Stvrtok 18. január. Meniny má Drahomíra

Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz.

  • Akciové burzy už započítali mierne nadtrendový rast HDP a nízku infláciu, pri uvoľnenej menovej politike, ktorá by mala byť normalizovaná len postupne. Ide o scenár, kde absentovalo niečo, čo by mohlo akcie nateraz vykoľajiť, no vzhľadom na bohaté valuácie aj niečo, čo by ich mohlo posunúť ešte vyššie, ak nebude ďalej rásť ziskovosť firiem. 
  • Dlhé konce výnosových kriviek USA a eurozóny v priebehu júna klesali, čím sa krivky stali najplochejšími za dekádu. Trhoví hráči boli jednoducho skeptickí k tomu, že by Fed, hoc i na ostatnom zasadnutí, zvýšil sadzby a mohol pri slabom inflačnom tlaku a pri relatívne pomalom raste ekonomiky doručiť do konca roka 2018 päť ďalších zvýšení sadzieb po 25 bázických bodov. Navyše ECB na svojom zasadnutí ani nediskutovala o redukcii kvantitatívneho uvoľňovania, hoci zlepšila výhľad ekonomiky, ale naopak odstránila možnosť zníženia sadzieb zo svojho vyhlásenia. Zemetrasenie na trhoch nastalo až v priebehu posledného júnového týždňa, keď prezident ECB Mario Draghi otvoril Pandorinu možnosti úpravy stimulov.
  • Zlato zaznamenalo v júni prvú mesačnú stratu pri pozitívnom sentimente na finančných trhoch a to po zvýšení sadzieb Fedom a po poklese politických rizík, no aj pre rast očakávaní konca uvoľnenej menovej politiky u hlavných svetových centrálnych bánk.
  • Ropa klesla v priebehu mesiaca až na 10-mesačné minimá. Dôvodom bola nedôvera v potenciál znížiť svetové zásoby ropy obmedzenou produkciou OPEC, no pri rastúcej ťažbe v USA, Líbyi či Nigérii. Až v závere mesiaca vymazala časť strát.
  • Dolár sa voči košu hlavných svetových mien oslaboval. Obchodníci neveria, že by Fed mohol pokračovať v sprísňovaní menových podmienok, ako načrtol v dot-plot grafe.

Akciové trhy

Americké akcie technicky prepisovali do polovice júna historické maximá, hoci v širšom pohľade len stagnovali. Podobne na tom boli aj európske akcie, ktoré sa posúvali na dvojročné maximá a nemecké na historické. Fundamentálny pohľad investorov na infláciu, rast globálnej ekonomiky mierne nad potenciálom, rast firemných ziskov, či spotrebu domácností a stále akomodatívnu menovú politiku pri poklese politických rizík nedokázalo narušiť nič. Znamenalo to, že nejestvoval dôvod na korekciu.

Valuácie akcií však boli na druhej strane bohaté a neexistoval dôvod, prečo by mali výraznejšie rásť. Volatilita sa tak držala v blízkosti historických miním. Až v závere mesiaca sa mierne zvýšila, keď bolo publikovaných viacero makrodát, ktoré zaostali za konsenzami, hoci celkovo indikovali pokračovanie dynamického rastu svetovej ekonomiky.

Posledný júnový týždeň prišlo k veľkej korekcii na akciových trhoch, najmä európskych, pre posilnenie eura. Stál za tým rast výnosov na dlhopisových trhoch v reakcii na jastrabí, či lepšie povedané jastrabo vnímaný (lebo v skutočnosti jastrabo podľa nás nepôsobil) slovník šéfa ECB Maria Draghiho, o možnosti úpravy menových stimulov pri mimoriadne pozitívnom výhľade na ekonomiku eurozóny.

Navyše v rovnakom čase pripustil zvýšenie sadzieb tiež Mark Carney, šéf Bank of England, pričom jastrabím slovníkom sa prezentoval aj Steven Poloz, šéf Bank of Canada. Paradoxne, úplne v ich tieni ostávali vyjadrenia viacerých amerických centrálnych bankárov o pokračovaní zvyšovania sadzieb, čomu trhy príliš neverili.

Dlhopisové trhy

Hoci rast svetovej ekonomiky ostal solídny, predsa z nej prichádzalo viacero zmiešaných signálov, keď sa index makroprekvapení prehupol v júni do jasne negatívneho teritória. Navyše klesali ceny ropy a inflačný tlak bol len pomerne vlažný.

To všetko tlačilo nadol dlhý koniec výnosovej krivky v Spojených štátoch, aj napriek tomu, že Fed na ostatnom zasadnutí zvýšil sadzby v súlade s očakávaním a aj slovník jeho šéfky Janet Yellenovej bol jastrabí, keď uviedla, že ostatné spomalenie tempa rastu inflácie je len prechodné. Jej výhľad na ekonomiku a aj na pracovný trh, odkiaľ by mal prísť inflačný tlak, zostal pozitívny. Trh je jednoducho skeptický voči tomu, že by Fed mohol doručiť ďalšie zvyšovanie sadzieb kumulatívne o 125 bázických bodov do konca roka 2018, čo indikoval aj v dot-plot grafe.

Aj ECB na svojom júnovom zasadnutí zlepšila výhľad ekonomiky a odstránila z vyhlásenia po zasadnutí možnosť zníženia sadzieb, zároveň však, viac ako očakával konsenzus, znížila inflačné projekcie. Navyše o redukcii programu kvantitatívneho uvoľňovania ani nediskutovala.

Výsledkom bol v polovici mesiaca pokles 10-ročného amerického výnosu na najnižšie úrovne od novembra 2016 a to na 2,1 percenta a u 10-ročného nemeckého na dvojmesačné minimá tesne nad 0,2 percenta. Až v závere mesiaca prišiel veľký zlom a vystrelenie výnosov rádovo o 20 bázických bodov nahor. Spúšťačom bol prejav šéfa ECB Maria Draghiho, ktorý pripustil možnosť úpravy menových stimulov, čím otvoril Pandorinu skrinku.

No v širšom kontexte bola jeho reč skôr holubičia, keďže zdôrazňoval potrebu stále uvoľnenej menovej politiky. Navyše v rovnakom čase pripustil možnosť redukcie stimulov aj Mark Carney, šéf Bank of England, ktorý sa predtým tiež prezentoval jasným holubičím slovníkom.

Komoditné trhy

Zlato zaznamenalo v júni prvý stratový mesiac v tomto roku, keď sa jeho cena pohybovala inverzne k výnosom dlhopisov. V prvej polovici mesiaca rástla k 1300 dolárovej hranici na najvyššie úrovne od novembra minulého roka, aby v druhej polovici všetok zisk vymazala. Pomohol k tomu už spomínaný jastrabo vnímaný prejav šéfa ECB Maria Draghiho a šéfa Bank of England Marka Carneyho, pričom možnosť zvyšovania sadzieb pripustil aj šéf Bank of Canada Steven Poloz. Jednoducho prišlo k otočeniu sentimentu trhu a výsledkom bola vyše dvojpercentná strata žltého kovu, ktorý končil mesiac na 1 242 dolároch.

Ropa WTI, ako aj ropa Brent, sa oslabili o takmer päť percent a končili na 46, respektíve 48 dolároch, pričom v priebehu mesiaca sa dostali na desaťmesačné minimá, a strácali medzimesačne aj 12 percent.

Obchodníci otvárali veľké pozície na pokles čierneho zlata, keď boli skeptickí k tomu, že predĺženie dohody krajín OPEC o znížení produkcie dokáže znížiť jej vysoký stav zásob vo svete, napriek rastu ťažby bridlicovej ťažby v Spojených štátoch a pri obnove ťažby v Líbyi a v Nigérii.

Devízové trhy

Euro sa voči doláru posilnilo vďaka pohybu v priebehu posledného júnového týždňa na 13-mesačné maximá, keď sa dostalo nad úroveň 114 dolárových centov, a silnelo voči väčšine hlavných svetových mien. Voči jenu sa dostalo na najvyššie úrovne od januára 2016, keď sa kurt kótoval na hladine 128 jenov za euro. Stál za tým jastrabo prijatý prejav šéfa ECB Maria Draghiho o možnosti úpravy menových stimulov. 

A to napriek tomu, že agentúra Reuters neskôr publikovala článok, že Draghiho slová boli zle pochopené a nemajú byť vnímané ako okamžité uťahovanie menových podmienok, čo obchodníci úplne ignorovali. Paradoxne, systematicky jastrabie slová viacerých predstaviteľov Fedu trhy tvrdošijne prehliadali, pričom rástli obavy zo stagnujúceho rastu ekonomiky po relatívne vlažnom tempe rastu za prvý kvartál.

Ruský rubeľ klesol voči euru o vyše päť percent, k čomu prispel pokles cien ropy. Naopak, ďalšej komoditnej mene – kanadskému doláru – neprekážali nízke ceny ropy, keď obchodníci po jastrabom vystúpení šéfa Bank of Canada očakávajú skoré zvyšovanie sadzieb touto centrálnou bankou.

Česká koruna systematicky pokračovala v posilňovaní potom, čo Česká národná banka v apríli ukončila kurzový záväzok. Rast sily koruny podporoval okrem silných makrodát aj výraznejší rast spotrebiteľských cien oproti očakávaniam, či oproti prekvapujúcemu naznačeniu centrálnej banky, že už v treťom kvartáli by mohla zvýšiť sadzby.

Libra sa dostala pod predajný tlak po výsledkoch bleskových parlamentných volieb vo Veľkej Británii, kde Konzervatívna strana stratila väčšinu v Snemovni reprezentantov a trhy špekulujú o tom, že vláda staronovej premiérky Theresy Mayovej by nemusela dlho vydržať. Rastú totiž tlaky na odstúpenie Mayovej nielen zvonka, ale aj z vnútra vlastnej strany v čase, keď sa už začali rozvodové rokovania Londýna so zvyškom EÚ.

vykonnost-aktiv-jun

Autori sú analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *