Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Čo stálo za prepadom finančných trhov z úvodu týždňa

prepad finančných trhov

Ako by mohla vyzerať ďalšia kríza? Investori si to mohli vyskúšať v pondelok večer. Finančné trhy v USA, a následne aj na všetkých hlavných trhoch sveta, prudko spadli. Rozšírila sa obava, že práve prichádza nová kríza, no tá sa nakoniec nedostavila. Zdá, že najväčšou mierou sa pod pokles podpísali algoritmy, ktorými sa riadia automatizované systémy veľkých investičných fondov.

Vysoká volatilita pretrvávala na americkom trhu aj v utorok, no trhy sa hýbali oboma smermi. Nemožno teda hovoriť o tom, že výpredaj pokračoval.

Historický prepad

Index S&P v pondelok klesol o 4,1 percenta, čo bol najväčší pokles od augusta 2011, keď vtedy trhy reagovali na dlhovú krízu v Európe a zníženie ratingu USA. Dow Jones sa zrútil o takmer 4,6 percenta, čo predstavuje jeho vôbec najväčší denný pokles doteraz. Technologický index Nasdaq sa prepadol o 3,91 percenta. Len pred pár dňami sa pritom na Wall Street oslavoval historický rekord indexu Dow Jones na úrovni 26 616 bodov.

Objemy obchodov boli v pondelok v porovnaní s denným priemerom za posledné dva mesiace takmer dvojnásobné. Index volatility VIX stúpol za deň o 115 percent na hodnotu 37,3. Tento index tak bol v pondelok jediným investičnými inštrumentom, ktorý rástol.

Nákaza sa potom preliala aj na trhy do Japonska. Tokijský index Nikkei 225 klesol o 4,7 percenta, čo znamená najväčší percentuálny pokles od novembra 2016. Index hongkonskej burzy Hang Seng zaznamenal pokles o 4,1 percenta. Nasledoval pokles aj na indickom trhu. Kľúčový index indickej burzy Sensex klesol po otvorení trhov takmer o tri percentá.

A na záver reagovala Európa. Hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 klesol v pondelok o 1,46 percenta a v utorok o 2,64 percenta. Výrazný pokles zaznamenal aj hlavný index frankfurtskej burzy DAX, ktorý sa oslabil o 2,32 percenta.

Vývoj na európskych trhoch tak priblížil k najhoršiemu dennému vývoju od júna 2016, keď Briti rozhodli o odchode svojej krajiny z Európskej únie.

Na trhoch v pondelok v noci úradovala panika. Analytik firmy Feingold Research Daniel Saurenz označil voľný pád Dow Jonesovho indexu za „najčiernejší deň pre akciové trhy za posledné roky“. Analytik Ben Le Brun prirovnal situáciu na burze v Sydney ku „krvavým jatkám“. Strach z nepredvídateľného vývoja sa niesol naprieč trhmi a vynútil si zúfalé reakcie. Situácia sa však v následný deň ako tak upokojila. Investori hrali už o niečo prehľadnejšiu hru.

Čo stálo za korekciou

S odstupom krátkeho času teda môžeme odpovedať na otázku: Čo zemetrasenie spôsobilo? Stálo za ním viacero faktorov súčasne. Pravdepodobne prvotným spúšťačom bolo znepokojenie investorov z piatkovej štatistiky o vývoji zamestnanosti v USA za január. Ukázalo sa totiž, že vzniklo až 200 tisíc nových pracovných miest, kým prvotné očakávania predstavovali len 148 tisíc miest. Zároveň sa zrýchlil rast miezd, ktorý tak dosiahol najvyššie tempo za viac než osem rokov.

Tieto na prvý pohľad priaznivé údaje prijali investori so znepokojením. Vynorila sa totiž obava z toho, že americká centrálna banka bude úrokové sadzby zvyšovať rýchlejšie, než sa očakávalo. Znamenalo by to koniec obdobia lacných peňazí so všetkými dôsledkami tak makro, ako aj mikroúrovni.

Trhy navyše zneistila i prebiehajúca výmena na čele americkej centrálnej banky Fed. Do vedenia nastúpil Jerome Powell, ktorý vystriedal Janet Yellenovú. J. Powell pri tej príležitosti uviedol, že americký finančný systém „je silnejší a odolnejší než pred finančnou krízou spred desiatich rokov. Spolu s mojimi kolegami budeme aj naďalej pozorne sledovať vývoj na trhoch a sme pripravení na prípadné riziká reagovať.“ Reagovať na riziká v tomto prípade znamená zvýšiť sadzby, vyhodnotili si trhy.

„Očakávanie stále nízkej inflácie nemohlo trvať donekonečna. Máme tu neotestovaného predsedu Fedu. Bolo by teda veľmi zvláštne, keby na to trhy skôr či neskôr nezareagovali,“ komentuje multi asset investičný riaditeľ Fidelity International James Bateman. Časť investorov sa preto rozhodla, že si vyberie dovtedajšie zisky a vystúpi z pozícií.

To spustilo reťazovú reakciu. Pokles vyhadzoval z trhu ďalšie obchody, ktoré mali nastavený stop-loss, s cieľom predísť vysokým stratám. A pridali sa veľkí inštitucionálni investori, ktorých automatizované obchodné systémy vyhodnotili, že ide o veľkú korekciu, a začali preto predávať tiež.

„Výpredaj bol spôsobený najmä likvidáciou zo strany fondov, ktoré riadia počítače, nie portfólio manažéri. Obrat trendu bol skutočne výrazný, no vždy keď sú v hre aj automatizované investičné rozhodnutia, býva to vždy veľmi škaredé,“ približuje analytik Saxo Bank Andrew Bresler. Pokles spustili automatizované obchodné systémy fungujúce na základe algoritmov, súhlasí portfólio manažér Fidelity International pre japonské akcie Yee Kok Wei. Stáli za tým najmä hedžové, penzijné a podielové fondy.

Utorkové upokojenie trhov

Situácia na trhoch sa však v nasledujúcom dni upokojila. Utorok už uzatváral index Dow Jones na hodnote 24 914, čo predstavuje denný zisk 2,33 percenta. Vymazal tak časť straty z predchádzajúceho dňa. Situácia však nebola jednoznačná. Počas obchodného dňa sa hodnota indexu pohyboval v rozmedzí tisíc bodov, čo je nezvyčajne veľa. Trh teda charakterizovala vysoká volatilita.

„Musíme si uvedomiť, že trhy od začiatku tohto roku nezvyčajne silno rástli. Istý druh volatility, ako je táto, je preto podľa mňa želateľný. Nebol by som prekvapený, ak by akcie pokles rýchlo prekonali a v priebehu tohto roka by sme videli na trhoch nové maximá,“ uviedol portfólio manažér Fidelity International pre japonské akcie Yee Kok Wei. Súčasný pokles je preto podľa neho zaujímavou príležitosťou na lacný nákup.

„Sme si vedomí, že súčasný výpredaj bol viac hnaný technicky ako fundamentálne. Investori môžu zostať pokojní a mali by hľadieť na súčasný vývoj z dlhodobého a fundamentálneho pohľadu,“ dodáva Catharine Yeung z Fidelity, aj keď pripúšťa, že v budúcnosti môžeme poklesy vidieť častejšie ako doteraz.

Poučenie z krízového vývoja

To čo, pondelkový pokles investorom poskytol, je prinajmenšom simulácia krízového vývoja. Investori si môžu zanalyzovať, ako sa prejavil prvý náznak paniky po siedmych rokoch trvania býčieho trhu.

Všetko sa zomlelo veľmi rýchlo a veľa z hráčov ani nestihlo zareagovať. Ukázalo sa, že keď sa objaví negatívna informácia všetko ešte umocnia automatické obchodné algoritmy.

„Môžeme si urobiť predstavu o tom, akým spôsobom pri takomto výpredaji reagujú všetky smart ETF fondy, a takzvaný robo poradcovia. Ich webové rozhodnutia sa zrútili, klienti neboli schopní dostať sa k účtom a zadávať príkazy na predaj. No samozrejme, že nie vo všetkých automatizovaných systémoch sa objavili technické problémy. Tento test však oddelil dobrých od zlých,“ hovorí A. Bresler.

Pri špekuláciách o tom, kedy príde nová kríza a čo ju vyvolá, ktoré trvajú už dlhý čas, bol pondelok prvým prejavom oslabenia po dlhom čase. Napäté nervy investorov povolili. Ukázalo sa však, že kríza nie je zatiaľ na programe dňa. Svetová ekonomika je naďalej mimoriadne silná. No so sprísňujúcimi sa podmienkami svetovej monetárnej politiky, sa môžu podobné situácie v budúcnosti zopakovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *