Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Cosimo Marasciulo: Máme otvorené krátke pozície na dlhopisy Nemecka a Veľkej Británie

Tento týždeň sme spoznali výsledky analýzy Investícia roka 2012. Pred rokom – v hodnotení za rok 2011 – sa najlepšie darilo fondu Pioneer Funds – Global Aggregate Bond s hrubým výnosom 9,55%, nadvýnosom 5,37% a Sharpovým pomerom 0,6. Na otázky ako hodnotí dianie na trhoch v minulom roku odovedal Cosimo Marasciulo – vedúci tímu Európskych vládnych dlhopisov a medzinárodného FX Pioneer Investments v Dubline.

Zdá sa, že aj rok 2012 bol rokom dlhopisov? Ako ho vnímate zo svojho pohľadu?

Bol to ďalší veľmi úspešný rok pre fondy skupiny Pioneer Investments, kde výkonnosť bola vygenerovaná vďaka unikátnej maticovej štruktúre, ktorá umožňuje sústrediť všetko naše aktivne riziko na generovanie tzv. alfa nadvýnosu. Každý portfólio manažér z tímu riadi inú alfa stratégiu (napr. durácia, výnosová krivka, inflácia, alokácia do vládnych dlhopisov, …). Kľúčovým faktorom pre dlhopisové fondy Pioneer v roku 2012 bol náš optimistickejší pohľad na Španielsko a Taliansko, čo nám umožnilo ťažiť zo zníženia kreditných prirážok po vyhlásení Mária Draghiho, že euro podržia za každú cenu.

Existujú dnes bezpečné dlhopisy, na ktorých sad dá reálne zarobiť?

Nepochybne, reálne výnosy sa za posledné roky znížili, najmä vďaka tzv. masívnej expanzii súvah centrálnych bánk, kde viaceré z nich sa prejavili ako oficiálny nákup dlhopisov, alebo keď banky podporovali ich domáce dlhopisové trhy. Avšak Pioneer stále vidí hodnotu vo výnosových spreadoch v španielskych a talianskych vládnych dlhopisoch, založených na pohľade, či krajina opustí euro a/alebo vyhlási default na svoje dlhy. Naproti tomu je náš pohľad na dlhopisy, ktoré sú v súčasnosti považované za “bezpečný prístav”, ako napr. dlhopisy USA, Nemecka, Veľkej Británie alebo Japonska je, že sú pravdepodobne najviac v riziku, že sa im do 12 mesiacov zníži rating. V súlade s týmto výhľadom máme uzavreté krátke pozície na pozície dlhopisov Nemecka a Veľkej Británie v našich portfóliách. 

Uvidime v najbližších rokoch bankroty krajín?

Nie. Ako je to v súčasnosti, Pioneer si myslí, že žiadna z krajín v rámci Eurozóny nevyhlási default na svoje dlhy v najbližších rokoch. Je možné, že oficiálny pohľad sa momentálne presúva z klasického dlh/HDP na meranie udržania splácania dlhov, a tu sa urobil veľký pokrok za posledných 12 mesiacov. Grécko môže síce čeliť reštrukturalizácii svojho dlhu napríklad predĺžením splatnosti, ale bankrot v plnom rozsahu je nepravdepodobný.

Ako vyzerá rozhodovanie o otvorení a uzatvorení pozicii v prípade vášho fondu (technika verzus fundamentalna analyza)?

Maticový prístup v Pioneer Investments využíva specializovaných portfólio manažérov, ktorí riadia tento segment v rámci nášho investičního sveta. Každý portfólio manažér má nastavený tzv. výkonnostný cieľ na začiatku každého roka založený na biznis príležitostiach v rámci sektoru, na základe ich skúseností a minulej výkonnosti. Interný cieľ na zisk, resp. straty sú nastavené na každý obchod a sú pozorne monitorované, aby sme vedeli vyhodnotiť potenciálny dosah na výkonnosť portfólia. Následne je to na každom portfólio manažérovi aby identifikoval príležitosti v rámci sektora, ktorá by vygenerovalo výnosy.

Riadite sa pri rozhodovani ratingovými agentúrami?

Pioneer Investments má silný vlastný výskumný tím. Títo analytici pridávajú vlastné analýzy firiem, ktoré sledujeme a vypracujú fundamentálnu aj kvantitatívnu analýzu. Ratingové agentúry sa považujú za súčasť interného kreditného ratingového modelu, ale nie je to signifikantný prvok v rámci prípadného interného ratingu v rámci Pioneer-u. 

Čo považujete za perspektívne inštrumenty pre rok 2013?

Ako som spomenul v prvej odpovedi, unikátna maticová struktura v rámci Pioneer Investments umožňuje portfólio management tímu pracovať na približne dvadsiatich rôznych strategiách, s rôznymi obchodmi a pozíciami v rámci každej stratégie. Ako sa pozeráme na rok 2013, myslíme si, že hlavným zdrojom alfa nadvýnosov bude durácia na kreditných prirážkach, expozícia a durácia v rámci štátnych dlhopisov s relativnou hodnotou a stratégiou menového rizika, ktorá taktiež pridáva na výkonnosti. A začiatok januára nám z hľadiska výkonnosti dáva zapravdu, je silná výkonnosť zo Španielska a Talianska, rastú výnosy na amerických, anglických a nemeckých dlhopisoch, sledujeme výraznejšie pohyby vďaka výmenným kurzom a tiež sa výrazne zvýšila volatilita na výmenných menových kurzoch. 

Foto: Pioneer Investments.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *