Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Čo by bolo skutočne prínosom Davosu?

Tento týždeň sa tradične v Davose koná už 44. Svetové ekonomické fórum. V prepychovej atmosfére rekreačného strediska pre bohatých dumajú politici, podnikatelia, vedci a starostlivo vybraní aktivisti nad svetovými problémami. Témami sú i aktuálne problémy európskeho finančného sektora. Dopady pocíti i päť slovenských bánk. Dohľad NBS totiž prejde na ECB. No je veľa tém, ktoré by mohol tohtoročný Davos odpovedať.

Tento rok je témou Pretváranie sveta: Dôsledky pre spoločnosť, politiku a podnikanie. Cieľom tohtoročného zasadnutia je prísť s názormi, iniciatívami a akciami, ktoré by odpovedali na súčasné i budúce výzvy meniaceho sa sveta.

Medzi hlavné témy partia globálne otázky ako napríklad veľmi populárna klimatická zmena, či zväčšovanie príjmových nerovností vo svete. Tieto témy však vzbudzujú pochybnosti o užitočnosti takýchto stretnutí, pretože máme primálo informácií o podstate týchto javov a akékoľvek navrhnuté riešenie bude svojou povahou čistým sociálnym inžinierstvom, pretože budú požadovať viac kontroly, viac regulácie a tým menej slobody.

Ekonomická agenda sa sústredí najmä na ďalšiu finančnú reguláciu a menovú politiku v podmienkach spomaleného ekonomického rastu. Hovorí sa veľa aj o medzinárodnom obchode. Otázky týkajúce sa bánk, finančných trhov a významných ekonomík budú pravdepodobne dominovať, pretože Svetové ekonomické fórum vo svojej publikácii Globálne riziká 2014 zaradilo fiškálne krízy v kľúčových ekonomikách na prvé miesto medzi rizikami. Navyše, na deviatom mieste sa uvádza riziko zlyhania významnej finančnej inštitúcie. Nie je to uvedené priamo, no všetci s napätím sledujú ako bude eurozóna ďalej riešiť svoje problémy, najmä stále neozdravený bankový sektor, jeho príliš silné prepojenie na ťažko zadlžené štáty a najmä čo s bankami, ktoré sú nielen príliš veľké na to padli, ale aj na to, aby sa zachraňovali z verejných zdrojov jednotlivých štátov.

Riešenie, s ktorým prišla Európska komisia, a o ktorom sa určite veľa hovorí, pozostáva z troch pilierov – vytvorenia jednotného európskeho dohliadacieho mechanizmu na čele s ECB, vzniku jednotného mechanizmu riešenia problémových bánk a súčasne rezolučného fondu, do ktorého by mali prispievať banky a tiež celoeurópskeho systému ochrany vkladov.

Európskym politikom sa zatiaľ podarilo nájsť dohodu o prvých dvoch pilieroch. Začiatkom novembra tohto roku prejde dohľad nad najvýznamnejšími bankami členov eurozóny na ECB. Na Slovensku sa to bude týkať piatich bánk – SLSP, VÚB, Tatrabanky, ČSOB a ČSOB stavebnej sporiteľne. Momentálne začala hĺbková kontrola stavu 130 systémových bánk eurozóny vrátane našich troch najväčších bánk. Podľa mojej mienky, dôležitou témou diskusií v Davose je ako ECB za tak krátky čas vybuduje obrovskú dohliadaciu kapacitu, ako sa úlohy dohľadu hladko presunú z národných orgánov do ECB, ako budú tieto inštitúcie spolupracovať a hlavne, ako sa veľký objem najmä mäkkých faktov, ktoré národné inštitúcie získavali dlhé roky, dostanú do vedomia európskeho dohľadu. Predpokladám, že diskusia sa venuje aj prebiehajúcej kontrole stavu bánk, jej možným dôsledkom a vierohodnosti výsledkov, keďže predchádzajúce dve podobné previerky EBA ich nepriniesli. Verím, že účastníci diskusií si tiež uvedomujú, že ide o veľkú zmenu v európskom finančnom systéme, a že nový dohľad by nemal vznikať na zelenej lúke a ECB si nemôže dovoliť zlyhanie.

Diskutuje sa určite aj o jednotnom rezolučnom mechanizme, rezolučnom fonde a vzťahov medzi národnými rezolučnými schémami a celoeurópskym systémom. Štruktúra, ktorú sa podarilo schváliť koncom minulého roka, je kompromisom medzi nechuťou niektorých štátov financovať problémové banky z iných štátov a snahou eurofederalistov vytvoriť okamžite celoeurópsky fond.

Uvidíme, či sa účastníci fóra budú zaoberať a či vyslovia svoj názor na dôležité, no málokedy spomínané témy – ako zmenšiť vplyv bánk, ktorý je v Európe enormný, nakoľko spravujú takmer štvornásobok jej HDP a ako preťať začarovaný kruh závislosti medzi štátmi a bankami. To by som videl ako skutočný prínos tohtoročného fóra.

Autor je hlavný stratég Sberbank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *