Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Daňová optimalizácia: Finančnému poradcovi môže otvoriť dvere ku klientovi

Dane Ľuboslav Kačalka 20.11.2009 | 01:00 3 komentáre

V západnej Európe je prirodzenou súčasťou finančného plánovania daňová optimalizácia. Klient síce dokáže oceniť kvalitného finančného poradcu, ale oveľa viac ocení pokiaľ mu poradca zároveň poradí, kde nájsť peniaze navyše na sporenie a poistenie. Aj na Slovensku je veľa spôsobov, ako legálne ušetriť na daniach.

Aké je daňové zaťaženie v Európe

Na Slovensku na tom nie sme s daňami až tak zle, patríme totiž ku krajinám s najnižším daňovým zaťažením. Potvrdzuje to aj analýza ministerstva financií vychádzajúca z publikácie Eurostatu a EK. Podľa tohto dokumentu je EÚ ako celok oblasťou s relatívne vysokým daňovým zaťažením. V roku 2007 bolo v 27-ke daňové zaťaženie na úrovni 39,8% HDP. Táto hodnota je o 12 percentuálnych bodov vyššia ako je napríklad daňové zaťaženie v USA a Japonsku.

V prípade Slovenska je toto číslo oveľa priaznivejšie a to na úrovni 29,4% HDP. V rámci krajín Európy je rozdiel nielen vo výške daňového zaťaženia, ale aj v podiele priamych (daň z príjmu) a nepriamych daní (DPH, spotrebné dane). V pôvodných členských krajinách EÚ prevažujú výnosy priamych daní nad nepriamymi a v nových členských štátoch je to naopak.

Ako ušetriť? Neplatiť odvody…

Priaznivci zvyšovania daní sa radi oháňajú predchádzajúcou štatistikou, o niečo menej sa však hovorí o odvodovom zaťažení, ktoré až také nízke nie je a pri podiele odvodov k HDP sa výrazne blížime k priemeru európskej 27-ky.

Práve odvody sú najmä pre bonitnejšiu klientelu výraznou položkou, ktorá dokáže nepekne okresať príjem. Zákon však ponúka možnosti ako sa ich plateniu vyhnúť. Odvody sa totiž neplatia napríklad z podielov na zisku spoločníkov spoločností s r. o., z autorských honorárov a z príjmov, z ktorých bola daň zrazená.

V týchto prípadoch sa však daňovník môže dobrovoľne prihlásiť a platiť sociálne poistenie z vymeriavacieho základu, ktorý si sám urči – zákon stanovuje len stropy – minimálny a maximálny vymeriavaci základ. Kto sa rozhodne vôbec neplatiť odvody do Sociálnej poisťovne síce ušetrí, ale nebude sociálne poistený pre prípad straty zamestnania, poberania nemocenských dávok a takisto ani na starobný dôchodok.

Človek, ktorý sa rozhoduje nebyť sociálne poistený, teda musí zvážiť, či mu ušetrené peniaze stoja za riziko a či sa mu neoplatí nahradiť sociálne poistenie komerčným produktom. A práve tu sa otvára priestor pre prácu kvalitného poradcu, ktoré dôveryhodnosti pred klientom určite pomôže, pokiaľ sa bude vyznať aj v daňovej a odvodovej problematike.  

Samostatnou kapitolou je sporenie na dôchodok. Inštitucializované sporenie tvorené kombináciou prvého a druhého piliera sa nemusí páčiť všetkým. Najmä ak si uvedomíme, že prostredníctvom podielových fondov,  investičných poistení a garantovaných produktov môže bežný klient dosiahnuť oveľa zaujímavejšie zhodnotenie a v prípade núdze má reálnu možnosť dostať sa k peniazom. Nehovoriac tom, že ak niekto zaplatí na odvodoch toľko, koľko by zaplatil na hypotéke, určite mu stojí za to zvážiť možnosť neplatiť odvody.  

Na Slovensku nie je zvykom, aby bola daňová optimalizácia súčasťou finančného plánovania. Daňová legislatíva je pomerne zložitá, často sa mení a chyby môžu byť za určitých okolností dokonca porušením zákona. Pokiaľ by sa mala stať daňová optimalizácia súčasťou finančného plánovania, žiadalo by si to vysoké náklady. Problémom môže byť aj zaplatenie. Finančné plánovanie totiž je totiž nehonorované – platené z provízií, čo je pri daňovom poradenstve nereálne. Aj preto k takémuto kroku zrejme žiadna z finančno-sprostredkovateľských spoločností tak skoro nepristúpi. To však môže byť konkurenčnou výhodou jednotlivcov: veď aj predaju hypoték sa dobre darí v realitných kanceláriách a pri predaji áut zas lízingu a autopoisteniu.  

Ako ďalej dane a odvody?

V analýze ministerstva financií sa píše, že vzhľadom k nízkemu daňovému zaťaženiu je otázka jeho zvýšenia úplne legitímna. Podľa rezortu financií je zvýšenie podielu daní na HDP možné uskutočniť dvoma spôsobmi: zvýšením daní alebo zvýšením efektívnosti výberu a správy. Dobrou správou je, že MF považuje za rozumnejšie v krátkodobom horizonte pozrieť sa na prsty nepoctivcov, keďže: "efekt vyhýbania sa daňovej povinnosti je na Slovensku pomerne významný, preto alternatívou voči zvyšovaniu daní je práve boj proti daňovým únikom."  

Tieto slová však nemajú prečo vystrašiť bežného človeka – zákon totiž ponúka veľa legálnych možností ako si znížiť príjem. Na Investujeme.sk sa pravidelne venujeme téme daňovej optimalizácie a z návštevnosti vieme, že Slovákov táto téma mimoriadne zaujíma. V období hospodárskej recesie, keď sa oveľa viac hľadá každé euro, predpokladáme, že záujem o to, ako legálne ušetriť na daniach a odvodoch, ešte porastie.

Prečítajte si: Seriál o daňovej optimalizácii

Prerozdeľuje štát vaše dane efektívne?

View Results

Loading ... Loading ...

3 odpovede na “Daňová optimalizácia: Finančnému poradcovi môže otvoriť dvere ku klientovi”

  1. Rudi píše:

    No ja neviem. Pre poradcu by to bola ďalšia nezaplatená robota. Už teraz máme problém s tým, že klientovi veľa radíme a málo na ňom zarábame.

  2. xXx píše:

    Na daně je snad daňový poradce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *