Utorok 20. augusta. Meniny má Anabela

Čo robiť, aby ste si zásah horskej služby nemuseli platiť sami

horská služba
Poistenie Peter Apolen 02.10.2018 | 00:00 0 Komentárov

Horská služba upozorňuje na prvý sneh. Rastie tak riziko úrazov. Až tretina ľudí na horách pritom nemá dostatočné poistenie.

Pre mnoho turistov predstavuje začiatok jesene to najlepšie obdobie pre horské túry. S ochladením však dochádza na horách často k rýchlej zmene počasia a aj pri zdanlivo nenáročnom výstupe sa môže človek ľahko dostať do problémov.

Len minulý týždeň Horská záchranná služba upozornila na zhoršené podmienky pre vysokohorskú turistiku vo Vysokých Tatrách. Šéf horskej služby Jozef Janiga uviedol, že v posledných dňoch pribudla na úrovni 1600 metrov nad morom a vyššie snehová pokrývka, ktorú silný vietor rozfúkal, takže predstavuje riziko pre zle vybavených turistov.

Podľa J. Janigu nie sú pritom snehové zrážky na horách v septembri ničím výnimočným, niekedy dokonca prichádzajú už v auguste.

Horská záchranná služba tak má plné ruky práce. Počet jej zásahov medziročne rastie. Vysoký je okrem toho stále i počet turistov bez poistenia. Nemá ho zhruba jedna tretina, ktorých horská služba zachraňuje. Turisti si totiž často neuvedomujú, že ak nie sú poistení, záchrannú akciu si musia uhradiť. Výnimkou sú len deti do 18 rokov, kde zásahy prepláca štát.

Poistenie na hory na Slovensku

Ak sa človek zraní v slovenských horách a v bežne dostupnom teréne, lekárske ošetrenie má pokryté zo zdravotného poistenia. Ak mu však bude musieť pomáhať Horská záchranná služba, akciu bude musieť zaplatiť sám. Horská záchranná služba vypláca za svoje zásahy faktúru. Ľudia ich potom dajú buď uhradiť poisťovni, alebo tak musia urobiť sami.

Za zásah horskej služby sa podľa štatistík platí priemerne okolo 350 eur. No ide o priemernú hodnotu, ak je napríklad potrebné náročné pátranie, či vyslobodzovanie s nasadením vrtuľníka, cena sa môže vyšplhať až do niekoľko tisíc eur.

Tí, ktorí vyhľadávajú náročný terén, by si preto určite mali uzatvoriť poistenie do hôr, ktoré pokrýva práve náklady na zásah horskej služby vrátane prepravy vrtuľníkom. „Aj zdanlivo nenáročná túra sa môže skončiť záchrannou akciou, stačí, ak zablúdite, uviaznete v ťažkom teréne, zraníte sa alebo Vás jednoducho dobodá hmyz a máte alergickú reakciu,“  hovorí riaditeľka oddelenia komunikácie Uniqa poisťovne Silvia Vlasková.

Aj poistení milovníci vysokohorskej turistiky by však mali dodržiavať pravidlá. Znamená to využívať vyznačené chodníky a pri náročnejších výstupoch dodržiavať pokyny horskej služby. „V prípade, že sa pri niektorých výstupoch vyžaduje sprievodca, musia to turisti rešpektovať a treba mať takúto aktivitu osobitne pripoistenú, „ upozorňuje S. Vlasková. Ak vydá horské stredisko nejaké odporúčanie, jeho porušenie znamená stratu poistnej ochrany. Vo výlukách sú aj nehody spôsobené alkoholom, či inou omamnou látkou.

Poistenie nákladov nákladov zásahu horskej služby v súčastnosti ponúkajú štyri poisťovne: Allianz-Slovenská poisťovňa, Union, Generali, Wüstenrot.

V zahraničí je treba mať dobré cestovné poistenie

Predchádzajúce riadky platia pre pobyty na Slovensku. Inou situáciou je ale zahraničie. Pre účely vysokohorskej turistiky je tu dobré mať kvalitné cestovné poistenie. To popri poistení liečebných nákladov zväčša kryje aj náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie v horskom prostredí. Turisti tak nemusia za záchranné práce platiť lokálnym záchranným zložkám sami, no úhradu rieši s týmito organizáciami asistenčná služba poisťovne.

Treba si však vedieť vybrať. V niektorých poisťovniach si treba totiž zvlášť pripoistiť horolezectvo, či skalolezectvo, teda rizikovejšie aktivity. Sú však aj ponuky, ktoré majú komplexné poistné krytie. Pred uzavretím zmluvy je preto dobré preštudovať si a porovnať poistné podmienky produktov od viacerých poisťovní, alebo sa na ich parametre informovať u nezávislého finančného agenta.

Vhodným riešením môže byť aj členstvo v rakúskom turistickom zväze Alpenvereine, ktoré poskytuje okrem rôznych zliav v turistických ubytovania a obchodoch, aj celosvetovo platné horské poistenie. Ide o svetovo najviac uznávané horské poistenie. Cena ročného členského v tomto klube stojí 61 eur pre dospelú osobu. Toto poistenie je tak výhodné najmä pre tých, ktorí praktizujú aj nebezpečné a rizikové športy, teda napríklad pre vrcholových horolezcov, skialpinistov, či rafterov.

Ponúkame niekoľko rád, ako sa na výlet do hôr pripraviť, aby ste si jeseň na horách užili bez ujmy na zdraví:

♣ Základom každej prípravy na turistiku je vhodná obuv, ktorá  dokáže zabrániť pádom a pošmyknutiam a nepremokavé oblečenie, pretože počasie v horách vie byť zradné.

♣ Dostatok vody a malé občerstvenie v ruksaku je už samozrejmosť, ktorú netreba pripomínať.

♣ Ľudia však často zabúdajú na lekárničku s aspoň základným vybavením, ktoré dokáže pomôcť pri ľahších zraneniach či pri uštipnutí hmyzom.

♣ Pred cestou do hôr si tiež nezabudnite poriadne nabiť mobil a uložiť si čísla na záchranárov a horskú službu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *