Utorok 21. január. Meniny má Vincent

Daňová optimalizácia: Ako ušetriť kombinovaním SRO-čky a živnosti

Podnikateľ sa môže v rôznych štádiách svojej činnosti rozhodnúť, či bude pre neho vhodná živnosť alebo si založí vlastnú „eseročku“. Obe právne formy majú svoje výhody i nevýhody. Ukážeme si, že ich kombináciou môže podnikateľ maximalizovať svoj čistý príjem. Pozor však, aj kombinácia živnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným má svoje úskalia.

Výhody podnikania prostredníctvom živnostenského oprávnenia – živnosti:

 • možnosť využiť paušálne náklady vo výške 40 % z príjmu – bez ohľadu na to, či ich podnikateľ reálne dosiahol alebo nie
 • možnosť vyhnutia sa plateniu odvodov do Sociálnej poisťovne
 • možnosť uplatniť si nezdaniteľnú časť ako fyzická osoba

Výhody dosahovania príjmov prostredníctvom spoločnosti s ručením obmedzeným – „eseročka“:

 • z podielu na zisku sa neplatia odvody do Sociálnej poisťovne ani zdravotnej poisťovne
 • spoločník platí len zdravotné poistenie ako každý občan SR
 • spoločník môže zamestnať sám seba, odvody do oboch poisťovní platiť z minimálneho základu a zároveň si mzdu vrátane odvodov platených firmou dať do nákladov

Nevýhodou pri „eseročke“ je najmä nemožnosť uplatniť si paušálne výdavky/náklady. Mnohí zo živnostníkov zas nedokážu obísť povinnosť platiť neúmerne vysoké sociálne poistenie.

V praxi existuje niekoľko kombinácií, ktorými je možné spojiť výhody oboch foriem a čiastočne minimalizovať nevýhody. Cieľ je jediný: minimalizovať daňové a odvodové zaťaženie.

1. pararelné držanie živnosti i „eseročky“

Podnikateľ môže podnikať na základe viacerých právnych foriem súčasne. Okrem toho, že má živnostenské oprávnenie, môže si založiť i vlastnú spoločnosť s ručením obmedzeným (SRO). V nej sa stane spoločníkom a často aj štatutárom – t.j. konateľom spoločnosti. Dokonca si ich môže založiť niekoľko.

Časť príjmov môže dosahovať prostredníctvom živnosti. To znamená, že fakturovať bude s hlavičkou seba ako samostatne zárobkovo činnej osoby. Pri príjmoch zo živnosti využije inštitút paušálnych výdavkov, ktoré tvorí 40% z príjmov plus zaplatené poistné odvody. Na zvyšnú časť využije nezdaniteľné minimum, z ktorého rovnako daň z príjmu neplatí. A do určitej výšky príjmov sa nestáva platiteľom poistného do Sociálnej poisťovne – pre rok 2009 ide o hranicu 3 834,96 EUR.

Zvyšnú časť príjmov môže dosiahnuť formou vlastnej SRO. Ak bude výlučne spoločníkom SRO, z príjmov nezaplatí odvody do Sociálnej ani zdravotnej poisťovne. Zdravotné odvody si bude platiť ako živnostník.

Príklad

Celkový predpokladaný ročný príjem podnikateľa za r. 2009 je 15 000 EUR. Reálne náklady vie dosiahnuť v sume 1 000 EUR.

Z toho 3850 EUR bude fakturovať na SZČO a zvyšok, 11 150 EUR na SRO. Z 3 850 EUR živnostníka ani nemusí odpočítať paušálne výdavky. Príjem je nižší než nezdaniteľné minimum 4 025,70 EUR, daň sa z neho teda neplatí. Zároveň nepresahuje hranicu pre platenie odvodov do SP. Podnikateľ zaplatí len zdravotné odvody vo výške 41,37 x 12 = 496,44 EUR.

SRO zdaní zvyšnú časť príjmu 11 150 EUR po odpočítaní výdavkov 19%-nou daňou. Daň z príjmu bude teda 1 928,50 EUR.

Celkové daňové a odvodové zaťaženie je teda vo výške 2 424,94 EUR, čo je 16,2 % z príjmu.

2. prerušenie živnosti a spoločník ako zamestnanec

Ako sme už spomínali, ak SZČO preruší svoju činnosť v čase podávania výpisov z daňového priznania do SP, môže legálnym spôsobom obísť platenie sociálneho poistenia za daný rok.

Spoločník SRO môže zamestnať vo „svojej“ SRO sám seba ako zamestnanca a platiť odvody z minimálnej mzdy a zároveň si o vyplatenú mzdu a odvody zaplatené zamestnávateľom zvýšiť náklady – teda znížiť zisk.

Ponúka sa riešenie skombinovať obe tieto možnosti. Živnostník môže dosiahnuť ľubovoľne vysoký príjem a vyššieuvedeným legálnym spôsobom obísť platenie poistného do SP. Prerušenie živnosti je však možné minimálne na dobu 6 mesiacov. Počas tejto doby môže dosahovať príjmy prostredníctvom vlastnej SRO. V nej na 6 mesiacov zamestná sám seba ako zamestnanca s minimálnou mzdou. Z tej bude platiť minimálne zdravotné a sociálne odvody on i i zamestnávateľ. Mzda a firemné odvody sú súčasťou nákladov. Nebude tak platiť zdravotné odvody ako samoplatiteľ – minimálne odvody zaplatí ako zamestnanec a dokonca si aj prispievať na dôchodok či materskú – ak je to jeho prioritou.

Príklad

Z celkového príjmu 15 000 EUR zarobí podnikateľ  7 800 eur ako SZČO a 7 200 EUR ako podiel na zisku vo vlastnej SRO.

Na sumu 7 200 uplatní paušálne výdavky 40% plus zdravotné poistné za 6 mesiacov podnikania. Týmto spôsobom nezaplatí daň a prerušením živnosti na 6 mesiacov sa vyhne aj plateniu odvodov do SP. Zaplatí len zdravotné poistenie vo výške 6 x 41,37 EUR = 248,22 EUR.

Na 6 mesiacov prerušenia živnostenského oprávnenia sa zamestná v SRO s minimálnou mzdou. Suma výplat za 6 mesiacov je 1 773EUR (6 x 295,50 EUR), z nej odvody platené firmou tvoria 694,80 EUR a odvody zrazené zamestnancovi 237,48 EUR. Základ dane SRO teda tvorí 7 800 – 1 000 – 1773 – 694,80= 4 332,22 EUR. Daň z tejto sumy je 823,11 EUR.

Ako fyzická osoba obdrží príjem 7 200 – 40% x 7 200 – 248,22 = 4 071,78 EUR zo živnosti a 1 773 – 237,48 = 1 535,42 EUR zo zamestnania. Celkový príjem fyzickej osoby je teda 5 607,20 EUR. Po odpočítaní nezdaniteľného minima zaplatí daň vo výške 300,48 EUR.

Celkové zaťaženie je vo výške 248,22 + 694,80 + 237,48 + 823,11 + 300,48 = 2 304,09 EUR, čo tvorí 15,4 % z príjmu.

3. prerušenie živnosti a spoločník bez odmeny

Podnikateľ sa však zamestnať vo svojej SRO vôbec nemusí. Z hľadiska zdravotného poistenia môže ostať samoplatiteľom. Ako uvidíme, „sebazamestnanie“ nie je veľmi efektívne. Celkové zaťaženie je v tomto prípade oveľa nižšie. Závisí to však od jeho priorít – prispievanie na dôchodok a pod.

Príklad

Jediným rozdielom oproti predchádzajúcemu príkladu by bolo, že na 6 mesiacov prerušenia živnosti sa podnikateľ nestane zamestnancom. Ostane len konateľom bez odmeny a spoločníkom s nárokom na podiel na zisku.

Príjem živnostníka 7 200 EUR by sa po odpočítaní paušálnych výdavkov, poistného a nezdaniteľnej časti zdanil daňou 8,75 EUR. Podnikateľ by zaplatil zdravotné odvody 248,22 EUR za 6 mesiacov podnikania a 26,74 x 6 za 6 mesiacov ako samoplatiteľ.

Príjem SRO vo výške  7800 by sa po odpočítaní 1 000 eur zdanil daňou vo výške 1 292 EUR.

Celkové zaťaženie je v tomto prípade vo výške 248,22 + 160,44 + 1 292 = 1 700,66 EUR, čo je 11,34
% z celkového príjmu.

4. Príjmy zo živností sa môžu uplatniť ako daňový náklad spoločnosti s ručením obmedzeným

Určitým spôsobom je možné skombinovať takmer všetky vyššieuvedené možnosti. Spoločník SRO objedná služby u seba ako živnostníka. Ako živnostník si na svoje príjmy uplatní paušálne výdavky, nezdaniteľnú časť a niektorým z možných spôsobov obíde platenie poistného do SP. V niektorých prípadoch si takto dokáže zminimalizovať daňové zaťaženie aj na nulu. Platiť bude len zdravotné poistenie. „Jeho“ SRO-čka si celú sumu objednávky – tejto služby uplatní ako daňový náklad. V určitých prípadoch tak rovnako zminimalizuje svoje daňové zaťaženie. Zdanenie celkového príjmu je v tomto prípade zanedbateľné

Príklad

SRO si objedná službu u svojho spoločníka ako živnostníka v sume 7 140 EUR.

Živnostník po odpočítaní paušálnych výdavkov, zdravotného poistenia a nezdaniteľnej časti nezaplatí žiadnu daň z príjmu. SRO si z výnosov 7 860 EUR odpočíta reálne náklady vo výške 1 000 EUR a službu objednanú u živnostníka vo výške 7 140 EUR. Zo záporného daňového základu nezaplatí žiadnu daň.

Celkové daňové a odvodové zaťaženie v tomto prípade tvorí len zdravotné poistenie 248,22 EUR (6 mesiacov živnostník) a 160,44 (6 mesiacov samoplatiteľ) v sume 408,66 EUR, čo tvorí iba 2,72 % z celkového príjmu.

Kombinácie majú aj svoje obmedzenia:

Každá z možných kombinácií, rovnako ako aj každá právna forma samostatne, má svoje obmedzenia a nemôže ich využiť každý podnikateľ, resp. nie sú pre každého rovnako výhodné. Ich použitie závisí okrem iného od prepočtu predpokladaných nákladov, výnosov a iných parametrov.

Jedno z obmedzení môže nastať pri službách poskytovaných na základe autorizovaného softvéru. Softvérová licencia sa kupuje na konkrétnu firmu či osobu, teda v prípade dosahovania príjmov prostredníctvom viacerých firiem, je potrebné zakúpiť multiverziu, čo môže zvýšiť náklady optimalizácie. Rovnako je pri viacerých firmách súčasne zložitejšie vykonávať jednu výrobnú činnosť (najmä prostredníctvom závodov či dielní) či používať zásoby.

Prerozdeľuje štát vaše dane efektívne?

View Results

Loading ... Loading ...

12 odpovedí na “Daňová optimalizácia: Ako ušetriť kombinovaním SRO-čky a živnosti”

 1. Michal D. píše:

  Ak vsetci ludia prejdu na danovu optimalizaciu – o kolko sa znizi prijem statu? Jedinym riesenim je, aby samotny stat znizil dane a iba tak budu ludia ochotni platit a nespekulovat.

  Teda este jedna vec: Ti najchudobnejsi a najmnej gramotni budu platit plne dane, lebo sa v tom nevyznaju…

  • Ada píše:

   Dane netreba znizovat, ale efektivnejsie vyberat. Cela danova optimalizacia je postavena na tom, ze ludia si mozu znizovat dane. Preco sa to neobmedzi? Kto dobre zaraba a ma kvalitneho danovaka zaplati menej ako chudak s nizkym prijmom? To sme kde?

   • Michal D. píše:

    Ak sa obmedzia moznosti danovej optimalizacie v ramci SR, ludia si zacnu presuvat danovu povinnost do danovych rajov a to bude pre statny rozpocet este horsie. Jedina cesta ako docielit postacujuce danove prijmy je nemat vysoke dane a este dane efektivne rozdelovat.

   • prešpurský burcsák píše:

    všetko je to jeden živáň banda! Nič iné nepíšete, len to ako oj…. hrdý slovenský štát. Že vám nie je haňba?! Radšej píšte ako má pracujúci ľud viac a lepšie pracovať, ako má hľadať nové metódy práce, ako zvyšovať produktivitu, aby sa slovenská vláda, ktorá si kvôli kríze musela utiahnuť opasky, mohla mať konečne lepšie.

    • Miňo píše:

     na tom, aby sa slovenska vlada mala konecne lepsie a mohla si viac uzivat, prip. viac rozdavat pred volbami, ide nam vsetkym – roduvernym…

  • prešpurský burcsák píše:

   len o to jedno vám ide, aby jednoduchý robotný ľud ťažko drel a pritom trel biedu a vy intelektuáli – poznajúci kľučky v paragrafoch – ste sa mali dobre…

   • P.F. píše:

    najväčší problém nie je v tom, či pracujúci ľud drie alebo sa má dobre, sociálnych experimentov typu socializmus už bolo dosť, no ako sa ukazuje, v Rusku ľudia opäť volajú po socialistickej revolúcii a žiadajú Putina aby znárodnil podniky so zahraničnou „kapitalistickou“ účasťou, viď napr. AvtoVaz. Ale to je len jedna stránka veci.

    Tou druhou vždy bude odveký rozpor medzi fyzickou a duševnou prácou, ktorý vyplýva z prirodzených rozdielov medzi ľuďmi. Zakrývať takéto rozdiely, ako ukazujú dejiny, máva veľmi neblahé dôsledky.

    Stačí si len z dejín pripomenúť rok 1917, kedy sa z Aurory strieľalo na Zimný palác a „robotnícka trieda“ potom zostavovala zoznamy intelektuálov podľa dosiaľ nie celkom objasneného kľúča. Každému druhému intelektuálovi zobrali majetok, každému tretiemu znásilnili ženu, každému štvrtému odobrali vedecké hodnosti a akademické tituly, každý piaty išiel do ťurmy alebo do vyhnanstva, každý desiaty dostal guľku…

    • Bery píše:

     Aj nášmu doktorovi minule znásilnili ženu, keď sa večerom pod parou vracala z krčmy.. Znásilnili ju takí dvaja odroni (jeden doposiaľ trikrát, druhý tuším už sedemkrát súdne trestaný). Ani som nevedel, že tí dvaja basmani vlastne podporujú socialistickú revolúciu a svojim spôsobom bojujú proti nenávidenému kapitalizmu… Teraz to už viem. Už to vnímam v iných – triednych – súvislostiach.

 2. autor píše:

  Ak v jedných z nasledujúcich parl. volieb dopomôžete svojimi hlasmi víťazstvu stranám, ktoré okrem iného presadzujú daňovú a odvodovú reformu – na mysli mám najmä Sulíkov ODVODOVÝ BONUS – odvody sa budú platiť zo všetkého, výnimky zmiznú a živáňbandy sa budú menej snažiť ojebať slovenský štát.
  A takéto články stratia význam:)

  • Michal D. píše:

   Tomuto neverí ani autor príspevku „autor“. Sulíka zrejme nezvolia a hlavne ak by to nastalo, tak sa budú znižovať sadzby.

   • autor píše:

    Vyššienapísané, nie je, samozrejme, agitka:) Osobne si myslím, že Sulík v tom lepšom prípade dopadne rovnako ako povedzme Rusko. Ale ten dal priestor ľuďom, ktorí presadili či podporili dobré veci (napr. zdravotnícka reforma, daňová reforma 2003)a tým vďaka za túto zhodu náhod.To isté tu môže zanechať Sulík. A jeho – proklamovaná – reforma odvodov hovorí naozaj o nízkych sadzbách, ale bez výnimiek zo všetkého. V podstate si môžeme vybrať – buď to raz niekto, povedzme aj Fico, zjednoduší a menej sa nám bude chcieť babrať s takýmito fintami, alebo sa takto budeme hrajkať, kým sa dá.

 3. Kuko píše:

  Vidim, ze tu sa viac politizuje ako rozmysla. Najviac ma pobavila 4 moznost, ako autor clanku spojil jablka s hruskami a zarobenych 15 tisic urobil tak, ze si fakturoval sam sebe. Cize dostal od klientov len 7860 a cast z toho si sam nafakturoval. Cize faktury ma sice za 15000, ale fyzicky jeho dve firmy dostali len 7860 EUR. Inac chvalim aj clanok aj dalsie clanky, niekto tu fakt rozmysla….len mu obcas nieco ujde. Nechavam tu svoj emailovi kontakt a rad sa spojim s autorom tychto clankov v moznej spolupraci. zanzara@stonline.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *