Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

Čoho sa ľudia najviac boja? Najviac nezamestnanosti, do popredia sa dostáva inflácia

Radíme Peter Apolen 10.06.2011 | 00:00 0 Komentárov

Slováci sa najviac obávajú nezamestnanosti. Po nej nasleduje inflácia a tretí dôvodom strachu je zdravotníctvo. Obavy sú veľmi podobné s neistotou u občanov európskych krajín. Prvé dve miesta sú rovnaké, na treťom dochádza k rozdielu. Európania sa boja politickej nestability. Najväčší nárast oproti novembru roku 2009 na Slovensku dosiahli obavy z rastu cien. Je tu zreteľná súvislosť s rastom cien potravín.

Výsledky vyplývajú z prieskumu spoločností GfK. Na Slovensku sa nezamestnanosti bojí 52% občanov. Je to veľa, no oproti roku 2009 došlo k poklesu o 14 percentuálnych bodov. Vidno, že hlavné obavy krízového roku sa zmenšujú.

Nováčik, inflácia, ale oproti rovnakému roku rástol o 30 bodov. Nestabilita cien tak straší 39% Slovákov. „Ľudia už zaregistrovali zdražovanie a najviac si ho uvedomujú v náraste cien potravín, energií, teda pri nákladoch na bývanie a cestovanie,“ hovorí marketingová manažérka spoločnosti Gfk Slovakia Daniela Beráková.

Trojka, zdravotníctvo, vzrástlo o osem bodov na 38%. Rovnaký nárast vykázala starosť o dôchodkové zabezpečenie o niečo menší o stav životného prostredia. Naopak z krízového obdobia klesol zároveň s nezamestnanosťou strach z kriminality a ekonomickej nestability.

Zaujímavé je, občania sú vo finančnej oblasti pesimisti. Zatiaľ čo v roku 2009 očakávalo 36% z nich, že im vo financiách polepší. Po kríze, v apríli tohto roku, to bolo len 27%.

V Európe je nezamestnanosť o niečo menším strašiakom ako na Slovensku. Bojí sa jej 39% z opýtaných. V jednotlivých krajinách je to ale rôzne. V Španielsku, kde dosahuje nezamestnanosť viac ako jednu pätinu, majú obavy z tohto neduhu ekonomiky tri štvrtiny obyvateľov. Na druhej strane v Holandsku je to len 6%. Cien sa bojí 26% Európanov. Je to opätovne druhá najväčšia obava. Oproti predchádzajúcemu roku vzrástla jej naliehavosť o približne tretinu. Až 42% Rusov sa bojí cien. Inflácia tu dosiahla 9%, čo ich strach zväčšuje. Politika je skokanom roka rebríčka európskych obáv. Rok predtým bola na siedmom mieste. Tento je tretia. Vypuklá je táto obava v Belgicku. Až 57% občanov ju má za najvážnejší problém. Niet sa čo čudovať. Už rok nemôžu tamojší politici zostaviť vládu, špekuluje sa o rozdelení krajiny po vzore Československa. Obavy z politiky sú vysoké aj u Talianov – jedna tretina.

Strach zo zločinnosti, čo je štvrtá obava, je veľký v Taliansku, Francúzsku a Holandsku. O ekonomickú stabilitu, päťku v rebríčku, sa boja Španieli a Taliani. Krajiny s najvážnejšími ekonomickými problémami, ako Grécko, Írsko a Portugalsko, ale v prieskume neboli. S nimi by tento problém vyskočil vyššie. O zdravotníctvo sa boja najmä Poliaci a prekvapivo Nemci. Tí zároveň vyjadrili najväčšie znepokojenie o dôchodkové zabezpečenie. A do tretice vedie táto krajina opäť v obave o sociálnu oblasť – vzdelanie. Na deviatej priečke sa nachádza bývanie. Starosti robí Rusom, až jednej štvrtine. V období politický zmien v severnej Afrike a otvorení pracovného trhu v Nemecku a Rakúsku, rastie obava z imigrácie a integrácie. Je to desiata najväčšia obava. Až jedna štvrtina Talianov, ktorých sa migrácia z Afriky týka najviac, ju považuje na vážnu. V Rakúsku, ktoré sa bojí pracovných síl zo strednej a východnej Európy, je to viac ako pätina.

Podľa odpovedí národom s najväčšími problémami je Nemecko. V odpovedi na otázku aké sú podľa vás najnaliehavejšie problémy, ktoré treba v súčasnosti riešiť v Nemecku, uviedli v priemere 3,7 problému. Priemer vo všetkých krajinách bol 2,4. Najvyrovnanejší sú Švédi, ktorých sužuje priemerne len jedna obava.

Problematické oblasti spoločenského života vybraných európskych krajín skúma pravidelne združenie nazvané GfK Verein. Prieskumu sa vo februári zúčastnilo 13 000 respondentov. GfK Slovakia sa pýta na problémy Slovákov. Tu ich bolo 650. Odpovedali na otázku, aké tri najdôležitejšie obavy ich trápia.

Ilustračné foto: sxc.hu.

Čo si myslíte o finančnej a ekonomickej gramotnosti Slovákov?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *