Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Dajú sa porovnávať neporovnateľné fondy?

Z manažérov podielových fondov by boli určite skvelí hráči pokru. Sú výborní stratégovia, hrajú s chladnou hlavou a hlavne, do ich kariet veľmi nevidíme. Rozličné poplatky komplikujú porovnávanie výnosov a ak chceme zohľadniť aj rizikovosť jednotlivých portfólií, so stredoškolskou matematikou si určite nevystačíme.

Hrubý výnos vyzerá zaujímavo, keď si však odpočítame poplatky, zistíme, že viac by vám zarobil bežný bankový vklad. A to sme ešte do úvahy nevzali riziko, ktoré je aj pri relatívne bezpečnom peňažnom fonde vyššie ako pri termínovanom vklade. Aj takéto prípady sa stávajú vo fondoch dostupných na slovenskom trhu. Samozrejme, takto podané informácie sa potenciálny klient dozvie len málokedy. Zverejňovaním čistých výnosov na rovnakej porovnávacej báze by išli správcovské spoločnosti proti sebe.

Aj preto má nezávislé porovnávanie fondov obrovský význam. Otázkou zostáva:

Ktorý fond je teda najlepší?

Taký, ktorý dostane najviac hlasov od členov odbornej poroty? Iba ak by každý jeden z porotcov zohľadňoval objektívne faktory. Predstaviť si to vieme napríklad v prípade, že exaktné ukazovatele nemajú proklientskú hodnotu. V prípade fondov dokážeme pracovať s ich výkonnosťou, ktorá je prínosom pre klienta a tak nemá význam hľadať alternatívne subjektívne kritériá.

Taký, ktorý sa najlepšie predával? Predajnosť nikdy nesúvisela a ešte dlho nebude súvisieť s kvalitou. V lepšom prípade rozhoduje o najlepšie predávanom artikle cena, v horšom široké lakte predajcu.

Taký, ktorý dosiahol najlepšie zhodnotenie? Jedine ak výsledok zobjektivizujeme, aby sme ho mohli porovnávať s ostatnými. Objektivita padá vo chvíli, keď nedokážeme priradiť jednotlivým kritériám správnu váhu.

Investujeme.sk verí matematike

Redakcia Investujeme.sk verí matematickému porovnávaniu fondov a preto je spoluvyhlasovateľom Fincentrum Investície roka 2010 postavenej na porovnávaní čistých výnosov retailových fondov v pomere k riziku.

Už túto stredu 2. februára spoznáme portfólio manažérov, ktorí svoju úlohu – zarábať klientom peniaze s minimalizovaním rizika – zvládli vlani najlepšie.

Pripojením sa k projektu Investícia roka na jednej strane verifikujeme metodiku analytikov Fincentra, na druhej strane sa nevzdávame úlohy média, ktorého ambíciou je vytvoriť priestor na odbornú polemiku. Aj preto spolu s výsledkami zverejníme i podrobnú metodiku a už teraz sa tešíme na odbornú diskusiu o výsledkoch.

Čo rozhoduje o najlepšom fonde?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *