Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Daň z prenájmu: Od prvého januára sa musí registrovať každý, kto prenajíma

Pre fyzické osoby, ktoré prenajímajú nehnuteľnosť, byt alebo nebytový priestor, platia od januára nové pravidlá. Zužujú sa tak možnosti na obchádzanie zákona. V zmysle novely zákona o správe daní a poplatkov sa musí každý, kto prenajíma akúkoľvek časť nehnuteľnosti, registrovať na daňovom úrade.

V donedávna platnej právej úprave mal povinnosť registrácie, resp. oznamovacej povinnosti, úplne každý, kto prenajímal „byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku“. Uvedenú formuláciu bolo možné obísť prenájmom len niektorých častí nehnuteľnosti. Kto neprenajal byt alebo iný uvedený priestor celý, ale povedzme len 95 % výmery nehnuteľnosti, povinnosť registrácie úspešne a legálne obišiel. Takýmto spôsobom mal daňový úrad menšiu pravdepodobnosť takéhoto prenajímateľa nájsť a daň zinkasovať.

Registrovať sa od 1.1.2010 musí každý, kto prenajíma len časť nehnuteľnosti i ten, kto túto povinnosť doteraz nemal

V zmysle novely zákona č. 511/1992, platnej od 1.1.2010, sa musí už na daňovom úrade registrovať každý, kto na území SR prenajíma „byt alebo nebytový priestor alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť alebo jej časť okrem pozemku“.

Fyzické osoby majú ohľadom prenájmu nehnuteľností tieto povinnosti:

 1. ak fyzická osoba-podnikateľ už je registrovaná na daňovom úrade (čiže má pridelené DIČ) a začne prenajímať nehnuteľnosť, alebo jej časť v roku 2010, nemusí sa registrovať nanovo, ale je povinná oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu do 30 dní od mesiaca, v ktorom začala prenajímať
 2. ak fyzická osoba-nepodnikateľ – teda zatiaľ na daňovom úrade neregistrovaná – začne prenajímať nehnuteľnosť alebo jej časť v roku 2010, musí sa do 30 dní, od mesiaca, v ktorom začala prenajímať, registrovať na daňovom úrade.
 3. ak fyzická osoba-podnikateľ už je registrovaná na daňovom úrade a nehnuteľnosť alebo jej časť už prenajímala pred 1.1.2010, musí túto skutočnosť oznámiť daňovému úradu do 28. februára 2010.
 4. ak fyzická osoba-nepodnikateľ, zatiaľ na daňovom úrade neregistrovaná, už prenajímala nehnuteľnosť alebo jej časť pred 1.1.2010, je povinná sa registrovať na daňovom úrade do 28. februára 2010.

Ako a kde sa registrovať?

Miestna príslušnosť daňového úradu je závislá od trvalého pobytu danej fyzickej osoby bez ohľadu na miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. To znamená, že ak občan Bratislavy prenajíma rodinný dom v Skalici, registrovať sa musí na daňovom úrade v Bratislave.

Registrovať sa však stačí len raz. To znamená, že ak osoba, ktorá prenajímala jednu nehnuteľnosť a na daňovom úrade sa zaregistrovala, začne neskôr prenajímať ďalšiu nehnuteľnosť, nemusí túto povinnosť plniť znova. V zmysle pokynov daňového riaditeľstva nemusí túto novú skutočnosť dokonca ani oznámiť.

Pri bezpodielovom vlastníctve manželov, keď sú vlastníkom nehnuteľnosti obaja manželia, sa musí registrovať len ten z manželov, ktorý je uvedený v zmluve ako prenajímateľ. Ak sú v zmluve uvedení obaja, registračná resp. oznamovacia povinnosť sa vzťahuje na oboch – a to podľa miesta trvalého pobytu.

Ak fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti príležitostne, čiže napríklad poskytuje ubytovanie v rodinnom dome, chate či byte, registračná povinnosť z dôvodu prenájmu nehnuteľností sa na ňu nevzťahuje. Registrovať sa však musí z iného dôvodu. Poskytovanie ubytovania je totiž živnosťou a vzťahujú sa na ňu teda všetky povinnosti týkajúce sa živnosti – živnostenské oprávnenie, registrácia na daňovom úrade, vedenie účtovníctva a pod.

Pri registrácii je prenajímateľ spolu s prihláškou na registráciu povinný predložiť aj nájomnú zmluvu. Nájomný vzťah je však platný aj bez zmluvy – teda uvedené povinnosti neobíde ten, kto prenajíma bez písomnej zmluvy. Pri registrácii predloží aspoň zápisnicu o nájme, príp. daňový úrad vykoná registráciu na základe zápisnice o ústnom pojednávaní s prenajímateľom.

Pri prenájme nehnuteľností je možné uplatniť si daňové výdavky i oslobodenie od dane

Prenajímatelia nehnuteľností majú pri príjmoch z prenájmu tieto výhody:

 1. prenajímatelia nehnuteľností si od príjmu môžu odpočítať výdavky. Buď pôjde o preukázateľne dosiahnuté výdavky (stavba a rekonštrukcia, správa, kancelárske potreby, reklama) alebo môžu uplatniť paušálne vo výške 40% z dosiahnutého príjmu.
 2. z príjmov z prenájmu sa neplatia odvody na zdravotné poistenie – v zmysle zákona o zdravotnom poistení ide o vyňaté príjmy
 3. z príjmov z prenájmu sa neplatia odvody na sociálne poistenie – týka sa to len fyzických osôb-nepodnikateľov. Podnikatelia platia odvody z celého daňového základu. Neplatia však odvody z oslobodených príjmov – v prípade, ak by bol prenájom nehnuteľnosti pre nich príležitostnou činnosťou, zo sumy 894,60 EUR odvody neplatia.
 4. Príjem do výšky 894,60 EUR je oslobodený od dane z príjmov. Pri príjmoch, ktoré presahujú 894,60 EUR, sa zdaňuje len príjem presahujúci túto hranicu – teda len rozdiel príjmu a sumy 894,60 EUR. Výdavky k zdaňovanému príjmu sa určia pomernou čiastkou.

Príklad

Pán Jaroslav prenajímal v roku 2009 3-izbový byt. Mesačné nájomné je 600 EUR.

Ročný príjem z prenájmu dosiahol teda vo výške 7 200 EUR.

Od tohto príjmu si môže odpočítať výdavky vo výške 40% z príjmov, teda 2 880 EUR.

Suma 894,60 EUR je však od dane oslobodená. Relevantným príjmom pre daňové účely je teda len rozdiel medzi 7 200 a 894,60 EUR, teda 6 305,40 EUR.

Rovnako je potrebné upraviť výdavky. Neuplatnia sa v celej výške, ale keďže sa ani príjmy nezdaňujú celé, uplatní sa časť aj zo sumy výdavkov. Už vypočítané výdavky sa prenásobia pomerom medzi zdaniteľnými príjmami a celkovými príjmami. Teda:

 6305,40 / 7 200 = 0,8758.

Týmto koeficientom sa prenásobia výdavky. Výdavky sa uplatnia vo výške 2 880 x 0,8758 = 2522,16 EUR.

Daňový základ, teda rozdiel medzi príjmami a výdavkami, teda je 6 305,40 – 2 522,16 = 3 783,24 EUR. Z neho zaplatí 19 %-nú daň z príjmu vo výške 718,82 EUR. Zdravotné ani sociálne poistenie z tohto príjmu nie je pán Jaroslav povinný platiť.

Kúpili ste si byt s cieľom prenájmu?

View Results

Loading ... Loading ...

17 odpovedí na “Daň z prenájmu: Od prvého januára sa musí registrovať každý, kto prenajíma”

 1. Ondrej píše:

  Ak sa so zamestnavatelom dohodnem, ze mi nebude platit mzdu, ale namiesto toho mu imaginarne prenajmem byt – nebudem platit odvody?

 2. Šenki píše:

  Už vidím ako všetci čo v Bratislave prenajímajú študentkám byt alebo aspoň jednu izbu, platia z toho dane! Bohuprisám, väčšiu hovadzinu som u vás ešte nečítal!!!!! vy ste normálni? to si vážne myslíte že úradníci z daňových úradov budú chodiť po bytoch a pýtať sa, či nemáte podnájomníkov?? Však im nikto nemusí otvoriť! Či to budú mať na každý jeden byt podpísaný príkaz od sudcu…?!! A keby im aj otvorila študentka, však vo vlastnom záujme bude ticho a úradníkom z DÚ povie že ona je tam zadarmo, však ona je strýkova neter z Medzilaboriec alebo ako to mám povedať…?

 3. svetlana píše:

  no a ak v byte byvaju znami, ktorí iba platia naklady ako je najomne+elektrina, t.j. ze mesacke platia cca 150 eur za 3izbový byt, musím ja platit dan 103 eur???, to znamena ze nic na nich nezarabam a este budem skodna????
  moze mi prosim niekto na tuto otazku odpovedat?
  dakujem

 4. Andrea Zat píše:

  Dobry den,

  mam zivnost v CR aj som tu registrovana na DU. Trvaly pobyt ale stale v BA a tam aj prenajimam byt. neviete poradit, ako v tomto pripade ? Dakujem.

 5. Andrew píše:

  Niekde som čítal že daň netreba ešte netreba platiť rozdiel nezdaniteľnej časti a celkového príjmu z prenájmu nepresahuje polovicu nezdaniteľnej časti- Napr. výška mesačného prenájmu je 100eur. Po odpočte nezdaniteľnej časti (12*100 – 894,60) dostaneme 305,4 čo je menej ako 894,60/2. Treba v tom prípade platiť dane? Je táto informácia pravdivá? Za prípadnú odpoveď vopred ďakujem.

 6. miro píše:

  ten nazorny priklad na vypocet je najzlozitejsi aky som kedy videl 🙁
  primi – nezdanitelna cast – 40% naklady
  a nie nasobit nejakym koeficientom a k tomu to slovo prenasobit ??????

  • PF píše:

   Ak máte konkrétnu pripomienku, v čom je výpočet nesprávny, napíšte mi ju prosím na kontaktný email, príp. do diskusie. ďakujeme

 7. privat píše:

  Byvam v rodinnom dome sama a na poschodí mam volnu jednu miestnostv ktorej niekedy niekoho ubytujem ked nema kde prespat musim sa prihlasit na danovom urade mesacne mam prijem asi 10 evro

  dakujem za vas nazor

  • PF ml. píše:

   Podla mna nieco urobit musite. Prilezitostne ubytovanie je zivnostou, teda mali by ste sa registrovat na zivnostnika. Pripadne to mozte \“oznacit\“ iba ako prenajom a registrovat sa budete teda ako prenajimatel (nie zivnostnik). Lenze z tych 10 euro musite platit dan a mozno aj zdravotne odvody plus viest evidenciu – na vasom mieste by som to ubytovanie poskytoval uz zdarma.

 8. brosch19 píše:

  ako je to v pripade, ked dlhodobo pracujem v zahranici, a planujem si kupit na slovensku byt ktory dam zatial do prenajmu kym sa nevratim spat na svk?? kde sa mam potom zahlasit?vdaka za odpoved

  • PF ml. píše:

   Skuste sa zastavit na slovenskom danovom urade a vyziadajte si potvrdenie ze ste danovym rezidentom inej krajiny. Co sa tyka registracie, najskor to vybavite na mieste.

 9. luki píše:

  Dobry den, chcel som sa informovat ako to je teraz po novelyzacii dan.zakonnika ohladom prenajatych bytov.
  Prenajimame s manzelkou byt v BA kde nam najomnik plati 720 Eur mesacne.
  Kedze zijeme aj pracujeme vo Svajciarsku aj tu platime a a odovzdavame danove priznania tu vo Svajciarsku.Na slovensku dokladame na danove riaditelstvo len overene potvrdenie o plateni dani tam u nich.
  Otazka smeruje ci mozeme platit a odovzdavat dane z prenajmu tu vo Svajciarsku ci musime to hlasit na Slovensku??
  Dakujem
  S pozdravom L

  • PF ml. píše:

   Pri navsteve slovenskeho DU sa skuste informovat priamo tam ohladne registracie prenajmu. Pravdepodobne musite vsetky prijmy z celeho sveta zdanit vo Svajciarsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *