Piatok 21. február. Meniny má Eleonóra

Dá sa na burze prísť o všetko?

etf

Už viackrát v živote som dostal otázku, či na burze môže človek o všetko prísť. Nie je na to jednoznačná odpoveď, no ak by človek investoval rozumne do akcií, tak nie, nemôže. Vysvetlím prečo.

Najprv si definujme, čo znamená prísť o všetko. Znamená to stratiť všetko, čo som do akcií vložil. Celý svoj vklad aj celý dosiahnutý výnos.

Viete ako sa vyvíja akciový trh odkedy funguje? Rastie. Akciový trh – to je spoluvlastníctvo firiem, napríklad takých ako Coca Cola, Apple, IBM, Walt Disney, Gazprom, L´Oreal, Slovnaft a tisícky ďalších.

Aby človek investujúci na trhoch mal prísť o všetko, museli by všetky firmy, do ktorých má zainvestované, skrachovať. V takej situácii už môžeme hovoriť kataklizmickej katastrofe, ktorá by zmietla svet, ako ho poznáme.

Nestaviť len na jednu kartu

Ak by mal investor zainvestované napríklad iba do akcií Facebooku, a ten by skrachoval, áno, vtedy prišiel by o všetko. Základným odporúčaním každého investora preto je diverzifikovať svoje investičné portfólio, inými slovami rozložiť riziko nákupom akcií, nie jednej, ale viacerých firiem.

Ak držíte portfólio zložené z viacerých konkrétnych akcií, povedzme 20 – 30 firiem, a jedna-dve skrachujú, nie je to problém, pretože zisk z ostatných pozícií vykryje stratu z dvoch stratových firiem.

Ako diverzifikovať? Existujú dve cesty: jedna sofistikovanejšia a druhá jednoduchšia. Sofistikovanejšia je tá, kde si zo všetkých firiem, ktoré na trhu sú a ktorých akcie sa dajú nakúpiť, vyberiete napríklad 20 spoločností a investujete svoje peniaze do nich. V takomto prípade sa človek musí v investovaní a vo finančných trhoch vyznať, musí disponovať nielen základnými vedomosťami, ale aj pokročilejšími znalosťami, ktoré mu umožňujú rozlíšiť, čo je a čo nie je kvalitná a perspektívna firma. Tiež musí poznať sektory a odvetvia, v ktorých  firmy, ktorých akcie drží, pôsobia.

ETF fondy

Jednoduchšia cesta je investovať do akciového indexu, ktorý obsahuje desiatky alebo stovky firiem. Ako taký akciový index nakúpiť? Samotný index je v podstate len matematickou konštrukciou, ktorá meria poklesy a rasty širokého okruhu firiem na trhu.

Ak chce človek investovať do akcií, z ktorých je index zložený, ideálnym riešením sú ETF fondy. Exchange Traded Fund (ETF) je fond, ktorý kopíruje zloženie indexu a investuje do akcií, z ktorých je index zložený.

Ak si napríklad fond vyberie za svoje podkladové aktívum napríklad svetový index akcií MSCI World, drží podiely v tých istých firmách a v rovnakom pomere v akom sú zastúpené v indexe MSCI World. Preto sa vyvíja rovnako. Prostredníctvom akciových indexov teda investor drží podiel vo firmách tohto indexu, klesá a páda vždy v súlade s ním. Samotný ETF fond je obchodovaný na burze.

Investor by v takomto prípade prišiel o všetky peniaze opäť iba vtedy, keby všetky tie desiatky a stovky firiem skrachovali. Viete, kedy sa tak stane? Opäť podobná situácia ako na začiatku – jedine na konci sveta. Moje odporúčanie je preto jednoduché: pokiaľ neočakávate koniec sveta, investujte. Pri dodržaní dlhého investičného horizontu nielenže o peniaze neprídete, vy dokonca slušne zarobíte.

Autor je investičný analytik Fincentra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *