?

Šumy o možnom odchode Grécka z eurozóny sa objavujú čoraz častejšie. Krajina totiž po skončení trojročného obdobia, na ktoré jej ostatné krajiny hospodárskej a menovej únie poskytli financovanie, ostane s ešte vyšším dlhom než má teraz. Jej šance na záchranu bez reštrukturalizácie alebo dokonca odchodu z eurozóny sú mizivé.

Politici stále popierajú, že riziko defaultu Grécka alebo dokonca jeho odchodu z eurozóny existuje, no trh ako aj analytici nemajú podobný názor. Pravdepodobnosť opustenia eurozóny určite nie je nulová. Kvantifikovať pravdepodobnosť odchodu Grécka z eurobloku je pomerne ťažké ak nie nemožné a preto sa analytici banky ING pozreli na problematiku inak.

Vytvorili modely, ktoré sa snažia odhadnúť, aký efekt by mal odchod Grécka z eurozóny na ostatné krajiny a dokonca v modeloch počítajú aj s možnosťou, že by sa rozpadla aj celá Eurozóna. Právne totiž odchod krajiny z eurozóny nie je vôbec doriešený a vstup do menového bloku mal byť nezvrátiteľný.

Dlhová kríza by ale nakoniec mohla donútiť aj ostatné krajiny k odchodu z eurozóny. A práve s touto možnosťou banka v reporte „Rozpad Eurozóny – Kvantifikovanie nemysliteľného“ uvažuje. Nemecká kancelárka Merkelová v máji povedala: „Pokiaľ padne euro, nepadne len jedna mena. Celá Európa padne. Myšlienka európskej jednoty zlyhala.“

Dopady scenáru rozpadu eurobloku sú podobne negatívne. Aj keď je totiž pravdepodobnosť takejto udalosti malá, jej dopady by boli obrovské. Kolaps Lehman Brothers by bol len trpaslíkom. Eurozóna je totiž najväčším obchodným blokom na svete a jej dezintegrácia by mala katastrofálne následky.

Banka teda počíta s dvomi scenármi. Prvým, pri ktorom eurozónu opustí Grécko a s druhým, kedy sa celá eurozóna rozpadne. Samotný odchod krajiny z EMU ale jej problémy s dlhom príliš nerieši. Pokiaľ nebude dlh denominovaný do novej meny, jej dlh dokonca vzrastie. A aj pokiaľ bude dlh prevedený do novej meny, pomer dlhu k HDP ostane maximálne nezmenený. Prípadné tlačenie peňazí centrálnou bankou zas vyvolá vysokú infláciu, čo zabráni akémukoľvek kapitálu vo vstupe do krajiny. Oslabenie meny by ale mohlo obnoviť potrebnú konkurencieschopnosť týchto ekonomík.

V prípade odchodu Grécka z eurozóny by HDP krajiny po prvých dvoch rokoch prepadol o 7,5% v porovnaní so základným scenárom banky, HDP zvyšných krajín eurozóny by bolo nižšie o približne 1% v porovnaní so scenárom bez odchodu Grécka.

Situácia sa ale mení v prípade rozpadu celej Eurozóny. Pre uľahčenie odhadov banka počíta s kolapsom menového bloku na konci roka 2010.V prvom roku po rozpade EMU by HDP v pôvodných krajinách Eurozóny prepadlo o 5-9%, kumulatívne by HDP za prvé dva roky oproti scenáru bez rozpadu Eurozóny klesol o 9-14%. Efekt oboch scenárov je vidieť na prvom grafe.

strata HDP po rozpade EMU

Slabé meny 16. resp. 17. krajín Eurozóny by oslabili a podporili by export, no zisky z exportu by neboli dostatočné na to, aby kompenzovali stratený domáci dopyt.

Depresia v Európe by stiahla do recesie aj zvyšný svet, najviac ale krajiny strednej Európy. V prípade rozpadu Eurozóny by dosiahla za prvé dva roky strata ekonomického rastu viac ako 15%. Zasiahnutá by bola aj US ekonomika, nakoľko by dolár prudko posilnil.

globálne nerovnováhy po rozpade emu

Dopad na cenovú hladinu bude rôzny. V prípade, že eurozónu opustí len Grécko, zažije len Helénska republika dvojcifernú infláciu. V prípade rozpadu eurozóny sa silná inflácia dostaví aj v ostatných periférnych krajinách eurozóny kvôli prepadom ich nových mien o viac ako 50%. Naopak, Nemecko a ostatné silné krajiny by zažili deflačný šok.

deflácia v centre inflácia na periferii

Na finančné trhy by oba scenáre mali výrazne negatívny vplyv a ide teda o zlý a horší scenár . V prípade odchodu Grécka z eurozóny by ceny aktív prudko prepadli, grécke cenné papiere by výrazne stratili na hodnote a tieto straty by museli priznať banky z ostatných krajinách Európy. Vlády by museli niektoré banky zachraňovať, čo by ďalej zhoršovalo ich už aj tak krehkú fiškálnu pozíciu.

V prípade rozpadu eurozóny by finančný sektor zažil obrovský šok, nakoľko by boli bilancie všetkých finančných inštitúcií silne zasiahnuté a devalvácie jednotlivých mien by spôsobili insolventnosť väčšiny inštitúcií.

Ako následok rozpadu by nastala obrovská divergencia aj pri úrokových sadzbách jednotlivých krajín. Výnos na 10-ročných nemeckých dlhopisoch by prepadol pod úroveň 1% a naopak v okrajových častiach Eurozóny by výnosy vzrástli na 7-12%. Spredy medzi výnosom nemeckých dlhopisov a dlhopisov Grécka, Portugalska, Španielska, Írska a Talianska ponúka ďalší graf…

explózia výnosov dlhopisov

Na výmenných kurzoch by sa výrazne prejavil už odchod Grécka z Eurozóny. Trhy by sa okamžite začali báť o udržateľnosť menového bloku. EURUSD by mohol prepadnúť až na 0,85 EURUSD a dokonca sa nedá vylúčiť úroveň 0,70/75. Nová grécka drachma by stratila približne 80% oproti euru.

V prípade kompletného rozpadu Eurozóny by pásmo devalvácie siahalo od 7,5% do 50% oproti novej nemeckej marke. Rozsah devalvácií je zobrazený na nasledujúcom grafe.

Deflacia po rozpade EMU

ING vo svojom reporte ponúka aj graf nových mien v porovnaní s vývojom EURUSD.

Marka silnejšia ako euro po rozpade emu

Dopad rozpadu eurozóny bude podľa analýzy banky naozaj traumatický a bez dlhšej prípravy hrozí okamžitý kolaps platobného systému. Celková strata ekonomického outputu v porovnaní so situáciou bez kolapsu predstavuje až 10%. Kolaps Lehman Brothers a následná recesia tak bude len menším otrasom. A práva preto pravdepodobne politici nechcú o možnom rozpade eurozóny ani počuť. Dokonca aj len odchod Grécka bude pre finančné trhy veľmi zlý a preto je pre politikov rovnako nemysliteľný.

Plátať staré diery ale nie je riešenie a preto ani zachraňovanie Grécka nemôže pokračovať donekonečna. Default a zotrvanie Grécka v eurozóne by mohlo byť najlepším riešením. Samozrejme to len vtedy, pokiaľ ostatné krajiny už budú dávno konsolidovať svoje verejné financie. Inak sa vôbec nemáme na čo tešiť.

Autor je analytik TRIMBROKER.

Kto by mal Grécku pomôcť?

View Results

Loading ... Loading ...

3 odpovede na “Čo bude, ak sa rozpadne eurozóna?”

 1. Šumy píše:

  Šumy o možnom odchode Grécka z eurozóny utichají, dnes je klid v EU a euro posiluje a bude posilovat dále.

  • Michal D. píše:

   Pred tyzdnom analytici Capital Ekonomics uviedli, ze rozpad eurozony by clenskym krajinam pomohol. Verit, ze docasne upokojenie situacie znamena obrat, je naivne…

 2. Franto píše:

  V prípade rozpadu EUR meny by sme prešli naspäť na pôvodnú menu. Ako sa určí, čo z mojich úspor prejde do SKK a čo napríklad do novej DM ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *