Streda 28. októbra. Meniny má Dobromila

Coworking – nový trend pracovnej kooperácie

coworking

Coworkingové priestory vznikajú čoraz častejšie aj na Slovensku. počas posledných štyroch rokov ich vzniklo viac ako 25. S narastajúcim počtom startupov, freelancerov a ľudí vyžadujúcich flexibilitu a je potenciál pre rozvoj coworkingu stále väčší.

Pojem coworking sa vo svete stáva fenoménom najmä pre netradičný štýl práce a podnikania v otvorenom kancelárskom prostredí, kde bok po boku pracujú odborníci z rôznych oblastí.

Zdieľaný pracovný priestor – coworking – vznikol prirodzene s narastajúcou flexibilitou pracovného času a globalizáciou firiem. Sú to najmä programátori a konzultanti pracujúci na diaľku pre medzinárodné spoločnosti, umelci, dizajnéri, ale aj začínajúce firmy a startupy, ktoré dávajú prednosť zdieľanému pracovnému prostrediu pred izolovanou prácou z kaviarní či z domu.

Výhody coworkingu

Coworking ponúka množstvo výhod. Cena za prenájom jednotlivých miest je z pravidla nižšia ako za prenájom samostatnej kancelárie, keďže prevádzkové náklady sú zdieľané s ostatnými členmi priestoru. Coworkingy väčšinou ponúkajú aj priestory pre pracovné stretnutia a nevyžadujú od nájomníka investície do ich údržby či zariadenia.

Tým hlavným a najdôležitejším benefitom coworkingu je však komunita. Samotné priestory podporujú komunitný spôsob práce tým, že vytvárajú veľké komunitné pracoviská s príjemnou atmosférou a často aj kaviarňou. Spoločný priestor tak umožňuje nezávisle pracujúcim odborníkom budovať si komunitu so spoločnými hodnotami, vymieňať si skúsenosti, či spoločne pracovať na nových nápadoch. Jednotlivci tak profitujú vďaka otvorenej spoločnosti ľudí z rôznych oblastí, ktorí sa pravidelne stretávajú a vymieňajú si informácie a kontakty.

Coworking má tiež pozitívny vplyv na výkonnosť, keďže podobne zmýšľajúca komunita a podnetné pracovné prostredie motivuje a inšpiruje. Svojou otvorenosťou a rozmanitosťou je ideálnym priestorom pre vznik a rozvoj inovácií, čím predstavujú dôležitý element pre dlhodobý rast ekonomiky.

Fenomén posledného desaťročia

Prvé oficiálne coworkingové priestory začali vznikať v USA v roku 2005. Od tých čias sa tento fenomén dostal do metropol všetkých európskych krajín, ale aj krajín Ázie, Afriky, či strednej a južnej Ameriky. Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi bolo celosvetovo evidovaných 600 coworkingových priestorov, odhaduje sa, že minulý rok ich bolo už 18 900.

Vzniklo aj viacero medzinárodných coworkových konferencií, napríklad Coworking Europe Conference, kde manažéri týchto priestorov raz do roka diskutujú a zdieľajú svoje skúsenosti. Taktiež existuje niekoľko coworkingových sietí, ktoré prevádzkujú priestory vo viacerých krajinách a mestách. Napriek tomu, väčšinu tvoria menšie organizácie, ktoré sa snažia ponúknuť coworkingový priestor, ktorý by bol špecifický pre miestnych záujemcov.

Coworkingy sa udomácňujú i na Slovensku

Tento fenomén zasiahol aj Slovensko. Počas posledných štyroch rokov vzniklo u nás viac ako 25 súkromných coworkingových priestorov. Najviac ich je v Bratislave, no vznikli vo všetkých krajských mestách a v poslednej dobe aj v menších mestách, napríklad v Stupave, Komárne či Bardejove.

V Bratislave momentálne existuje viac ako desať coworkingových priestorov. Napríklad Campus a HubHub ponúkajú priestranné dizajnové komunitné priestory a moderné kancelárske vybavenie v centre Bratislavy jednotlivcom a startupom. V týchto a ďalších coworkingoch ako napríklad v Impact Hube či Coworkingu Cvernovka organizujú pre svoju komunitu aj pre širokú verejnosť pravidelné edukačné a rozvojové podujatia a príležitosti pre networking.

Sú tak významným komunitným centrom nielen pre svojich členov, ale aj pre širokú verejnosť z rôznych odvetví. V Bratislave majú bohaté zastúpenie aj menšie komunitné priestory. Napríklad Space Up a Satori Stage ponúkajú komornejšie prostredie a útulný priestor s komunitou nezávisle pracujúcich odborníkov. Niektoré bratislavské coworkingy sa zameriavajú na špecifickú komunitu ľudí, napríklad umelcov či rodičov s deťmi.

Relatívne bohaté zastúpenie coworkov má aj východoslovenská metropola – Košice. Eastcubator je najväčším z nich v tomto meste. Okrem jednotlivcov poskytuje priestor aj startupom a pravidelne organizuje podujatia pre miestnu digitálnu komunitu. Nadšenci z ďalších miest na východnom Slovensku s košickým Eastcubator-om spolupracujú a zakladajú miestne coworky pod touto značkou.

HUBa Coworking je košickou alternatívou menšieho priestoru pre nezávislých odborníkov a začínajúcich podnikateľov. V ďalších slovenských mestách existujú napríklad tieto: Cancel Coworking v Martine, Banka v Žiline, Oblok v Banskej Bystrici, či Coworking Poprad.

Nový inovačný potenciál

Coworkingy, akok centrá inovácií, vzbudzujú záujem aj medzi korporáciami. Keďže sú v nich sústredené komunity kreatívnych, otvorených a podnikavých ľudí, korporácie v snahe inovovať, chcú do týchto komunít patriť. Jedným z prvých takých príkladov na Slovensku je Elevator Lab – akceleračný program Tatra Banky, ktorého tím pôsobí v bratislavskom coworkingu HubHub.

Zamestnanci tohto programu tak trávia svoj pracovný čas v inovatívnom prostredí jednej z najväčších coworkingových komunít na Slovensku. Vzhľadom na to, že inovácie sa stávajú kritickým faktorom úspechu v korporáciách, môžeme očakávať, že ďalších podobných príkladov bude v budúcnosti pribúdať.

Potenciál pre rast existujúcich a vznik nových coworkingových priestorov na Slovensku je s narastajúcim počtom nových startupov a s rastúcim podielom inovatívnej ekonomiky je ešte veľký.

V Slovenskej aliancii pre inovatívnu ekonomiku SAPIE si myslíme, že práve celoslovenská spolupráca medzi existujúcimi coworkami by mohla pomôcť naplniť tento potenciál. Tieto mladé organizácie totiž dnes pôsobia do veľkej miery v rámci svojej miestnej komunity izolovane.

Odštartovali sme prvú formu spolupráce so slovenskými coworkami. Našim cieľom je zdieľať zaujímavé príležitosti pre startupy, inovátorov, podnikateľov a kreatívcov, ako sú finančné granty, startup súťaže, akceleračné programy, medzinárodné summity, slovenské a medzinárodné inovatívne programy.

Autorka je projektovou manažérkou Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku SAPIE.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial