Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Čo všetko treba zvážiť pri zmene zdravotnej poisťovne

zmena zdravotnej poisťovne

Na zmenu zdravotnej poisťovne zostávajú ešte dva dni. Prihlášku je totiž treba podať do konca septembra.

Nie je to málo času, zmenu je totiž možné oznámiť aj online alebo telefonicky. Málo času však možno zostáva na samotné rozhodovanie. Výber zdravotnej poisťovne totiž nie je jednoduchou záležitosťou. Prinášame preto niekoľko kritérií, ktoré pri ňom treba zohľadňovať.

Platí, že hoci je zmenu potrebné realizovať do 30. septembra, účinná je až od 1. januára 2021 s platnosťou do 31. decembra. Človek teda musí do veľkej miery predvídať, aké zdravotné úkony bude potrebovať na budúci rok a aké benefity, ktoré poisťovne ponúkajú, pre neho majú význam. Rozhodujúca je aj úroveň komunikácie a vzťah ku klientom. S vybranou zdravotnou poisťovňou je totiž potrebné nejaký čas žiť.

Zdravotné poisťovne sa bijú o zákazníka

Konkurenčný boj medzi zdravotnými poisťovňami sa tento rok poriadne pritvrdil. Kým ešte minulý rok zaujímala najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa pozíciu štatistu a čakala, koľko si z jej koláča odhryznú jej dve dravé konkurentky, tento rok zatrúbila do útoku. Aj ona pripravila balík benefitov a začala ho aktívne komunikovať verejnosti.

„VšZP si na konci minulého roka urobila prieskum, v ktorom zisťovala dôvody odchodu poistencov. Výsledky využila aj pri príprave tohtoročnej prepoisťovacej kampane,“ vysvetľuje hovorca poisťovne Matej Neumann. Vlani totiž túto poisťovňu opustilo takmer 150 tisíc poistencov. Jej tohtoročným cieľom je negatívny trend zvrátiť.

„Výber správnej zdravotnej poisťovne ovplyvňuje napríklad to, ako dlho budeme čakať na operáciu, n vyšetrenie u špecialistu, ktoré úkony budú pacientovi poskytnuté nad rámec zákonom garantovanej starostlivosti alebo aké doplatky za lieky spätne získa,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

„Každý človek má individuálne potreby a podľa svojho zdravotného stavu vie predpokladať, akú starostlivosť bude potrebovať. Aj to môže byť pomôcka pri voľbe medzi benefitmi,“ približuje Radoslav Valko zo spoločnosti SOPHISTIC Pro finance a. s.

Hoci rozsah verejného zdravotného poistenia určuje zákon a toto minimum je rovnaké pre všetky poisťovne, ich ponuka sa predsa len odlišuje. A to najmä v benefitoch, ktoré poskytujú nad rámec verejného zdravotného poistenia.

Parametre, v ktorých sa ponuka zdravotných poisťovní oplatí porovnávať: 

1/ Zazmluvnená sieť lekárov a zdravotníckych pracovísk

Žiadny benefit nemôže vyvážiť fakt, ak vo vašom meste či okrese nenájdete lekára-špecialistu, ktorý má zmluvu s vašou poisťovňou. Ak zvažujete zmenu, preverte si, že aj vaša budúca poisťovňa má podchytených všetkých lekárov, ku ktorým chodíte. Nemá zmysel porovnávať celkové počty na webe, tie sú takmer identické, sústreďte sa výlučne na svojich lekárov.

2/ Finančná úspora na doplatkoch

Platby zdravotných poisťovní sa u jednotlivých špecialistov líšia. Bežný človek to typicky pociťuje na doplatkoch: u rovnakého lekára môže s jednou poisťovňou doplácať za rovnaký úkon desiatky eur a s inou ani cent. Rozdiely sa nedajú paušalizovať, ale existujú. Spýtajte sa svojich lekárov, ku ktorým chodíte častejšie, koľko by ste doplácali, ak by ste boli v inej poisťovni.

3/ Prevencia a liečba nad zákonný štandard

Je dobré hľadať poisťovňu, ktorá vás motivuje a odmeňuje za starostlivosť o zdravie. Napríklad „Dôvera ponúka možnosť prednostného objednania na mamografiu do 10 dní a má tiež osobitný program Dôvera pomáha diabetikom, v ktorom odmeňuje za dodržiavanie liečebného režimu a starostlivosť o vlastné zdravie. Union a VŠZP sa zase snažia o lepšiu prevenciu rakoviny,“ uvádza M. Búlik.

4/ Bonusy  a zľavy

Zoznam výhod, benefitov či bonusov je v každej poisťovni dlhý. Najlepšie je pozrieť si ich na webe jednotlivých poisťovní a spýtať sa zároveň svojho finančného sprostredkovateľa. Osobitnou kategóriou sú finančné výhody a zľavy, ktoré vám aj priamo šetria peniaze.

Dôvera napríklad vracia doplatky za lieky pre klienta a jeho deti do sumu 200 eur. Od Nového roku zvyšuje doplatok na zubné zákroky na 150 eur ročne. Na jednu návštevu zubára však uhradí len 30 eur. Človek si teda musí uplatniť benefit pri piatich zákrokoch ročne, aby vyčerpal celú sumu.

Union síce prepláca len sto eur, ale celú sumu si je možné uplatniť len pri jednom zubnom zákroku. Od Nového roku prepláca výkony u zubára aj VšZP a to do sumy 120 eur. Na jeden krát však najviac 30 eur.

Všeobecná zdravotná poisťovňa okrem toho prišla s benefitom 100 eur na člena skupiny, ktorú si poistenci vytvoria v špeciálnej aplikácii. Nevyčerpaný benefit si môžu členovia skupiny medzi sebou vymieňať, čím sa dokážu vyskladať jednému členovi, ktorý potrebuje finančne náročnejší výkon, až na 800 eur.

Zmeniť poisťovňu nie je náročné

Zmena poisťovne je relatívne jednoduchá. Stačí uzavrieť zmluvu s novou poisťovňou, ktorá zabezpečí výpoveď v pôvodnej poisťovni. Nový preukaz poistenca posielajú poisťovne poštou.  Starý preukaz nie je treba vracať. Na rozdiel od minulosti nehrozia žiadne sankcie.

Na Slovensku pôsobia tri poisťovne. Najdlhšie na trhu pôsobí štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá má 2,98 mil. poistencov. Druhou najväčšou je poisťovňa Dôvera, ktorú vlastní finančná skupina Penta. Má 1,6 milióna poistencov. Najmenšou je Union zdravotná poisťovňa, za ktorou stojí holandská spoločnosť Achmea. Aktuálne sa stará o 572-tisíc poistencov.

Zoznam benefitov jednotlivých poisťovní:

https://www.dovera.sk/poistenec/preco-byt-v-dovere

https://www.vszp.sk/vyhody-zlavy/zdravotne-benefity/

https://www.union.sk/vyhody-pre-poistencov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial