Stvrtok 01. októbra. Meniny má Arnold

Čo by ste mali vedieť o IPO spoločnosti Saudi Aramco

Vstup novej spoločnosti na burzu je vždy zaujímavou a sledovanou udalosťou. Najmä ak ide o doteraz najväčší úpis akcií v histórii. O toto prvenstvo sa aktuálne snaží štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco, ktorá do burzového obehu plánuje vypustiť akcie v hodnote vyše 25,6 miliardy dolárov.

Najväčší svetový producent ropy

Saudi Aramco, oficiálne Saudi Arabian Oil Company, je kľúčovým nástrojom hospodárskeho rastu a prosperity Saudskej Arábie. Táto spoločnosť patrí medzi najziskovejšie na svete, podľa niektorých zdrojov je dokonca vôbec najziskovejšia. Je zároveň najväčším producentom ropy s každodenným výkonom zhruba 12 miliónov barelov. Predstavuje to až takmer 15 percent celosvetovej ropnej produkcie.

Okrem toho spoločnosť deklaruje jedny z najväčších nevyťažených ropných zásob na svete v objeme 270 miliárd barelov. Svojmu vlastníkovi, Saudskoarabskému kráľovstvu, priniesla spoločnosť len za minulý rok čistý zisk 111 miliárd dolárov.

Na základe týchto faktov niet divu, že ohlásenie vstupu na burzu vyvolalo medzi investormi po celom svete veľký záujem. Dôvodom rozhodnutia Saudskej Arábie je snaha znížiť závislosť púštneho kráľovstva na ziskoch ropného priemyslu a investovať výťažok z privatizácie do iných hospodárskych odborov.

Príliš ambiciózne plány

Plány na privatizáciu minoritnej časti ropného giganta siahajú ešte do roku 2017. Nakoniec sa však celú akciu podarilo pripraviť až teraz a navyše vo výrazne obmedzenom rozsahu. Pôvodný zámer bol uvoľniť do burzového obehu až päť percent akcií spoločnosti v celkovej hodnote 100 miliárd dolárov. Aktuálny plán je teda len štvrtinový. Prvotný úpis akcií (IPO) mal pôvodne prebiehať najmä na newyorskej a londýnskej burze. Aktuálny stav je však iný.

Firma minulý týždeň oznámila, že cenu za akciu stanovila na hornej hranici vopred avizovaného rozpätia. To znamená na 32 rijalov, čo je v prepočte 8,53 dolárov. Ukázalo sa, že zahraniční investori nie sú tak celkom v súzvuku s navrhovanou cenou akcií a ich záujem nebol tak vysoký, ako upisovateľ akcií očakával. Svoje tiež prinieslo načasovanie. Vďaka prieťahom sa úpis akcií nakoniec dostal až do doby, keď sa na ropnom trhu hovorí o kulminácii cien ropy a jej možnom poklese v najbližších rokoch.

Výsledkom je teda to, že akcie Saudi Aramco bude nakoniec ponúkať iba burza v Rijáde a predávaný podiel ropného kolosu klesol z pôvodných piatich na jeden a pol percenta. Vzhľadom k veľkosti Saudi Aramco však aj tak malý podiel akcií predstavuje obrovský majetok. Dokonca tak veľký, že pravdepodobne pôjde o najväčší primárny úpis akcií v histórii.

Apple stratí prvenstvo najväčšej firmy na svete

Výťažok z predaja 1,5 percentuálneho podielu by mal podľa plánov presiahnuť 25 miliárd dolárov. Toto číslo je zaujímavé, pretože doposiaľ najväčšie IPO v histórii, úpis akcií čínskej spoločnosti Alibaba, dosiahlo objem rovných 25 miliárd.

Ak sa plán podarí splniť, zaradí sa Saudi Aramco na prvé miesto pomyselného historického IPO rebríčka. Zároveň bude trhovo ocenená celá spoločnosť a to na hodnotu zhruba 1,7 bilióna dolárov.

Asi nikoho neprekvapí, že aj v tejto oblasti si saudský gigant zaistí svetové prvenstvo. Súčasnú jednotku v rebríčku najhodnotnejších verejne obchodovaných spoločností na svete, spoločnosť Apple, s hodnotou okolo jednej miliardy dolárov, poľahky preskočí.

Príklady IPO, ktoré v minulosti zlyhali

Primárny úpis akcií je prvým krokom vstupu do verejného investorského priestoru. Často je však mylne vnímané, že ide o vstup na verejnú burzu ako takú. To je až druhým krokom, keď sa s novo upísanými akciami začína voľne obchodovať.

Nie vždy sa však nutne musí ísť o úspešný štart. Svoje o tom vie napríklad Facebook, ktorý v máji 2012 vstupoval na burzu s cenou jednej akcie 42 dolárov. Po troch mesiacoch bola hodnota na polovici a nálada investorov na bode mrazu. Až po roku sa akcie vrátili na pôvodnú hodnotu a začali svoju cestu nahor k aktuálnej hodnote 201 dolárov za kus.

Podobné peripetie aktuálne zažíva napríklad aj dvojica prepravných spoločností Uber a Lyft, ktorých tohtoročný vstup na burzu tiež sprevádzajú prepady o desiatky percent. Či ich príbeh bude mať dobrý koniec, ukáže až čas.

IPO, teda vstup novej spoločnosti na akciovú burzu, je určite zaujímavá udalosť a je dobre o nej vedieť. Nie je však od veci počkať si a o akcie daných spoločností sa zaujímať až v neskoršej fáze obchodovania. Veď koniec koncov ak ide o dobrú a kvalitnú spoločnosť, cena jej akcií porastie dlhodobo, nielen na začiatku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial