Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Čo nás učí história: Bublina na trhu zlata?

Je naozaj zlato stálou, nič neohroziteľnou investíciou? Stalo sa už niekedy v histórii, že zlato prudko stúplo a potom prudko kleslo,
čo by znamenalo, že niečo podobné sa môže stať aj teraz? Pozrime sa do histórie: V roku 1980 je zlato na historickom maxime, ľudia investovali do zlata neuveriteľné finančné prostriedky s prepokladom ich zhodnotenia a stability tejto komodity.

Od roku 1970 do roku 1980 bol podobný vývoj ako dnes… Zlato za 10 rokov dosiahlo svoje historické maximum, kedy vyrástlo z hodnoty 36,02 dolára/uncu za 10 rokov na hodnotu 615,00 dolára/uncu, čo je nárast o 1800 %.

Ak by sme po tomto obrovskom náraste v roku 1980 zainvestovali svoje peniaze do zlata s vidinou zisku, čo by bolo podobné ako dnes, zarobili by sme?

Bohužial nie!
 
1. rok na to by bol pokles -26 %
2. rok by sme boli v strate už -39 %
5. rok by sme boli v strate -49 %
10. rok na to by sme boli stale v strate -38 %.
20.rok na to sme sme boli už v strate -55 %.

Ktorý klient by to vydržal?
 
Vývoj zlata za posledných 38 rokov:

Hádajte, kedy sa zlato dostalo opäť na hodnotu z roku 1980? Po 27 rokoch! V roku 2007 by klient mal 0 % zisk.
 
V 2007 by sa dostal na nulu bohužial len vďaka potenciálnej novej bubline, ktorá vzniká panikou na trhu po kríze z roku 2007-2009, nedôverou vo finančné trhy, inflácii, nárastom ceny ropy. Podobné to bolo aj pred rokom 1980.
 
Prečo?

Ropná kríza: 70. roky zaznamenali vďaka ropným šokom prudký nárast cien ropy na svetových trhoch. Náhly nárast cien čierneho zlata bol jednou z príčin veľkej inflácie.

V dôsledku vojenskej podpory, ktorú USA dali Izraelu, sa arabskí členovia OPEC rozhodli zvýšiť cenu ropy o 70 % a postupne znižovať jej produkciu. Táto ekonomická situácia vo svete zhoršila vnútorné problémy mnohých štátov, viedla k zvýšenej nezamestnanosti, poklesu HDP, rastu inflácie a štátneho dlhu. Toto všetko sa poznamenalo na obrovskom raste ceny zlata v 70. rokoch.

Potravinová kríza, ktorú spôsobila studená dekáda, nedostatok úrody, čo sa prejavilo na raste cien potravín, ďalšej inflácii a následne aj zlata. Podobná dekáda horšej úrody, rastu cien potravín a hrozby potravinovej krízy je aj teraz. Ďaľší predpoklad toho, že rovnako cena zlata by mohlo prudko klesnúť ako od roku 1981.

Čo spôsobuje potravinový krízu a nedostatok úrody?

Počasie v celosvetovom merítku:

Je tu pre to riziko, že dnešný rok alebo najbližšiče roky môžu byť podobné ako rok 1980. Potom sa niektorí klienti, ktorí dôverujú len zlatu, môžu dostať do obrovskej straty ďašlích 20-30 rokov.
 
Okrem toho treba brať do úvahy, že investícia do investičného zlata má za následok reálnu kúpu zlata s hodnotou o 10-30% menšou ako je jeho cena na burze kvôli províziám predajcov.
 
Reálna cena zlata je momentálne 1851,30 dolára/uncu, čo je 1.339,87 eur/uncu, unca=31,1 g.
 
To znamená, že cena 10g je 430 eur, avšak reálne sa predáva v rôznych firmách za 460 – 490 eur za 10 gramov.
 
Ako pri všetkých investiciách platí aj pri investovaní do zlata, že netreba investovať po dlhodobom zisku. Duplom nie vtedy keď je 10 ročný neustály rast a investícia dosahuje historické rekordy. Riziko poklesu je vtedy výrazne vyššie. Ak však predsa investora láka možnosť rýchleho zisku, odporúča sa investovať maximálne 10 % voľného kapitálu.

Autor je regionálny riaditeľ spoločnosti Fincentrum.

Ako vnímate zlato ako investíciu?

View Results

Loading ... Loading ...

8 odpovedí na “Čo nás učí história: Bublina na trhu zlata?”

 1. neviditelny píše:

  Pán Gálik,
  Poprosím článok na akciové fondy, ktoré ste ponúkali svojím klientom v minulosti.
  Alebo takéto články sa nepíšu?

  • Ondrej píše:

   Jasne, ze nepisu. Tak su prepady bolestivejsie!!!

  • sulin píše:

   Pan Galik, strasne som sa pobavil a verim ze tymto clankom ste oslovili masu ludi ktori teraz huuufne pojdu za vami a budu investovat do akcioveho trhu….naozaj vam drzim palce nakolko ked bude zlato tak na 10 000 som zvedavi co potom napisete….resp. nenapisete lebo vasi klienti ktorym perfektne radite investovat vas asi zlyncuju…..ako napr. jeden klient vasej spolocnosti, uspesne zarobil z 10 000 na 4 000 za 2 roky naozaj by malo byt viac takych expertov ako vy…….

 2. relativita píše:

  Preco autor clanku neporovnava cenu zlata s vyvojom dlhu v jednotlivych statoch, z mnozstvom pozicanych penazi bankami a preco nie aj s mnozstvom natlacenych penazi. Asi preto,lebo mi mu vyslo, ze zlato do 3500 je lacne. Zatial do 3500 . Cena zlata nerastie, ale klesa hodnota penazi.

  • zlatnik píše:

   Ja by som sa chcel tiež opýtať / Mr.Galik správne uvažuje že jeden 1g stojí oveľa viac ako 1kg/1000.

   Vagón zemiakov som vydelil 25 tonami a vyšla mi cena za kg a ty darebáci mi nechceli predať 1 kg za tu vypočítanú cenu. ? Možte mi to vysvetliť pán investičný poradca? Prečo je to takto? Ešte cena uhlia na burze a kolko si pýtaju slovenský predajcovia.Srašný rozdiel!!! :-))

   • Rudi píše:

    O com teraz pletiete? Ak zohladnime zlatu premiu a este aj realne ceny, tak zistime, ze zlato zaraba este menej. Takze kto kupuje zlato? Ten, kto veri blabolom…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *