Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Dá sa dnes založiť bankový účet online?

Banky Martin Švidroň 15.08.2019 | 00:00 1 Komentár

V reklamách sa banky navzájom predbiehajú, ktorá z nich je viac moderná a viac digitálna. Jednou z vychytávok je možnosť založiť si účet online. Do akej miery však ide len o marketingový ťah a do akej je to reálna možnosť pre klienta?

Žijeme rýchlu dobu. Bankoví klienti určite ocenia, keď môžu veci vybaviť z pohodlia domova a hlavne rýchlo. Šetrí im to cestu na pobočku a hlavne zvyšuje ich užívateľský zážitok. Portál www.FinancnaHitparada.sk sa preto pozrel na to, v ktorých bankách sa dá zriadiť účet výlučne online. Do porovnania bolo zahrnutých dvanásť bánk pôsobiacich na slovenskom trhu. Výsledok možno prekvapí.

Môže si dnes klient otvoriť účet online, bez toho aby musel chodiť na pobočku?

♣ V štyroch bankách si klient otvorí účet len old fashion spôsobom. Musí teda prísť na pobočku, keďže banky neponúkajú možnosť založiť účet online. Ide o: Raffeisen BANKUniCredit BankOTP Banka a Prima Banka.

♣ V mBank klient otvorí účet aj online, no až potom, ako klienta navštívi kuriér, prípadne klient navštívi najbližšie obchodné miesto banky. Podobnú možnosť otvorenia účtu prostredníctvom kuriéra ponúka aj VÚB BankaFio banka, a to v prípade, že klient nemá účet v inej banke.

♣ Päť bánk na slovenskom trhu dnes dovolí budúcemu klientovi otvoriť si účet online, no podmienkou je mať už účet v niektorej inej banke. Ten slúži na uskutočnenie malej overovacej platby na nový účet, čím nová banka overí identitu klienta.

Tento postup využívajú tieto banky: Slovenská Sporiteľňa, VÚB Banka, Poštová Banka, ČSOB BankaFio banka. Vo Fio banke budete potrebovať ešte naskenovaný doklad o vedení bežného účtu v inej banke v SR, napríklad výpis z účtu, zmluva o účte, potvrdenie o vedení účtu. V Poštovej banke je to výpis z klientovho účtu.

♣ V mobilnej 365.bank si klient otvorí účet priamo zo svojho mobilu v aplikácii banky. Na overenie klienta pritom stačí realizovať len videohovor s operátorom banky a občiansky preukaz. Podpis zmluvy prebieha podržaním tlačidla na mobile. Okrem videohovoru sa totožnosť klienta dá overiť aj na niektorých pobočkách pošty.

♣ V Tatra Banke si klient môže založiť účet cez mobilnú aplikáciu, kde vyplní svoje údaje, banka overí klienta prostredníctvom tvárovej biometrie a následne banka pošle klientovi úvodný balíček spolu s platobnou kartou, a to buď kuriérom na adresu klienta alebo na pobočku banky.

Vo všeobecnosti na založenie účtu online musí mať klient pripravené doklady totožnosti ako občiansky preukaz, pas, prípadne vodičský preukaz, email a telefón. Prístup na internet je samozrejmosťou, vrátane možnosti odfotiť alebo naskenovať doklady.

Dve banky ponúkajú plnohodnotné online otvorenie účtu

Z nášho hodnotenia účet online si klient založí najrýchlejšie a aj najpohodlnejšie v mobilnej 365.bank a v Tatra Banke. Založenie aj overenie klienta prebehne priamo v aplikáciách bánk, pričom klientovi stačí len občiansky preukaz.

Napriek tomu, že banky klientom zvyšovaním poplatkov za operácie a transakcie vykonávané na pobočkách odkazujú, že žijeme v digitálnej dobe a máme využívať online možnosti, na začatie vzťahu s bankou na pobočku klient predsa len vo väčšine bánk prísť musí, ak ešte nemá účet v inej banke. Prípadne klienta musí navštíviť kuriér. Možnosť založiť účet na pobočke banky je samozrejmosťou v každej banke.

Pri overovaní klienta môže pomôcť biometria

Väčšina bánk na trhu využíva spôsob, ktorý je založený na vlastníctve účtu v inej finančnej inštitúcii, kde už bola identifikácia klienta overená. Z tohto účtu klient zašle na preukázanie vlastníctva účtu drobnú platbu na účet vo finančnej inštitúcii, kde chce otvoriť nový účet. Klient musí zároveň poskytnúť banke aj dva požadované doklady totožnosti.

Pohodlnejším a viac trendy spôsobom je identifikácia klienta s využitím biometrických údajov a ich následným overením prostredníctvom špecializovaného softvéru a porovnaním s biometrickými údajmi, ktoré už sú k danej osobe priradené a preukázateľne ju identifikujú. Prípadne prostredníctvom videohovoru, po absolvovaní ktorého má klient účet plne funkčný.

Autor je analytik portálu FinancnaHitparada.sk

Jedna odpoveď na “Dá sa dnes založiť bankový účet online?”

  1. Tibor píše:

    Ucet, ktory treba overovať na pobocke, alebo cez kuriera, urcite nie je online. To je len bubulina. Aj tie s prevodom jedneho centu na overenie identitiy su hrane. Klienta zaujima, ci si moze ucet zalozit o jednej v noci bez nejakej extra namahy a ucet je hned od prvej chvile funkcny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *