Streda 29. január. Meniny má Gašpar

Dakedy som si naivne myslel, že hlúposť nie je nekonečná. Ale už v to neverím (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

V 60-tych rokoch minulého storočia sme s kamarátmi často posedávali s gitarou na schodoch a spievali sme si piesne vtedy vychytenej britskej kapely The Beatles. V tom čase pravidelne chodieval k susedom taký postarší usmievavý chlapík, vždy nás pozdravil, oprel bicykel o múr a vošiel do bytovky. Zo dve – tri hodiny tam vždy posedel so susedom a keď vyšiel von v dobrej nálade, opäť sa pri nás pristavil, povedal nám, že jeho tie moderné divočiny nezaujímajú a zakaždým žiadal, že mu máme zahrať operu s operetou.

Nechápali sme čo chce, tak len kývol rukou, na bicykel ale nenasadol a tlačiac ho pri sebe šiel pomaly domov.

Kamarát, ktorý na rozdiel od nás ostatných chodil do hudobnej školy, raz dostal nápad a keď usmievavý ujko v ružovej nálade vyšiel z našej bytovky, zahral mu takú jemnú melodickú klasiku. Po toľkých rokoch už neviem, čo to bolo, ale ten ujko začal tancovať, pospevovať a nakoniec nám hodil 25-korunovú bankovku, čo na tú dobu bol veľký peniaz, a povedal, aby sme si kúpili pivo, víno alebo čo chceme.

Viac detailov si už z tých čias nepamätám, ale to slovné spojenie „opera s operetou“ mi dodnes zostalo v pamäti.

A prečo som si po dlhých desaťročiach na to slovné spojenie  tak náhle spomenul? O tom už v tomto komentári.

Čo majú spoločné Európa a Venezuela?

Na svet financií v uplynulom mesiaci výrazne vplývala predovšetkým hystéria okolo Brexitu, americký Shutdown, ktorý aj priamo uprostred policajných akcií zastihol agentov Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ale napríklad i príslušníkov tajných služieb a ich informátorov. No a v neposlednom sú to horúce udalosti vo Venezuele.

Táto juhoamerická krajina je v súčasnosti niečo ako Európa na na rozpálenom pekáči a tá určitá, povedzme, že obrazná podobnosť nie je vôbec náhodná! Aj v jednom aj v druhom prípade sa vedie boj o ďalšie smerovanie. Vo Venezuele, ktorá ešte nie tak dávno budovala šťastné komunistické zajtrajšky pod taktovkou moskovských priateľov, je neuveriteľná bieda, hlad, ľudia sa vzájomne vraždia kvôli malým kúskom jedla.

Ale zato z času na čas je vo Venezuele každý milionárom! Skrotiť dlhodobú infláciu, či skôr superinfláciu nepomáha ani systematické, pravidelne sa opakujúce škrtanie núl z bankoviek. A napriek škrtaniu sa tam vedie tvrdý boj na život a na smrť medzi zástancami doterajšieho prezidenta Madura a lídrami opozície. Do tohto politického boja sú naplno zapojené všetky ozbrojené zložky v krajine, časť ich predstaviteľov sa kŕčovite drží Madura, druhá časť si uvedomuje, že krajina už takto ďalej fungovať nemôže a potrebuje ísť novou cestou a tak ponúkla spoluprácu opozícii. Je to tam teraz husté!

Moderná Európa pozostávajúca z ekonomicky i kultúrne vyspelých krajín, ktorú reprezentujú predovšetkým EÚ a NATO a medzi ktoré právom patrí aj Slovensko a Česko, je dnes na podobnom rázcestí. Vedie sa tu tvrdý boj o ďalšie smerovanie Európy, žiaľbohu, tí ktorí by mali viesť obranu voči útokom zvonka, zlyhávajú a situáciu buď podceňujú a zľahčujú (všimnite si napríklad opatrnícke vyjadrenia Pellegriniho či Šefčoviča vždy, keď je reč o Rusku), alebo dokonca priamo prihrávajú druhej strane. Typickým príkladom je predseda národniarov Danko a jeho stretávania sa s ruskými lídrami, ktorí sú na sankčných zoznamoch!

Nehovoriac už o tom, že tie jeho potľapkávania sa s ruskými predstaviteľmi, ktoré sú samé o sebe v rozpore s oficiálnou zahranično – politickou orientáciou Slovenska, sú plné choromyseľného blúznenia o panslovanskej vzájomnosti z obdobia 19. storočia.

Jednoznačný postoj k neustálemu ruskému zasahovaniu do diania v európskych krajinách (tzv. hybridná vojna) momentálne prezentuje na Slovensku len časť opozície, predovšetkým SaS a OĽANO. A z vládnej koalície to na plné ústa hovorí len predsedníčka zahraničného výboru parlamentu Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) a s trošičku pritlmeným hlasom aj minister Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Situácia je pritom naozaj vážna!

Dante, Goethe, Komenský

Minister Lajčák upozornil, že členské krajiny EÚ musia urobiť všetko pre to, aby rôzne dezinformačné kampane neohrozili blížiace sa eurovoľby (máj 2019) a musia spoločne i každá krajina zvlášť tvrdo čeliť šíreniu lživých informácií, ktoré sa do EÚ dostávajú zvonka. Zdôraznil, že krajiny EÚ majú veľa dôkazov o tom, odkiaľ a ako premyslene a cielene sa šíria dezinformácie. Požiadal vládne kabinety, aby viedli dialóg s občianskymi organizáciami a iniciatívami, ktoré hľadajú a identifikujú dezinformácie a falošné správy mohutne valiace sa do Európy.

V pesimistickejšom duchu vyšlo v druhej polovici januára spoločné vyhlásenie viacerých významných európskych osobností (učenci, spisovatelia, historici, filozofi, publicisti a pod.), v ktorom sa píše, že Európa je vo veľkom nebezpečenstve, ktorý pramení z vlny populizmu valiacej sa po celom kontinente. Ak vlády neurobia príslušné opatrenia, na ktoré poukázal aj Lajčák, tak eurovoľby sa môžu skončiť víťazstvom ničiteľov a potupou tých ľudí, ktorí stále veria v dedičstvo Erazma, Danteho, Goetheho či Komenského.

Eurovoľby by podľa autorov tohto proeurópskeho manifestu mohli skončiť pohŕdaním inteligenciou a kultúrou a naopak – výbuchmi xenofofóbie, rasizmu a antisemitizmu.

Pravdou ale je, že mnohé z nacionalistických, extrémistických a protieurópskych politických strán v EÚ sú mediálne, morálne a neraz i finančne podporované z krajín mimo EÚ, najmä však z Ruska.

Ja viem, že bežného človeka také veci nezaujímajú! Jeho aktuálne zaujíma, či banány napríklad v Lidli stoja 1,69 alebo je akcia 0,99 eura.

Centrum svetových financií je v ohrození!

Postrachom pre finančné trhy je blížiaci sa Brexit, ktorý do veľkej miery je výsledkom intenzívnej protieurópskej propagandy šírenej zvonku (z východu). A naďalej si myslím, že to, čo som písal vo svojich predošlých komentároch, stále platí, a síce, že ani 29. marca, čo je definitívne stanovený termín pre odchod Británie z EÚ, nebude vo veci jasnejšie. Potvrdil to kľúčový člen britskej vlády, minister zahraničia Jeremy Hunt, ktorý v posledný januárový deň pripustil, že vystúpenie Británie z Európskej únie sa s veľkou pravdepodobnosťou odloží, keďže rokovania o odchode sa budú naťahovať.

A pred pár dňami šéfka Medzinárodného menového fondu (IMF) Christine Lagarde zdôraznila, že medzi tromi najväčšími rizikami pre rast globálnej ekonomiky v tomto roku je Brexit, obchodná vojna medzi USA a Čínou a samotné spomaľovanie čínskej ekonomiky. K Brexitu ešte dodala, že dnes nik nevie, akú bude mať podobu a kedy sa definitívne odohrá. “To je veľká neistota pre Európu a osobitne pre Londýn ako kľúčové finančné centrum celého sveta,” spresnila.

Osobne si ale myslím, že všetky tie veci okolo Brexitu, neraz zmätočné hlasovania poslancov a protichodné názory a vyjadrenia členov britského kabinetu, že to už nie je komédia či tragédia, ale to je všetko spolu: komédia, dráma, tragédia, fraška, muzikál, balet, tragikomédia… Alebo ako hovorieval ten starý ujko, čo nám raz dal 25-korunáčku, to je opera s operetou.

Január, to je vždy mesiac plný prognóz a výnimkou nie je ani tento rok. Ozaj, blíži sa kríza či len recesia  alebo sa nič nedeje? Názory svetových analytikov a ekonómov sa veľmi rôznia. Tejto téme sa podrobne venovali viacerí kolegovia v českom i slovenskom vydaní Investujeme, nebudem to opakovať, len pripomeniem, že podrobnejšie informácie možno nájsť v článkoch: Len to, že očakávame recesiu, môže spôsobiť, že naozaj prídePozor na globálnu politickú panikuInvestori sa budú čoraz viac obhliadať po dlhopisochTrhy evidentne oslabujú, no recesia nie je nevyhnutnáRok 2019: Kam investovat?Euro: Dvacet let zanikání.

Mňa skôr zaujala prognóza nie teoretičky a analytičky, ale výslovnej praktičky, výkonnej riaditeľky charitatívnej organizácie Oxfam International pani Winnie Byanyim, podľa ktorej daňové systémy vo svete kladú čoraz vyššiu záťaž na chudobných, pričom verejné služby sú nedostatočne financované čiže výsledok je jasný: 

Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa zväčšuje a inak to nebude ani v tomto roku. Kým majetok miliardárov sa prudko zvyšuje,  hodnota majetku chudobnejšej polovice svetovej populácie klesla vlani o celých 11 percent! A bude sa to zhoršovať, pretože vlády zlyhávajú pri zdanení bohatých a tak daňové zaťaženie prenášajú na chudobných ľudí prostredníctvom spotrebných daní a dane z pridanej hodnoty.

A teraz krátko zo sveta čierneho zlata. Venezuelská kríza zvýšila ceny,  keďže medzi obchodníkmi začali panovať obavy z možného obmedzenia, resp. z výpadkov v exporte ropy z tejto ťažko skúšanej krajiny na svetové trhy. Ale ceny spoľahlivo drží pri zemi (rozumej: okolo latky 60 USD) zvyšujúci sa počet ropných vrtov v USA, ktorý signalizuje, že americká produkcia ropy bude v nasledujúcich mesiacoch stúpať. Hlavné ropné benchmarky uzatvorili januárové obchodovanie takto:

severomorská ropná zmes Brent – 62,05 USD; americká ľahká  WTI – 54,60 USD.

Doma opäť nič nové!

Na domácej politickej scéne bolo v januári opäť po starom. Vládna koalícia sa za každú cenu snaží ďalej udržať pri moci a pripravuje sa na to, aby ešte viac posilnila svoj vplyv a obsadila ďalšie významné posty (ústavný súd, prezidentský úrad), ale tak je to zrejme všade vo svete!

Polícia a prokuratúra naďalej tápajú v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Policajný prezident Lučanský priznal, že vyšetrovanie je ešte len kdesi vo štvrtine, ale podľa mňa trošku nadsadil.

Mňa až desí, kto každý je priamo či nepriamo ani nie do tejto vraždy, ale do jej širšieho pozadia priamo namočený! Kto každý (okrem iného aj bývalý SIS-kár aj bývalý novinár) sledoval Kuciaka na Kočnerovu objednávku.

Postupne sa vyplavujú na povrch ďalšie zaujímavé i hrôzostrašné veci, napríklad vyšlo najavo, že aj samotná polícia má v tom zrejme prsty a za prezidentovania Gašpara pre potreby mafie lustrovala novinára Kuciaka. V tejto veci je signifikantné že ministerka Saková oznámila, že bývalý policajný prezident už nebude jej poradcom..

Dobre som sa bavil aj na tom, že že vplyvní a veľkí z prostredia vládnej koalície udržiavali styk nateraz s hlavnou obvinenou v dvojvražde, Alenou Zs. a hoci sa tie styky odohrali aj krátko pred jej zadržaním, vplyvní sa vyviňujú ako malí chlapci.

Vraj tie styky nesúviseli s jej trestnou činnosťou. No boha jeho, dobrá výhovorka – silná káva!

Raz darmo, na každú hlúposť sa dá nasadiť nejaký klobúk!

Zaujalo ma vyhlásenie Slovenskej spoločnosti mlynárov, ktorá avízovala opätovné zvýšenie odbytových cien. Sú za tým zvyšujúce sa ceny obilnín a energií, ale najmä rast ďalších nákladových položiek, ako sú mzdy, príplatky za prácu v noci a všetky tie Ficove sociálne balíčky a ďalšie sladkasté lízatká. Mlynský priemysel, zdôraznili mlynári, nemá vnútorné rezervy na vykrývanie rastu cien obilia, ale ani rastu nákladov spojených so sociálnymi balíčkami.

V podobnom duchu sa vyjadrili aj predstavitelia Klubu 500, ktorý zastupuje mnohé firmy s viac ako 500 zamestnancami. Súčasná vláda podľa nich kladie na domácu výrobnú sféru čoraz väčšiu záťaž a doplatia na to aj podnikatelia aj zamestnanci.

Klub zdôraznil, že Ficove sociálne balíčky, ale aj Dankove rekreačné poukazy, ďalej špeciálny odvod pre obchodné reťazce, ktorý zvyšuje cenu vstupov napríklad pri závodnom stravovaní, a iné podobné nesystémové hlúposti nútia firmy na Slovensku, aktuálne teraz najmä automobilky, znižovať stavy.

Tešíme sa tomu všetci!

Ale tešíme sa aj tomu, že podľa najnovšieho prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory je najväčším rizikom pre podnikanie u nás vysoká daňová a odvodová zaťaženosť. Ďalšie riziká spočívajú v nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku a tiež v obrovskom klientelizme a korupcii vo verejnom obstarávaní.

A prečo nie aj my dlhovlasí?

Doslova ma rozčertil návrh ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby do legislatívneho procesu na Slovensku bola včlenená Konferencia biskupov Slovenska (KBS), inak a jednoduchšie povedané, aby účastníkom medzirezortného pripomienkového konania, cez ktoré prechádzajú návrhy všetkých zákonov, boli katolícki biskupi.

Proti tejto nehoráznosti ostro vystúpila Sulíkova SaS, ktorej sa nepáči možné zasahovanie katolíckej vrchnosti do slovenskej legislatívy. Ani mne sa to nepáči, nehovoriac už o tom, že návrh ministra a jeho úradníkov je v priamom rozpore s prvým článkom slovenskej ústavy, kde sa píše, že Slovenská republika je demokratický a právny štát, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo!

Gálov návrh nemá teda žiadne opodstatnenie, aj keď uznávam, že katolícka cirkev je na Slovensku najpočetnejšia, ale ústava je ústava a ak chceme byť čo len trochu objektívni a demokratickí, tak potom by do tvorby zákonov mohli priamo zasahovať aj menšie cirkvi a náboženské spoločnosti, napríklad budhisti či luteráni, ale aj iné skupiny obyvateľstva, ateisti či dlhovlasí.

Ja som si v reminiscencii na 60-te roky, kedy v budovaní socializmu nastalo u nás uvoľnenie, počúvala sa západná muzika a šírilo sa hnutie Hippies, nechal teraz na staré kolená opäť narásť dlhé vlasy. Keď tak chodím so psom na vychádzky a moje dlhé strieborné vlasy doďaleka odrážajú lúče slnka, je mi fajn!

Požadujem, aby aj my dlhovlasí muži (a je nás dosť!) sme boli tiež pribratí do tvorby legislatívy, aby  jednotlivé zákony boli nielen v prospech veriacich katolíkov, ale aj nás vlasáčov!

A teraz už vážne. Po mnohých výmysloch a hlúpostiach zo strany vládnej koalície, napríklad po nedávnom návrhu SNS na povinnú vojenskú službu, som si myslel, že už to horšie byť nemôže.

Naivne som sa totiž nazdával, že ľudská hlúposť nie je nekonečná a že musí mať niekde hranice. Ale po návrhu ministra Gála už v nič také neverím!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

2 odpovede na “Dakedy som si naivne myslel, že hlúposť nie je nekonečná. Ale už v to neverím (Zrkadlo uplynulého mesiaca)”

  1. stbe píše:

    Článok je pozliepaný z názorov ktoré si protirečia a opiera sa často o polopravdy…

  2. Eva píše:

    Nesúhlasím. Je to komentár, takže sa opiera o fakty a názory… Niekomu asi vadí, že odhaľuje biedu slovenskej ľavice…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *