Utorok 22. január. Meniny má Zora

Ďalšie jazvy na pomlátených tvárach bánk

Riešenia, ktoré navrhli európski lídri na „vydarenom“ summite, dlhodobé problémy európskych bánk nevyriešia. A to platí najmä pre španielske bankové inštitúcie. Investori, ktorí očakávajú náznaky začiatku liečby európskej dlhovej krízy, sa opäť mýlia. Napriek tomu správy zo summitu mali na finančné trhy veľmi pozitívny vplyv a väčšina európskych indexov stúpla v priemere o štyri až päť percent.

Politici v podstate navrhli, aby boli banky priamo kapitalizované európskymi záchrannými fondmi (Európsky stabilizačný mechanizmus ESM a Európsky fond finančnej stability EFSF) bez toho, aby si museli peniaze priamo žiadať od miestnych vlád. Uľavilo sa tak predovšetkým Španielsku, pretože sa tak tamojšia vláda vyhne ďalšiemu navyšovaniu dlhu a výnosy jeho dlhopisov kvôli tomu nebudú stúpať do nebezpečných výšin. Regulátori tak konečne jednoduchým krokom prišli na to, čo som nedávno označil za kľúčové. Ide o porušenie negatívnej špirály, ktorá sa vytvára medzi zhoršujúcou sa kvalitou štátneho dlhu a bankovým systémom – teda začarovaný kruh dlhovej krízy.

saxo-bank-9-jul-a

Ani navrhované riešenie však nie je bezproblémové. Vyžaduje si totiž pár nových a dôležitých výziev, ktoré sú väčšinou spojené s možnou nedôverou.

Hlavné riziká nového riešenia

Podľa mňa hlavné riziká súčasného návrhu čiastočne súvisia s oddeľovaním rizika a stimulov. Model priamej rekapitalizácie európskych bánk môže fungovať len v prípade, ak tu bude stopercentná transparentnosť, čo sa týka potrebného kapitálu. Nedávno som zapochyboval o výsledkoch záťažových testov, a to kvôli koncentrácii rizika a odhadom sumy potrebnej na to, aby sa španielske banky opäť dostali do čiernych čísel. Španielski regulátori sú s novo predstaveným riešením len málo motivovaní k tomu, aby prezrádzali všetky svoje straty. Množstvo kapitálu, ktorý banky potrebujú, totiž bude oddelené od výpožičných nákladov. Navyše španielske banky a tamojšia vláda budú mať spoločný záujem na tom, aby sa dali dohromady úverový a nehnuteľnostný trh. A to je veľmi riskantné, pretože úverové bremeno na seba vo veľkom berie ESM. Neznie vám to náhodou ako nealkoholický (ale aj tak reznutý) koktail?

Prečítajte si

Zatiaľ tiež nie je jasné, ako dlho bude trvať, než budú vytvorené vhodné kontrolné mechanizmy. Otázkou tak zostáva: prídu záchranné operácie v tom správnom čase? Podľa výsledkov summitu európski lídri zakročili bez väčšieho uváženia, aby tak umožnili rýchlu záchranu španielskych bánk (100 miliónov eur bude poskytnutých okamžite, bez riadnej kontroly). Čo sa však stane, ak bude Španielsko potrebovať ešte väčšiu sumu?

Sčítané a podčiarknuté, riešenie navrhované k rekapitalizácii európskych bánk je neodmysliteľným morálnym hazardom. S postupom času sa budú pri záchrane ďalších bánk musieť stále viac privierať oči, zatiaľ čo zavádzanie vhodných kontrolných mechanizmov bude musieť počkať. Niet pochýb, že ide o tzv. all-in stávku (teda vsadenie všetkých peňazí). Odhalia ale medzinárodní investori blafovanie rytierov v nablýskaných brneniach (maskovaní politici a regulátori)?

saxo-bank-9-jul-b

Autor je akciový analytik Saxo Bank, ilustračné foto: sxc.hu.

 

 

 

Jedna odpoveď na “Ďalšie jazvy na pomlátených tvárach bánk”

  1. zdeno píše:

    a kde je zodpovednost toho neschopneho manazmentu ???
    Pokud se dostane banka do problemu, treba ji, ocistit, znarodnit a prodat schopnemu a cistemu. Jakym pravem tam zustavaji ti neschopny a zkorumpovany ??
    Nemusi zbankrotovat, ale zcela urcite treba vyhodit neschopny manazment.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *