Pondelok 10. augusta. Meniny má Vavrinec

Čoraz viac Slovákov sa začína zaujímať o svoj budúci dôchodok

Penzia Peter Apolen 16.08.2019 | 00:00 0 Komentárov

Druhý pilier získava na popularite. Hoci bol v minulosti terčom atakov politikov, mladí ľudia mu dôverujú čoraz viac. Rastie tak počet sporiteľov, ako i objem v majetku v ňom.

Druhý pilier získava na popularite. Hoci bol v minulosti terčom atakov politikov, mladí ľudia mu dôverujú čoraz viac. Rastie tak počet sporiteľov, ako i objem majetku v ňom.

V druhom pilieri si koncom prvého polroka sporilo 1 538 184 občanov Slovenska. Je to o 73 tisíc viac ako v rovnakom období vlaňajška. Počet sporiteľov tak rastie o zhruba päť percent. Objem majetku sporiteľov v systéme dosiahol 8,85 miliardy eur, čo je o 12 percent viac ako pred rokom.

Povedomie o dôchodkových úsporách sa zlepšuje

Za rastom záujmu stojí niekoľko faktorov. „Jedným z hlavných dôvodov, prečo narastá počet sporiteľov je fakt, že za posledné roky stúplo medzi Slovákmi finančné povedomie,“ hovorí Martin Višňovský, člen predstavenstva NN DSS a člen Predsedníctva Asociácie DSS.

Záujem verejnosti o budúce dôchodky sa zvyšuje. Téma sporenia si na penziu je verejne diskutovaná a aj mladí ľudia si čoraz viac uvedomujú, že o svoj dôchodok sa musia pričiniť oni sami a nenechávať to len na štát.

„Prispieva k tomu i väčšia medializácia témy finančného zabezpečenia do budúcnosti s ohľadom na starnutie obyvateľstva,” vysvetľuje M. Višňovský. Dodáva, že aj samotné DSS sa snažia prispievať k finančnému vzdelávaniu formou rôznych projektov.

„Slováci v produktívnom veku si začali viac uvedomovať, že sa nemôžu spoliehať len na dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Výšku dôchodku majú vo vlastných rukách a finančné zabezpečenie na penziu majú možnosť pozitívne ovplyvniť dlhodobým sporením,” nabáda M. Višňovský.

Vyššia politická podpora

Ďalším dôvodom rastu dôvery druhého piliera je zmena politickej rétoriky. Politici prestali napádať dôchodkové sporenie verbálnymi atakmi a dnes už všetky relevantné politické strany deklarujú systému podporu. Aj vďaka tomu mohol byť v marci schválený ústavný zákon, ktorý zakotvil druhý pilier ako stabilnú súčasť dôchodkového zabezpečenia na Slovensku.

Hovorí sa v ňom, že primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom prvého, ale aj druhého piliera. „Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok,“ uvádza ústavný zákon.

Okrem toho príspevok do druhého piliera sa stále postupne zvyšujú. Kým dnes sa penzijné odvody delia medzi dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS) a Sociálnom poisťovňou v pomere 4,75 percenta ku 13,25 percentu, podiel smerujúci do DSS sa každým rokom zvyšuje o 0,25 percenta. V roku 2024 tak do druhého piliera bude smerovať šesť percent vymeriavacieho základu platiteľa. Neznamená to vyššie odvody, len presmerovanie časti peňazí zo Sociálnej poisťovne na dôchodkové účty ľudí, kde sa môžu zhodnocovať na finančných trhoch.

Vyšší záujem registrujú aj finančné inštitúcie

Rastúci záujem deklarujú aj finančné spoločnosti. “Za prvých sedem mesiacov tohto roka uzatvorili naši spolupracovníci o 56 percent viac zmlúv v sektore starobného dôchodkového sporenia ako od januára do júla minulého roku,“ hovorí hlavný analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi. Dodáva, že minulý rok predstavoval nárast 166 percent a v roku 2017 to bolo 31 percent.

“Za posledný rok sme zaznamenali zvýšený počet novouzatvorených zmlúv o  starobnom dôchodkovom sporení o viac ako 63 percent,” potvrdzuje aj M. Višňovský z NN DSS.

Nemalú zásluhu na oživení záujmu majú finanční agenti. Objasňujú mladým ľuďom výhody sporenia si penziu. „Vieme, že demografická kríza je reálna hrozba, a preto je aj zabezpečenie našich klientov do penzijného veku našou prioritou,“  objasňuje P. Világi. Nie všetci mladí napríklad vedia, že druhý pilier ich nestojí nič naviac, než si platia do Sociálnej poisťovne.

Záujem mladých o dôchodkové sporenie je podľa P. Világiho cítiť, nie len pri druhom pilieri, ale aj pri individuálnom investovaní prostredníctvom podielových fondov alebo daňovo zvýhodnených indexovým fondov.

Rastie záujem aj o tretí pilier. Ku koncu vlaňajška si v ňom sporilo 804 tisíc občanov Slovenska. Veľkosť príspevkov do neho za minulý rok vzrástla o 12 percent. „Môžeme povedať, že pocit zodpovednosti za vlastný budúci dôchodok u ľudí postupne narastá, hoci je ešte stále veľká skupina Slovákov, ktorá spolieha len na štát,“ dodáva M. Višňovský.

Rastie záujem medzi mladými

Pozitívne je, že dôchodkové sporenie je čoraz populárnejšie medzi mladými ľuďmi. Rozdiel medzi tým, či si niekto začne sporiť v 25 rokoch alebo v 40tke je totiž obrovský.

Pre budúcu výšku úspor v druhom pilieri je veľmi dôležitý aj výber vhodného typu fondu. V súčasnosti je ešte stále takmer 80 percent sporiteľov v takzvaných garantovaných fondoch. Je to kvôli nesprávnemu rozhodnutiu politikov v minulosti. Vláda SR svojím rozhodnutím v roku  2013 spôsobila odchod ľudí z akciových fondov do garantovaných, ktoré prakticky nezarábajú.

V poslednom období je však citeľné, že noví sporitelia už poctivo zvažujú výber fondu podľa toho, či majú záujem o stabilitu garantovaného fondu s minimálnym výnosom alebo chcú svoje úspory zhodnocovať.

„Najviac existujúcich klientov stále evidujeme v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde. Noví klienti si však pri uzatvorení zmluvy už vyberajú prevažne rizikovejšie fondy,“ približuje M. Višňovský.

Za prvý polrok si tak až 77 percent nových klientov NN DSS zvolilo jeden z negarantovaných fondov (zmiešaný, akciový alebo indexový). Ďalších 21 percent klientov si vybralo kombináciu garantovaného fondu s jedným z negarantovaných fondov a výlučne garantovaný fond si vybrali len necelé dve percentá nových sporiteľov.

Hlavné výhody II. piliera:

♣ Rozdelenie rizika medzi dva piliere – I. (Sociálna poisťovňa) a II. pilier (DSS).

♣ Finančné prostriedky nasporené v II. dôchodkovom pilieri na osobnom dôchodkovom účte sporiteľa sa môžu zhodnocovať v závislosti od výberu dôchodkového fondu.

♣ II. pilier dáva možnosť sporenie zvýšiť o dobrovoľné príspevky v neobmedzenej výške.

♣ V prípade nepriaznivého demografického vývoja môže sporiteľ v dôchodkovom veku dostávať z II. piliera vyššiu dávku, ako z I. piliera od Sociálnej poisťovne.

♣ V prípade úmrtia sporiteľa sa úspory v II. pilieri dedia podľa občianskeho zákonníka alebo pripadnú oprávnenej osobe určenej v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení. V prípade I. piliera získava financie štát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *