Utorok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Čo môžeme očakávať od japonskej ekonomiky v tomto roku?

Rok 2010 by mal priniesť pokračovanie scenára „stratené desaťročie“. Očakáva sa rast o 1,1 % v reálnych hodnotách, ale inflácia zostane záporná, a to na úrovni -0,5 %. Celková ekonomická situácia by sa v strednodobom horizonte meniť nemala. Japonské vlády v posledných 20 rokov urobili pre oživenie rastu všetko, o čom učebnice píšu, ale zatiaľ bez viditeľného úspechu.

Podarilo sa im nakúpiť pomerne vysoký dlh v pomere k HDP (OECD očakáva, že v roku 2010 dosiahne úroveň 197 %), ale prakticky nevykázali žiaden rast. Hlavným vysvetlením pre tento vývoj je starnutie japonskej populácie, ktorá sa viac sústredí na úspory a dôchodok než na výdaje a tvorbu vnútorného dopytu.

Riziká, ktoré visia nad Japonskom

Z hľadiska dlhodobého horizontu sa jedná o kombináciu vysokého zadlženia v pomere k HDP a významného počtu dôchodcov, ktorí predstavujú pre japonskú ekonomiku veľké riziko. Miera zadlženia je dôvodom pre znepokojenie, ale v spojení s problematikou starnutia populácie, s ktorou sa Japonsko potýka, sa stáva skutočne vážnym problémom.

Vysoké zadlženie v pomere ku HDP nie je samo o sebe ekonomickou hrozbou, pokiaľ existujú solídne vyhliadky na rast, ale v Japonsku je na trhu práce stále menej ľudí, ktorí by platili dane na obsluhu dlhu, a to bude v konečnom dôsledku ďalší problém. Z toho vyplýva, že v dlhodobejšej perspektíve je pre japonskú ekonomiku nedostatok daňových poplatníkov hlavný rizikom, resp. výzvou.

Japonská ekonomika ponúka aj príležitosti

Je dôležité zdôrazniť rozdiel medzi ekonomickým stavom priemernej domácnosti a vlády. Štátna bilancia vyzerá pomerne napäto. Napriek vysokému zadlženiu v pomere k HDP je splácanie dlhov ešte stále zvládnuteľné, skutočným problémom je spomínane starnutie populácie. Napriek tomu, ekonomické zmýšľanie domácnosti je zdravé, čo naznačuje, že v Japonsku ešte stále existuje priestor pre vnútorný dopyt.

Priemerný japonský spotrebiteľ nie je v otázke peňazí ľahkomyseľný, dnešným trendom je sporenie, ale stále je tu priestor na výdavky, čo je dobrá informácia pre importérov japonského trhu, ktorí dokážu spotrebiteľov presvedčiť o nevyhnutnosti vlastnenia ich produktu. Dôležitým faktom je aj podhodnotenie japonských akcií v porovnaní s americkým alebo európskymi cennými papiermi. Existujú domnienky, že aktuálny ekonomický scenár, ktorý sa premieta do cien japonských akcií (obzvlášť pri akciách s nízkou tržnou kapitalizáciou) je príliš pesimistický, takže vo chvíli, keď sa nálada na trhu zmení a prevládne chuť riskovať, môžeme očakávať rast ich hodnôt.

Japonským spoločnostiam v zahraničí deflácia pomôže

Interný deflačný režim ovládajúci v súčasnej dobe japonskú ekonomiku predstavuje pre japonské spoločnosti, ktoré realizujú veľkú časť svojho obratu v zahraničí konkurenčnú výhodu, keďže zaisťuje tlak na platy japonských zamestnancov smerom nadol. Okrem tejto tenzie sa neočakáva ďalší významný vplyv. Rovnako ako aj ostatní exportéri do EU, USA a na nové trhy, sú aj japonskí vývozcovia závislí na rýchlosti hospodárskeho oživenia.

Rast príjmov v USA zatiaľ vykazuje pozitívne dáta. Pokiaľ od výsledkov, ktoré sú zatiaľ k dispozícii, vyčleníme finančný sektor, dostaneme medziročný rast príjmov na úrovni 20 % a medziročný rast tržieb na úrovni 3,6 %. To dokazuje prekonanie krízy, no rast je zatiaľ nevýrazný, a to, čo trhy momentálne hodnotia je vplyv ukončenia vládnych stimulačných opatrení na rýchlosť hospodárskeho oživenia.

Vďaka rozvážnosti japonských domácnosti predstavuje Japonsko pre vývozcov veľký potenciál. Z dlhodobého hľadiska je japonský spotrebiteľ nastavený na šporiaci režim, preto je potrebné, aby bol implementovaný výrobok vnímaný ako skutočne potrebný a nevyhnutný.

Rovnako ako Nemecko, tak je aj Japonsko závislé na exporte, a preto je pre celú krajinu životne dôležité, aby bol vývoj vývozu priaznivý. Očakáva sa, že po minuloročnom prepade dôjde počas roka 2010 a aj v ďalších rokoch k rovnomernému rastu. Predpokladom ostáva fakt, že rýchlosť hospodárskeho oživenia na globálnej úrovni bude v niekoľkých nadchádzajúcich rokoch naďalej pomalá, čo bude určujúce aj pre rýchlosť obnovenia japonského exportu.

Autor je hlavný stratég pre akciové trhy Saxo Bank.

Ilustračné foto
Wikipédia.

Aký bol rok 2009 po finančnej stránke?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *