Piatok 21. február. Meniny má Eleonóra

Čo sú penny stocks? Oplatí sa do nich investovať?

penny stocks

Penny stocks sú považované za špekulatívne investície. Spája sa s nimi značné riziko. Napriek tomu sa tešia značnej popularite. Zaujímavé sú najmä pre malých investorov, ktorí nedosiahnu na drahé blue chips titutly.

Lákavá ponuka akcií perspektívnej firmy za nízku cenu. Sľubované zhodnotenie o stovky, či tisícky percent. Investícia veľkej časti vlastných úspor, mierny rast a potom už len strmý pád nadol. Aj vďaka tomuto scenáru, opísanému vo filme Vlk z Wall Street, sa peny stocks stali pre mnohých synonymom podvodu. Ide však o omyl. Môžu predstavovať reálnu a zaujímavú investičnú príležitosť.

Rozdiel medzi bežnými akciami a penny stocks

Penny stocks síce predstavujú investície do akcií firiem, s tradičnými akciovými investíciami majú málo spoločného. Prvým rozdielom je ich nízka hodnota. Penny stocks majú často hodnotu nižšiu ako jeden dolár. Niektorí odborníci sem radia aj akcie do piatich, či desiatich dolárov. Bez ohľadu na tento rozdiel však platí, že ide o tituly za pár drobných.

Ide totiž o účastiny malých firiem. V USA je bežné, že firmy sa financujú emitovaním akcií. Slovenské podniky si požičiavajú od bánk, pre americké podniky je typické, že emitujú akcie. Ak chce malá firma osloviť dostatočný počet investorov, musí ponuku akcií prispôsobiť ich apetítu. Vydá preto niekoľko desať tisíc akcií vo veľmi nízkej nominálnej hodnote. Tak si ich môžu kúpiť aj bežní ľudia.

Nie každý investor si totiž môže dovoliť zaobstarať akcie veľkých a etablovaných firiem, ktorých trhová cena sa pohybuje od stoviek, či tisícok dolárov. Jedna akcia Amazonu sa napríklad aktuálne obchoduje za 1891 dolárov. Akcia materskej spoločnosti vyhľadávača Google – Alphabet sa predáva za 1165 dolárov.

Veľký potenciál zhodnotenia

Ďalším rozdielom je rádovo odlišné zhodnotenie. Ak investor trafí naozaj perspektívnu firmu, ktorej sa začne na trhu dariť, zhodnotenie môže pri penny stocks dosiahnuť desiatky, či stovky percent. Ak vstupná cena akcie predstavuje napríklad 20 centov a vzrastie na päť dolárov, znamená to zhodnotenie o 250 percent. Ak by investor vsadil na takúto firmu 100 dolárov, pri predaji by zinkasoval 2500 dolárov.

Pri porovnaní s tradičnými aktívami – jedna akcia Microsoftu sa napríklad aktuálne obchoduje za 126 dolárov. Ak by mal investor krištáľovú guľu a dokázal by s týmto titulom urobiť najlepší obchod za uplynulý rok, investoval by v decembri minulého roka, keď akcia stála najmenej – 94 dolárov. Dnes by zarobil 34 percent. Otázkou je, koľko akcií Microsoftu by si investor musel kúpiť, aby zaznamenal podobný zisk ako pri vyššie spomenutom prípade. A mal by vôbec na ne? Penny stocks sa totiž dá za málo peňazí kúpiť veľmi veľké množstvo. Aj malý investor preto môže staviť na vybranú firmu vysokú stávku.

Rozdielom je aj to, že penny stocks sa neobchodujú na tradičných burzách. Ak tu firma chce emitovať svoje akcie, musí splniť niekoľko podmienok. Americká komisia pre cenné papiere (SEC) napríklad požaduje od takýchto spoločností aktíva v hodnote najmenej desať miliónov dolárov a počet minimálne 500 akcionárov.

Nedostatok informácií

Z tohto vyplýva dosť vážny nedostatok penny stocks. Akcie na regulovaných trhoch totiž majú povinnosť pravidelne zverejňovať detailné údaje o svojom hospodárení. Investori si tak môžu relatívne poľahky urobiť kvalitnú analýzu. U penny stocks to neplatí. Preto sú pre investorov menej transparentné a predvídateľné.

Investičná stránka www.bankrate.com konštatuje, že ak chce byť záujemca o penny stocks úspešný, mal by si urobiť domácu úlohu a študovať. Ak sa nechce investor cítiť ako gambler, ktorý hádže mince do automatu, mal by si o zamýšľanej investícií zistiť čo najviac, hoci aj čiastkových informácií. Znamená to pochopiť biznis model spoločnosti, získať prehľad o odvetví v ktorom pôsobí, či oboznámiť sa s jej konkurentmi.

Potenciál ponúkajú napríklad spoločnosti, ktoré prišli na trh s prevratnou inováciou, alebo firmy, ktorým sa podarilo získať nového strategického partnera, či tie, ktoré majú pred svojimi konkurentmi udržateľnú konkurenčnú výhodu. Ideálny stav je, keď investor pozná spoločnosť, do ktorej chce investovať, či jej produkty, zo svojej osobnej skúsenosti. Keďže však ide o americké spoločnosti, táto pravdepodobnosť nie je pre našinca vysoká. Slováci sa preto musia spoliehať na štúdium na internete.

Špekulácia, na ktorej sa dá zarobiť

Zlá povesť penny stocks môže u niekoho vyvolávať dojem, že ide o nelegálne obchody. Nie je to tak. Tieto aktíva sa však často na podvody využívajú. Už v úvode popísaný scenár je označovaný ako “pump and dump”. Znamená to, že nepoctivý špekulant lacno nakúpi najprv akcie a potom umelo zvyšuje ich cenu. Urobí to manipuláciou radových investorov nepravdivými informáciami, alebo nekalými obchodnými praktikami. Keď sa cena záujmom neinfomovaných investorov nafúkne, špekulant svoje akcie predá s vysokým ziskom. Cena následne spadne a tým, ktorí naleteli potom zostanú len oči pre plač. „Investori do penny stocks by mali byť pripravení na možnosť, že môžu prísť o celú hodnotu svojej investície,“ upozorňuje komisia SEC.

Nedostatok dôveryhodných informácií je tak hlavným problémom tejto investície. Penny stocks navyše emitujú zväčša mladé, začínajúce spoločnosti, ktoré majú krátku históriu. Ďalšou slabou stránkou je nízka likvidita. V prípade paniky je často problém ich predať. Penny stocks preto nie sú vhodným aktívom pre všetkých. Ide o rizikové investície, takže sa neodporúča do nich dávať posledné peniaze. Ako pri každej špekulácií by malo ísť len o vklad, ktorý môže investor oželieť.

Napriek týmto rizikám si však penny stocks nachádzajú svojich priaznivcov. Dajú sa porovnať s kryptomenami. Aj na nich dokázali, tí ktorí stihli investovať v rannej fáze, rozprávkovo zarobiť. Je pravdepodobné, že ak človek takto staví na viacero začínajúcich firiem, časť z investícií mu nevyjde. Tie úspešné však majú potenciál straty bohato vynahradiť.

Obchod s penny stocks sa neuskutočňuje na tradičnej burze. Kupujú sa prostredníctvom brokerských spoločností. O relevantnosti tohto segmentu svedčí napríkad i to, že jedným z brokerov je aj etablovaná spoločnosť Fidelity Investments.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *