Utorok 22. január. Meniny má Zora

Čo sa zmení v daniach v roku 2017

Dane Peter Furmanik ml. 22.11.2016 | 00:00 1 Komentár

Šokujúce zvýšenie paušálnych výdavkov, zvýšenie odvodových stropov pre lepšie zarábajúcich a nahradenie zdravotných odvodov z dividend daňou z príjmu. To sú asi najviditeľnejšie daňové novinky pre budúci rok. Jeden štedrý plus, jeden nesystémový mínus a jeden krok z kaluže do blata. 

Nové paušálne výdavky znížia dane, odvody aj administratívu

Po rokoch pravidelného zvyšovania daní a odvodov pre SZČO je razantné zvýšenie paušálnych výdavkov živnostníkov a iných samostatne zárobkovo činných osôb doslova pozitívne šokujúcou novinkou. Ešte raz: paušálne výdavky pre všetky pre SZČO stúpnu zo 40 na 60 percent, pričom absolútne maximum sa posunie z 5 040 eur na takmer štvornásobok – 20 tisíc eur. A podľa predkladaného návrhu bude toto absolútne maximum platiť bez ohľadu na počet mesiacov podnikania daného živnostníka. 

Uvedené znamená, že mnohé – stredne až lepšie zarábajúce – SZČO zaplatia štátu výrazne nižšie dane, ako počas posledných rokov. Výhodu nezdaniť časť svojich príjmov majú – v porovnaní s napríklad eseročkami či zamestnancami – ako jediní. A zvýšenie uplatniteľných daňových nákladov im dokonca zníži nielen základ dane, ale aj vymeriavací základ pre odvody – časť SZČO teda ušetrí aj na odvodoch. 

Netreba okrem toho zabúdať ani na „nepeňažné“ výhody: paušalistom totiž výrazne zjednoduší život aj zbavenie sa administratívy s dokladmi a účtovníctvom. Nemusia totiť viesť účtovníctvo ani daňovú evidenciu, stačí im jednoduchá evidencia pohľadávok, príjmov a odvodov, čo môže v praxi znamenať aj pár tabuliek a napríklad hodinu práce ročne. 

Úspora energie na administratívu sa ukáže aj z druhej strany. Počet podnikateľov, ktorí si namiesto reálnych nákladov, účtovníctva či daňovej evidencie vyberú paušál, určite narastie, jednoduchší život totiž za to stojí. Pravdepodobne tak čiastočne poklesne aj počet tých, ktorí pri vyšších odvodoch prechádzajú na podnikanie formou vlastnej eseročky. Súvisiace administratívne starosti a operatívne riešenie daňových nákladov či spôsobov vyberania peňazí (o tomto trochu nižšie) za to totiž často nestoja.

Paušálne výdavky si okrem živnostníkov či iných SZČO (advokáti, sprostredkovatelia a pod.) môžu uplatniť dokonca aj umelci a autori s pasívnymi príjmami z tantiém či licenčných odmien. Naopak, fyzické osoby, ktoré prenajímajú nehnuteľnosť, si môžu uplatniť iba skutočné výdavky, vrátane ich pracnejšej evidencie. Pritom ide často o osoby, ktoré si prenájmom privyrábajú k hlavnému zdroju príjmu, na účtovníka či daňového poradcu teda nemajú peniaze nazvyš a neexistuje dôvod, prečo niektoré SZČO paušálne výdavky áno, no iné nie.

Zvýšenie odvodových stropov postihne najmä zamestnancov

Niekde sa pridalo, inde ubralo. Posunutie odvodových stropov – teda zvýšenie maxima, z ktorého sa platia odvody – sa dotkne lepšie zarábajúcich SZČO aj zamestnancov. Vzhľadom na to, že väčšina samostatne zárobkovo činných osôb už pri niekoľko sto eurových mesačných odvodoch rušia svoje živnosti a prechádzajú na podnikanie prostredníctvom jednoosobovej eseročky, si dovolím tvrdiť, že dotknutých SZČO bude len pár. Zmena teda postihne skôr zamestnancov v trvalom pomere, resp. ich zamestnávateľov, keďže stúpnu aj odvody platené zamestnávateľom.

Podnikatelia sú však kreatívni a jednotlivé staronové pravidlá si vedia vyskladať vo svoj prospech. Vysoké odvody zamestnancov – spolu s ďalšími byrokratickými prekážkami – ich nútia svojich spolupracovníkov „zamestnávať“ formou živnosti. A to aj s rizikom, že ich postihne sankcia za nelegálnu prácu. Nové výhodné paušálne výdavky živnostníkov môžu zvýšenie odvodových nákladov paradoxne vyriešiť. Uvedená súvislosť je krásnym dôkazom skutočnosti, že politickí predstavitelia ohýbajú zákony prioritne podľa svojich aktuálnych potrieb a bez toho, aby spolu minimálne komunikovali, o dlhodobejšej vízii a stratégii ani nehovoriac.

Daň z dividend: mení sa sadzba a názov, no nie princíp

Od roku 2011 sa z podielov na zisku obchodných spoločností – teda z dividend – ktoré boli vyplatené spoločníkom-fyzickým osobám, platia zdravotné odvody. Túto absurditu zaviedla ešte Radičovej vláda, no do tvrdého dôsledku ju doviedla tá Ficova. Dovtedy, ako súčasť daňovej reformy z roku 2003, totiž platilo, že daň sa platila len zo zisku na úrovni obchodnej spoločnosti, druhýkrát – teda z podielu – už nie.

Nové zdanenie sa potom skrylo do „solidárnych“ zdravotných odvodov. Dôsledkom čoho je, že majitelia malých eseročiek si svoje podiely na zisku v praxi často nevyplácajú a peniaze si v priebehu roka vyberajú inými spôsobmi. To ich administratívu zbytočne navyšuje, komplikuje a aj predražuje. No zdravotné odvody ako druhú daň zo zisku neplatia.

Táto forma nepriameho zdaňovania od budúceho roku končí. Nahradí ju regulárna daň z príjmov. Rozdiel bude principiálne v sadzbe – namiesto 14 percent sa bude platiť iba sedem (ak nehovoríme o sadzbe 35% pri dividendách z nezmluvných štátov). De facto sa však až tak veľa nezmení. Už teraz už definitívne a jednoznačne sa zisky právnických firiem daňou z príjmu zdaňujú dvakrát.

Podnikatelia však môžu aspoň chvíľu porozmýšľať: oplatí sa mi už pri sadzbe sedem percent z už raz zdaneného zisku mojej eseročky vyplácať si podiel na zisku alebo budem fungovať ďalej tak, ako doteraz? Či sa vrátiť k živnosti…?

Jedna odpoveď na “Čo sa zmení v daniach v roku 2017”

  1. janc1 píše:

    zdravim
    tie zmeny okolo pausalnych vidavkou su realne? lebo zatial som nasiel len ze je to navrh. Da sa nato spolahnut?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *