Pondelok 20. január. Meniny má Dalibor

Ďakujem, seno nežeriem! Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Euro kleslo a moja susedka sa bojí, že ten Oné sa ešte vráti. A len potom bude zle! Finančným svetom otriasajú colné vojny, hoci je pred ním aj iné riziko. September však bol zaujímavý aj inak, kým môj pes ležérne vykonával svoju potrebu, dozvedel som sa, čo som potreboval.

Európska spoločná mena naozaj išla koncom mesiaca nadol a dostala sa až pod úroveň 1,16 EURUSD. V piatok popoludní to bolo na úrovni 1,1590. A len si pripomeňme, že kým ECB vo štvrtok stanovila referenčný kurz eura na 1,1707, v piatok ho upravila na úroveň 1,1576. Strácal aj kľúčový nemecký index DAX (1,52 percenta) aj kľúčový francúzsky index Cac (0,85 percenta).

Sú za tým všetkým rozpory okolo talianskeho rozpočtu, rozumej: expanzívne fiškálne plány vlády v Ríme, ktoré zneistili investorov po celom svete a euro dostali do prešu. V piatok celý finančný sektor v Taliansku kolaboval, obchodovanie s akciami niektorých bánk pozastavili kvôli prudkému pádu kurzov a podľa mňa až priveľmi oslabili talianske štátne dlhopisy. Čo som tak pozorne sledoval tamojšie médiá, vrátane lokálnych, šance sa hneď chytili populistické a extrémistické strany.

Mnohé nacionalistické a fašizoidné zoskupenia typu slovenských kotlebovcov, ale aj celkom malé srandičky, pardon, euroskeptické straničky, v piatok mávali talianskymi zástavami, volali po okamžitom vystúpení z EÚ a spomínali na staré zlaté časy Mussoliniho vojnového fašistického Talianska. To bol život! Vtedy žiť bola radosť!!!

Čudujem sa tým talianskym nacionalistom, pretože turbulencie na finančných trhoch vždy boli a budú, musia byť, je to zákonitosť! Ľudia, ktorí sa svetom financií zaoberajú, to vedia, ale laikom to v krátkosti nevysvetlím, takže to teraz nechám tak.

Je tu však, aspoň podľa mňa, dosť významné riziko, že talianska nákaza (tá politická) by sa poľahky mohla preliať do ďalších krajín Únie.

Pôjde to aj bez tabletiek?

Európsku jednotu deptá aj macedónsky spor (názvoslovné ťahanice medzi Gréckom a Macedónskom), ale ten nemá priamy, bezprostredný vplyv na finančné trhy, väčším problémom pre ne sú pokračujúce svetové obchodné a colné vojny (hlavne na frontových líniách USA – Čína a  USA – EÚ) a predovšetkým neistá podoba blížiaceho sa Brexitu (bude veľmi tvrdý? tvrdý? mäkký? celkom mäkký?).

Týmto dvom témam sme sa na portáloch Investujeme.cz a Investujeme.sk v uplynulom mesiaci viackrát podrobne venovali, nebudem sa k nim už vracať, len zdôrazním, že mnoho  analytikov po svete sa zhoduje v tom, že terajšie colné vojny sú pre finančný svet menším rizikom než Brexit. Napríklad známy analytik dánskej Saxo Bank Christopher Dembik si myslí, že Brexit, či už bude mať takú alebo onakú podobu, je veľmi vážny problém, ktorý je však priveľmi podceňovaným rizikom.

Naopak terajšie obchodné vojny, napríklad medzi  USA a Čínou, analytik vníma ako nadhodnotený a mediálne zbytočne živený a nafúknutý problém.

Ja ako komentátor si to dovolím napísať trochu z iného pohľadu a oveľa sprostejšie: Aj prezident Trump sa časom upokojí. Možno to pôjde aj bez utišujúcich liekov…

Až sociálne siete…

Za rizikový faktor sa všeobecne považuje aj Rusko , ktoré masívnym ovplyvňovaním verejnej mienky pomocou rôznych kanálov (vrátane neutíchajúcej emailovej komunikácie a najrozšírenejších sociálnych sietí) naďalej systematicky masíruje mozgy obyvateľom viacerých krajín EÚ, vrátane Česka., Maďarska či Slovenska.

Je to súčasť veľkej tzv. hybridnej vojny, o ktorej mediálna analytička a riaditeľka Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli Miriam Lexmann nedávno povedala, že Rusko sa v nej prezentuje ako výslovne mierumilovná a demokratická krajina a ľudomil Putin ako ten správny politický vodca, ktorý si nadovšetko váži kresťanské hodnoty. Ale už sa tam nehovorí o tom, že pravidelne pri každej väčšej udalosti (sviatky, výročia, voľby a pod.) tam vodcov opozície i mnohých predstaviteľov cirkví preventívne zatvárajú do basy.

Pani Lexmann prednedávnom upozornila, že dezinformácie a propaganda boli v politike vždy prítomné, ale sociálne siete z nich spravili nesmierne nebezpečnú, no účinnú zbraň, ktorej pomáhajú existujúce diery v demokracii, napríklad korupcia či nízka úroveň médií, ale aj apatia ľudí a ich nedostatočné vzdelanie a tým aj chýbajúca schopnosť kriticky posudzovať informácie.

K téme sa v septembri vyjadril aj ruský minister zahraničia Lavrov, ktorý na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku odsúdil „nepodložené obvinenia“ zo zasahovania Ruska do vnútorných záležitostí iných štátov a zároveň obvinil „nemenované sily“, pričom zjavne narážal na krajiny EÚ, ktoré podporujú štáty susediace s Ruskom. Ide napríklad o Ukrajinu či Gruzínsko, ktoré sa chcú konečne vymaniť spod ruského vplyvu a stať sa členmi euroatlantických štruktúr (NATO, EÚ).

Myslím si, že Európskej únii vyvolávajú vrásky na čele ukrajinské nacionalistické strany, ktoré v balíku školských a jazykových zákonov dosť tvrdo a podľa mňa aj dosť necitlivo presadzujú ukrajinčinu na úkor materinského jazyka príslušníkov iných národov a národnostných menšín. Hlavne teda na úkor ruštiny, ale najnovšie aj na úkor rumunského, maďarského či poľského jazyka.

Môj názor: Nepáči sa mi to!

Koľkokrát kakuškal alebo Odkiaľ čerpám námety?

Známy, ktorý pravidelne číta moje komentáre, sa na mňa obrátil s otázkou, odkiaľ čerpám tie námety, že tak „po ľudsky, hovorovo, trošku vtipne, ale zároveň s nadhľadom píšem svoje komentáre.“ Jeho otázka sa týkala vnútropolitických udalostí. Netajím, priznal som, že je za tým môj pes, presnejšie: moja 5 a polročná fenka Kira.

Vysvetlím: Bývam na košickom Sídlisku Ťahanovce postavenom v 2. polovici 80-tych rokov. Neviem, či to platí dodnes, ale vtedy boli Ťahanovce považované za najhustejšie vystavané sídlisko nielen na Slovensku, ale v celom Československu.

A keďže u nás v Ťahanovciach má takmer každá druhá domácnosť psa, niektoré aj dvoch, neurobíte tu päť krokov bez toho, aby ste nenarazili aspoň na dvoch psíčkarov. A ja rád počúvam, o čom sa zhovárajú. Niekedy je to tak: „A koľkokrát kakuškal váš Bibinko? „Včera trikrát“. „Moja Mucinka kakuškala dvakrát, večer ju ale bolelo bruško.“

Vtedy idem ďalej.

Keď sa ale rozprávajú o politike, vtedy počúvam.

Ten Oné zase môže prísť

Bol som vyvetrať Kiru a keď si na trávniku ležérne vykonávala svoju potrebu, započúval som sa do rozhovoru susediek z vedľajšieho vchodu. Z kontextu som vyrozumel, že jedna z nich v TV správach alebo v nejakej diskusnej relácii počúvala o svetovej finančnej kríze, ktorá prišla práve pred desiatimi rokmi (spustil ju pád investičnej banky Lehman Brother) a pochopil som, že ju zaujal názor, ktorý tam odznel, že krízam sa nedá celkom predísť a že svetová kríza sa môže vrátiť.

„Hovorili tam, že ten Oné či jak sa to volá, môže zase prísť. Nič dobré nás nečaká. Nič!“ zdôraznila susedka.

Dávajú jej za pravdu mnohí nemeckí ekonómovia, podľa ktorých, ak bude pokračovať eskalácia obchodného sporu s USA, celá EÚ môže skĺznuť do hlbokej recesie. Podľa niekdajšieho prezidenta nemeckej odborovej organizácie IG Metall Bertholda Hubera nemožno vylúčiť, že opäť zažijeme krízu ako v roku 2008, pretože „hlbšie príčiny rizík neboli odstránené.“

Európska centrálna banka (ECB)  vo svojej pravidelnej mesačnej správe uviedla, že už očakáva spomalenie globálneho rastu. Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Makúcha by sa však situácia spred desiatich rokov (po páde Lehman Brothers) nemala zopakovať, keďže v porovnaní s vtedajším obdobím dnes nevidieť také dlhom preexponované nerovnováhy vo vyspelých ekonomikách.

Opačného názoru je bývalý britský premiér Gordon Brown, ktorý stál na čele vlády v rokoch 2007 až 2010, teda aj vtedy, keď vypukla nateraz posledná svetová kríza. Podľa jeho slov svet je napriek sladkým rečiam niektorých ekonómov opäť na pokraji skĺznutia do novej finančnej krízy a vzhľadom na súčasné vzťahy medzi krajinami bude problém nastávajúcu krízu riešiť.

Maličkosť, ale poteší

Zaujalo ma oficiálne stretnutie slovenského ministra zahraničia Lajčáka v New Yorku s vietnamským rezortným kolegom v súvislosti s kauzou únosu vietnamského občana, pri ktorom tamojšie orgány zneužili územie Slovenska a jeho vládny špeciál. Lajčák dôrazne odsúdil tento akt ako zásadné porušenie medzinárodného práva, Vietnam varoval pred možnými konzekvenciami a z jeho rečí priam kričalo, že výčitka platí aj pre jeho bývalého kolegu z vlády – exministra Kaliňáka.

Len ako diplomat to nemohol povedať na plné ústa. Chápem ho.

Nie je zasa až tak dávno, čo vládna moc celú kauzu zľahčovala, resp. zodpovednosť presúvala na Nemcov, a slovenských novinárov, ktorí o nej písali, tradične nazvala hyenami.

Potešilo ma rokovanie vládneho kabinetu, kde sa prerokúval návrh novely zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Ministerstvo financií pôvodne navrhovalo pre banky celoplošnú povinnosť zasielať finančným orgánom všetky údaje o podnikateľoch a živnostníkoch. Po nesúhlase viacerých inštitúcií a organizácií toto absurdné celoplošné oznamovanie vláda z návrhu novely stiahla a finančáci budú môcť i naďalej získať údaje z bánk len pri podozreniach v konkrétnych prípadoch!

Maličkosť, ale poteší!

Septembrovo udalosťou číslo 1 bolo zadržanie ľudí podozrivých z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Celé mi to akosi nesedí nehovoriac už o tom, že sa to stalo deň pred plánovanými zhromaždeniami Za slušné Slovensko. Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc zdôraznila, že je to len prvý krok vo vyšetrovaní a dôležité bude zatknúť tých, ktorí vraždu zosnovali.

Podľa ministerky Sakovej pri zadržaní asistovalo 55 elitných kukláčov, ale aj pyrotechnici, psovodi, ostreľovači… Slovom, divadlo pre masy ako by sme všetci žrali seno. Nehovoriac už o tom že prívrženci vládneho Smeru-SD to na sociálnych sieťach a diskusných fórach čoraz hlasnejšie vydávajú za víťazstvo ich strany, ktorej preferencie budú opäť raketovo stúpať, a naopak – za totálnu prehru opozície.

Ďakujem, ja seno veľmi nežeriem, keďže mi nechutí. Dokonca nechutí ani mojej fenke!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *