Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Čo nás na finančných trhoch naučil koronavírus?

Pandémia koronavírusu zasiahla nie len do fungovania spoločnosti, ale aj do pravidiel akciových trhov. Máme za sebou najstrmší pokles v histórii a najväčší rast za posledných 30 rokov. Ide o „bezprecedentný“ vývoj trhov.

Pandémia koronavírusu sa na akciových trhoch pretavila do najprudšieho poklesu v histórii, o 30 percent. Trval len 22 dní, teda priemerne predstavoval 1,3 percenta denne. Otestoval správnosť nastavenia portfólií a emocionálnu vyzretosť investorov. Spochybnil tradičné investičné tézy a urýchlil proces zmien fundamentov trhu.

Aj napriek tomu, je naďalej potrebné dodržiavať základné investičné princípy ako diverzifikácia, či dlhodobý investičný horizont. Aké ponaučenia si z krízy zobrať a ako z nich profitovať vysvetľuje portfólio manažér Across Private Investments, Jakub Rosa.

Hodnotové akcie nepotvrdili svoju odolnosť

Teória hovorí, že hodnotové akcie, na rozdiel od rastových, rastú v čase konjunktúry pomalšie, no v prípade turbulencií vykazujú menšie rozkolísanie. Prvú časť tohto tvrdenia potvrdzuje dlhodobý historický vývoj, no pravdivosť druhej časť tézy koronavírus významne oslabil. Rastové akcie totiž prekonávali hodnotové aj po vypuknutí pandémie.

„Za posledné desaťročie sa s technologickými firmami, ktoré možno považovať za rastové, roztrhlo vrece. Spoločnosti SAAS (Software as a Service) narástli ako huby po daždi s tým, ako tradičná ekonomika mieri čoraz viac do digitálneho priestoru. Zodpovedá tomu rast technologického sektora na úkor priemyslu, bánk, aerolínií či energetiky v svetových akciových indexoch. Uvedené sektory možno tak považovať za porazených koronakrízy,“ uvádza J. Rosa.

Aj medzi technologickými firmami sa však nachádza čoraz viac spoločností s vysokým ocenením, ale otáznym biznis modelom, napríklad Tesla, Uber, Lyft, Peloton, Beyond Meat či Zoom. Investori by preto mali byť opatrní. Hodnotové akcie očakávaný úkryt do bezpečia počas pandémie nepriniesli. Ich súčasné ocenenie je atraktívne, teda ceny nízko, no načrtá sa pre ne svetlá budúcnosť.

Investori na tučné dividendy čakali márne

Obľúbená stratégia investovania do akcií s vysokým dividendovým výnosom dostala vinou koronavírusu významné trhliny. Výplata nadpriemernej dividendy bežne robí akcie takýchto firiem atraktívne. Reflektuje dobrú finančnú pozíciu spoločnosti, znižuje rozkolísanosť portfólia a umožňuje okrem zhodnotenia cien akcií profitovať aj na výplate dividendy. Ide teda o akýsi akciový dlhopis.

Viaceré firmy však boli pre pokles ziskov, opatrnosť v neistých časoch a regulatívne opatrenia nútené výplatu dividend stopnúť. Príkladom je ropná spoločnosť Royal Dutch Shell, ktorá zastavila výplatu dividendy prvýkrát od druhej svetovej vojny. “Po mnohých firmách investori siahajú najmä pre tučnú dividendu. V prípade jej zníženia však často nezostáva mnoho dôvodov na ich kúpu,“ vysvetľuje J. Rosa.

Ropa nemôže poklesnúť pod 10 dolárov, alebo áno?

Karanténne opatrenia a pokles cestovného ruchu sa pretavili do bezprecedentného poklesu záujmu o ropu. Májový futures kontrakt ropy WTI sa dokonca na krátko dostal až do záporných hodnôt. Množstvo účastníkov trhu považovalo doterajšie historické minimá z 80tych rokov minulého storočia na úrovni desať dolárov za bod obratu.

Pre prepad ceny vzrástol následne záujem investorov o ropné fondy. Podľa portfólio manažéra Acrossu to však pripomínal ošiaľ okolo bitcoinu z roku 2017, kedy sa jeho hodnota šplhala k 20 tisíc dolárom. „Vývoj ropných fondov sa odlišuje od spotového vývoja ropy pre tzv. rolovanie futures kontraktov, ktoré fondy nakupujú. Kombinácia viacerých faktorov sa premietla do významného rozdielu medzi vývojom cien ropy a ropných fondov. Kým po obrate v máji posilnila spotová ropa takmer o 90 percent, najväčší ropný fond na svete sa zhodnotil len o 35 percent. Vedieť, čo vlastním, je preto veľmi dôležité. Ide o rovnaké pravidlo ako pri kryptomenách,“ konštatuje J. Rosa.

Strmý pád trhov vystriedal rovnako prudký rast

Svet bol na krízu pripravený oveľa lepšie než v minulosti, čomu zodpovedá objem, ale aj rýchlosť prijatých opatrení. Masívna fiškálna a menová podpora spolu s postupným otváraním ekonomík po dosiahnutí vrcholu epidemiologických kriviek priniesli rýchly obrat akciového trhu, ktorý zacenil príchod lepších časov.

Apríl bol pre akcie najlepším mesiacom za ostatných 30 rokov a pozitívny sentiment pokračoval aj v máji. Americký akciový index S&P 500 zaznamenal najdlhšiu 50-dňovú rely v histórii a od marcového dna posilnil o 40 percent. Od historických maxím ho delí necelých desať percent. Technologický Nasdaq ho už stihol prekonať.

Kým päť najväčších spoločností indexu S&P 500 (Facebook, Apple, Amazon, Microsoft a Google) posilnili od začiatku roka o 15 percent, zvyšných 495 spoločností je ešte stále v mínuse o osem percent.

Investičné princípy zostávajú v platnosti

Pandémia koronavírusu priniesla viacero zvratov. Urýchlila naštartovaný proces fundamentálnych zmien ako automatizácia, robotizácia, umelá inteligencia, prechod do digitálneho priestoru či rozmach environmentálneho a zodpovedného investovania.

Čo sa však nezmenilo, sú princípy investovania. Tie zostávajú aj naďalej rovnaké. „Nikto nevie s určitosťou predpovedať dno a vrchol trhov. Časovanie vstupu a výstupu je veľmi náročné. Pravidelné investovanie a skúpenie poklesu je efektívna stratégia,” pripomína jeden z nich J. Rosa. Dodáva, že absencia investora na trhu na pár najlepších dní vie výrazne ukrojiť z výnosu.

Medzi ďalšie pravidlá patria tieto:

– rozkolísanie portfólia treba znížiť diverzifikáciou,

– čím vyšší investičný horizont, tým vyššia šanca na dosiahnutie lepšieho výsledku,

– je rozumné uprednostniť reinvestíciu dividendy pred jej výplatou,

– je dobré zabezpečiť si menové riziko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial