Utorok 01. decembra. Meniny má Edmund

Čo sa zmení zlúčením spoločností NN a Aegon na Slovensku?

NN
PenziaPoistenie 17.08.2018 | 00:00 2 komentáre

Značka Aegon po 15 rokoch odíde zo slovenského trhu. Jej aktivity v oblasti životného poistenia, v druhom a treťom pilieri preberie koncern NN. O tom, čo táto fúzia dvoch, pôvodom holandských firiem prinesie klientom a čo si od nej NN sľubuje, sa rozprávame s hovorkyňou NN, Danielou Guťanovou.

♠ Ktoré entity Aegonu Slovensko odkúpila NN Group?

Transakcia na Slovensku sa týka životnej poisťovne a dôchodkovej správcovskej spoločnosti (II. pilier).

♠ Aegon Slovensko poskytuje životné poistenie, poistenie bývania a starobné dôchodkové sporenie. Kupuje NN na Slovensku aj neživotné poistenie, ktoré zataiť nemá vo svojom portfóliu?

Nie, neživotné poistenie nie je predmetom transakcie.

♠ Ako sa zmení produktové portfólio NN Slovensko?

Po udelení súhlasu Národnej banky Slovenska sa pozrieme produkty Aegonu a ich silné stránky podrobnejšie. Určite chceme vytvoriť nové produkty, ktoré si z oboch firiem zoberú to najlepšie.

♠ Koľko klientov bude mať po zlúčení NN na Slovensku?

NN Slovensko sa týmto krokom stane najväčšou spoločnosťou na celkovom trhu s penziami v počte zákazníkov dosiahne hranicu 600-tisíc, pričom k jej súčasným 150-tisíc klientom v rámci DSS pribudne ďalších 150-tisíc, pričom v DDS je NN už dnes najväčšou spoločnosťou na trhu s počtom klientov 300-tisíc. NN Životná poisťovňa zvýši akvizíciou životnej poisťovne Aegonu počet svojich klientov na 250-tisíc. NN na Slovensku postúpi do TOP trojky vo všetkých obchodných odvetviach, v ktorých pôsobí s vedúcou pozíciou v oblasti dôchodkov.

♠ Ako ovplyvní táto transakcia slovenských klientov oboch firiem?

Pre zákazníkov sa v blízkej budúcnosti nič nezmení. Produkty, ktoré si zákazníci vybrali v spoločnostiach NN alebo Aegon sa nezmenia – ceny a podmienky produktov zostanú rovnaké. V blízkej budúcnosti sa môže zmeniť napr. názov produktu. NN bude zákazníkov o akýchkoľvek zmenách informovať s dostatočným predstihom. Zákazníci získajú výhody zo spojenej odbornosti a rozsiahleho portfólia, ktoré sú potrebné na neustále zdokonaľovanie produktov a služieb ponúkaných za jasných podmienok a prostredníctvom všetkých možných predajných sietí.

♠ Prečo NN kúpila práve Aegon SR a Aegon ČR?

Kombinácia činností NN a Aegon je finančne a strategicky atraktívna. Zlúčením týchto spoločností sa NN otvárajú nové obchodné príležitosti a možnosti technologickej inovácie. Kombinácia NN a Aegonu na poli dôchodkov a poistení predstavuje príležitosť rozšíriť prítomnosť NN na dvoch veľkých trhoch strednej a východnej Európy prostredníctvom regionálnej a strategicky výhodnej akvizície.

Na našom vysoko konkurenčnom trhu je veľkosť a rôznorodosť nevyhnutná, aby bola firma schopná dlhodobo pokračovať v poskytovaní atraktívnych ponúk. Konsolidácia v sektore poisťovníctva a dôchodkov zabezpečí NN na trhu väčšiu stabilitu. Zlepší pozíciu pri inovovaní produktov, pri distribúcii a službách. Ďalšiu hodnotu vytvoria úspory z rozsahu a synergia nákladov.

♠ Aké strategické a obchodné výhody má pre NN odkúpenie Aegonu?

Kultúrne aspekty a zručnosti oboch organizácií sa vzájomne dopĺňajú. NN je spoločnosť, ktorá je známa pre svoju odbornosť a zdravý finančný manažment. Aegon je známa svojou efektívnosťou a silnou orientáciou na zákazníka. Kombináciou týchto holandských spoločností vznikne silnejšia, technologicky modernejšia a zákaznícky viac orientovaná firma, ktorá bude mať medzi svojimi prioritami inovácie a technologický rozvoj.

♠ Aké sú očakávania NN?

NN očakáva posilnenie v oblasti používania nových technológií, kde je Aegon na poli poistenia špičkou. Spoločnosť Aegon vyniká v mnohých oblastiach, je veľmi proklientská, má zaujímavé produkty a výborné operačné know-how. Cieľom je vybrať z oboch firiem to najlepšie a pevne veríme, že vznikne niečo nové a lepšie. Po zlúčení sa stane z NN silná a popredná firma vo všetkých produktoch, ktoré ponúka.

♠ Dôjde k zmene názvu spoločností NN/Aegon?

Nie, k zmene názvu spoločnosti NN nedôjde. Spoločnosť Aegon ostane viditeľná ešte počas tohto roka a bude vystupovať stále pod svojím súčasným názvom. Od roku 2019 sa názov Aegon postupne prestane používať a bude nahradený značkou NN.

Ako bude celý proces akvizície prebiehať?

Na uzatvorenie transakcie sa vzťahujú bežné podmienky, ktoré platia pre transakcie tejto povahy, teda napríklad vrátane protimonopolných opatrení a ostatných regulačných povolení. V protimonopolných opatreniach momentálne nepredpokladáme žiadne komplikácie.


Fúzia v skratke:

– Počas nasledujúcich mesiacov budú spoločnosti NN a Aegon vystupovať na trhu poistenia a dôchodkov ešte ako samostatné právne subjekty. K zlúčeniu spoločností príde po obdržaní regulatórnych súhlasov.

– Tento proces bude trvať do konca prvého kvartálu roku 2019.

Po fúzii bude NN na Slovensku najväčšou firmou na trhu dôchodkového sporenie podľa počtu klientov a na treťou najväčšou spoločnosťou v predpísanom poistnom na trhu životného poistenia.

Pre klientov oboch spoločností sa v blízkej budúcnosti nič nezmení.

Podmienky produktov, ktoré boli doteraz poskytnuté spoločnosťami NN alebo Aegon sa nezmenia.


Aegon

Generálny riaditeľ skupiny Aegon Alex Wynaendts povedal: „Táto dohoda je ďalším krokom k racionalizácii našej geografickej stopy a na sústredenie našich zdrojov na naše kľúčové trhy… Transakcia zaručuje pokračovanie starostlivosti o zákazníkov, ponúka nové príležitosti pre zamestnancov a je v najlepšom záujme našich akcionárov“.

Aegon na Slovensku pôsobí ako životná poisťovňa od roku 2003. Rok na to začala firma pôsobiť aj ako dôchodková správcovská spoločnosť a od roku 2007 aj ako doplnková dôchodková spoločnosť (tretí pilier).

2 odpovede na “Čo sa zmení zlúčením spoločností NN a Aegon na Slovensku?”

  1. Investor píše:

    Už to začalo. Ďalšie fúzie budú nasledovať. Slovenský trh je príliš malý a týka sa to aj bánk. Navyše niektoré matky slovenských bánk majú problém s likviditou. Viď UniCredit. ;.-)

  2. Monika píše:

    Presne tak bánk je tu ako maku čudujem sa že doteraz ich toľko prežilo… tu som čítala https://www.hyperfinancie.sk/magazin/aegon-na-slovensku-konci-kupuje-ju-nn-group/ že NN je vlastne ING? To som an inevedela

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial