Stvrtok 12. decembra. Meniny má Otília

Ďalšia krajina škrtí súkromné dôchodkové fondy

Penzia Peter Apolen 06.09.2013 | 00:51 0 Komentárov

Posledná krajina, ktorá dávala nádej na úspešné fungovanie súkromných dôchodkových fondov to vzdala . Poľský premiér Donald Tusk v stredu oznámil zámer zobrať časť aktív fondom a presmerovať ich štátneho rozpočtu. Cieľom je znížiť zadĺženosť krajiny. Súkromné fondy spravujú aktíva za zhruba sto milliard eur.

Poľsko si musí v súčasnosti na krytie výpadku v priebežnom štátnom systéme požičiavať. Od zmien štát očakáva, že závislosť na cudzích zdrojoch klesne. “Daňový poplatníci sa tak nebudú musieť skladať na zisky dôchodkových spoločností,” vyjadrili sa predstavitelia exekutívy. Agentúra Modys oznámila, že rating krajiny úrovni A2 má naďalej stabilný výhľad.

Poľská vláda má záujem o štátne dlhopisy, ktoré držia fondy. Tie hneď po prevzatí umorí. Štát garantuje, že  fondom zostanú akciové portfóliá. Okrem toho by mal priebežný systém postupne prebrať všetky aktíva sporiteľov, ktorí majú do penzie desať a menej rokov. Ďalšiu ranu pre súkromný dôchodkový system predstavuje otvorenie systému.

Verejný dlh krajiny by mal vďaka prevodu dlhopisov hneď klesnúť o osem percentuálnych bodov na 49 percent HDP. Vláda sľubuje i zlepšenie  dôchodkov pre súčasných dôchodcov.

Modys sa však vyjadrila, že opatrenia budú znamenať riziko pre kapitálový trh. Poľsko sa stalo v ostatných rokoch vzorom trhovej ekonomiky. Nezaznamenalo pokles HDP. Kapitálový trh sa tešil priazni investorov, na čom mali nemalú zásluhu práve dôchodkové fondy. Tie kumulujú v súčasnosti majetok v hodnote pätiny HDP.

Rozvoj penzijných fondov býva označovaný za jeden z dôvodov rozmachu poľského kapitálového trhu , ktorý v mnohých ohľadoch prekonáva aj burzu vo Viedni. Varšava tak mala potenciál stať sa novým burzovým centrom regiónu. V posledných mesiacoch sa dokonca hovorilo aj o možnosti spojenia s pražskou burzou, ktorej atraktivita upadá.

Štátny zásah môže reputáciu poľskej ekonomiky výrazne poškodiť.  Už v prvý deň oznámenia zámerov vlády utrpel poľský akciový index WIG 20 stratu zo stabilných úrovní o 2,5 percenta, vo štvrtok ďalších 4,6 percenta. Výnos desaťročných štátnych obligácií vyskočil o 2,5 desatiny percentuálneho bodu.

“Poľské dôchodkové fondy už nebudú čistými kupcami poľských akcií po tom , čo budú zavedené plánované zmeny,“ upozornil na riziko v správe pre klientov Deutsche Bank analytik Marcin Jablczynski . Nemožno čakať , že títo veľmi významní inštitucionálni hráči budú svoje akciové pozície do budúcnosti akokoľvek významne navyšovať.

Zákony majú postupne umožniť penzijným fondom v Poľsku držať viac a viac zahraničných akcií. Z tohtoročného päťpercentného limitu vzrastie táto hranica v roku 2021 až na 30 percent. Správcovské spoločnosti tak budú mať voľné ruky v presmerovaní svojich aktív z domácich na zahraničné akcie.

Poľsko bolo posledným ostrovom, kde súkromné fondy neohrozoval apetít štátnej exekutívy, keď vo väčšej, či menšej miere slúžil na sanáciu deficitných a zadĺžených verejných rozpočtov. Najokatejším príkladom hladu štátu po dôchodkových úsporách je Maďarsko. Štát zo súkromných správcov úspor vyhnal tri milióny občanov. Fondy tu pôsobili už viac ako desať rokov. Išlo o zhruba desať miliárd eur.

Maďarom platil 24 percent z vymeriavacieho základu do fondov zamestnávateľ. Zamestnanci si platili ďalších desať percent. „Zmenou dôchodkového systému sa zvyšuje dlhodobé riziko oproti krátkodobému efektu zlepšenia rozpočtového deficitu a verejného dlhu, ktorý navyše považujeme za iluzórny,“ uviedol vtedy analytik BNP Paribas vo Varšave Michal Dybula.

Z ďalších krajín obmedzila výšku príspevkov do súkromných fondov v roku 2009 Litva. Estónsko úplne zastavilo ďalšie platby do systému. Odvody súkromným penzijným správcom klesli i na Slovensku. Z deviatich na štyri percentá z vymeriavacieho základu.

V Česku, ktoré súkromnú správu penzii spúšťa až teraz, sa projekt stretáva s nezáujmom občanov. Vláda očakávala, že do konca júna vstúpi do systému pol milióna sporiteľov. V skutočnosti ich ale je len zhruba 70 tisíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *