Nedeľa 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Daňové priznanie 2017: novinky, na ktoré sa neoplatí zabudnúť

daňové priznanie
Dane Peter Furmanik ml. 22.03.2018 | 00:00 3 komentáre

Rok 2017, ktorý práve daňovo uzatvárame, priniesol niekoľko na prvý pohľad drobných noviniek. V žiadnom prípade neprehliadnite možnú výhodnosť nových zvýšených paušálnych nákladov pre SZČO – ušetria peniaze, čas i prácu. A čosi si povieme aj o zmenách pri oznamovaní odloženia daňového priznania na neskôr, elektronickej komunikácii či uplatňovania nezdaniteľných častí.

Paušálne náklady 2018: kto má rozum, využije, čo môže

Práve za rok 2017 sa teraz v marci resp. v júni po prvýkrát použijú nové a mimoriadne výhodné paušálne náklady pre živnostníkov a iné SZČO. Úspora z novinky pre rok 2017 sa teda v peňaženkách podnikateľov, freelancerov a kontraktorov prejaví až teraz, v roku 2018.

Pripomeňme si, že:

♣ paušálne náklady sú v sume 60 percent z príjmov SZČO. Takto vypočítanú sumu nemusí podnikateľ vôbec zdaniť ani dokladovať – a teda ani viesť evidenciu skutočne vynaložených nákladov, resp. účtovníctvo

♣ maximom v absolútnom vyčíslení je suma 20 tisíc eur. Teda maximom výdavkov. Ak podnikateľ za r. 2017 zinkasoval 33 333,33 eur, 60 percent tvorí presne toto maximum 20 tisíc eur a takýto podnikateľ využil vlastne z hľadiska „paušálu“ všetko, čo mohol. Ak zarobil napr. už 35 000 eur, odpočítať si môže stále len 20 000 eur, viac nie

♣ paušálne náklady si môžu uplatniť živnostníci aj iné SZČO podnikajúce na základe iného zákona či oprávnenia. Napr. advokáti, notári, výkonní umelci či autori. Autori dosahujú v praxi dva druhy príjmov: príjem za vytvorenie diela (aktívne príjmy) a príjmy za použitie diela na základe licenčných zmlúv, resp. tantiémy (príjmy pasívne). Obe majú svoje rozdielne pravidlá pre dane a odvody, no „paušál“ majú spoločný a môžu si ho odpočítať tak od aktívnych príjmov a rovnako aj od pasívnych príjmov

♣ paušálne náklady si nemôžu uplatniť fyzické osoby, ktoré sú registrované na daňovom úrade a prenajímajú nehnuteľnosť. Rovnako si ich nemôžu uplatniť eseročky – tie si uplatňujú iba skutočné výdavky na základe podvojného účtovníctva.

Odloženie daňového priznania: pozor, musíte použiť defaultné tlačivo

Odkladaním podania daňového priznania na o čosi neskoršiu jar získavajú podnikatelia, či ich účtovníci, čas na pokojné a kvalitné spracovanie všetkého, čo je na tento účel spracovať potrebné. Prípadne možnosť rozložiť si platby daní – najmä ak spravujú viacero subjektov – či posunúť si povinné platenie odvodov do Sociálnej poisťovne. Úspešní obchodníci s kryptomenami z konca r. 2017 dokonca šancu, že daniari či Ministerstvo financií vydajú sľubované usmernenie, vďaka ktorému bude zdanenie ziskov z kryptomien jasnejšie či možno až výhodnejšie.

Aj v postupe ohľadne oznamovania odkladu daňového priznania však nastali zmeny. Stále platí, že okrem firiem v konkurze či likvidácii sa nepodáva žiadosť ani sa nečaká na odpoveď, ale podáva sa jednostranné „oznámenie“ o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. No od r. 2018 už nie listom s vlastným naformulovaným obsahom, ale prostredníctvom konkrétneho formulára:

Tlačivo pre fyzické osoby https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/VzoryTlaciv/OZN493v17.pdf

Tlačivo pre právnické osoby https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/VzoryTlaciv/OZN493v17.pdf

Najpodstatnejším je uviesť:

♣ či si podnikateľ odkladá daňové priznanie o tri alebo až o šesť mesiacov. O šesť mesiacov je možné odložiť podanie priznanie v prípade, ak mal daňovník tzv. „príjmy zo zdrojov v zahraničí“. Pozor, ide však najmä o príjmy zo zamestnania v zahraničí či príjmy z prenájmu nehnuteľností umiestnených v zahraničí, no nie príjmy od zahraničného odberateľa, ak ich poskytujete či fakturujete zo Slovenska

♣ podnikateľ uvádza posledný deň kalendárneho mesiaca, na ktorý si priznanie odložil – 30. apríla, 31. mája alebo 30. júna

Daňové priznania sa odosielajú elektronicky: pomaly už všetci povinne

Pozor, právnické osoby sú už od začiatku r. 2018 povinné posielať oznámenia, listy, výkazy či akúkoľvek inú komunikáciu na daňový úrad elektronicky. A to aj napriek skutočnosti, že daňový úrad svoje prípadné odpovede zasiela vo forme tlačeného listu odoslaného poštou 😃

Pre fyzické osoby táto povinnosť platí až od 1. júla 2018. Presnejšie: každá fyzická osoba, ktorá je registrovaná na daňovom úrade, je od 1. júla 2018 povinná posielať oznámenia, daňové priznania a iné výkazy elektronicky. Ostatné fyzické osoby – napr. autori s pasívnymi príjmami či zamestnanci – môžu stále použiť osobnú návštevu či poštu. V každom prípade je potrebné použiť buď občiansky preukaz s čipom alebo registráciu skrze identifikátor a heslo. Osobne odporúčam vybaviť si elektronickú komunikáciu čo najskôr a online formou podať daňové priznanie už za rok 2017.

Nezdaniteľnú časť na starobné dôchodkové poistenie už nie je možné uplatniť

Pripomeňme si, že ešte minulý rok bolo možné si uplatniť dve rôzne nezdaniteľné časti na sporenie súvisiace s dôchodkom:

♣ nezdaniteľnú časť ohľadne dobrovoľných príspevkov na starobné dôchodkové poistenie – táto bola myslená ako akási kompenzácia za nerovnomerné zníženie sumy odvodov odvádzaných do II. dôchodkového piliera. Za rok 2017 ju už nie je možné uplatniť

♣ nezdaniteľnú časti na doplnkové dôchodkové sporenie – tj III. tretí pilier. Odpočítať je možné skutočne zaplatenú sumu na základe potvrdenia z konkrétnej inštitúcie, no maximálne 180 EUR za rok 2017. Účastnícka zmluva musí byť uzatvorená najeskôr 1.1.2014 a zároveň sporiteľ nemá v platnosti staršiu podobnú zmluvu.

Zároveň nám pribudla nová nezdaniteľná časť na kúpeľnú starostlivosť – túto si však budeme môcť uplatniť až po skončení r. 2018 začiatkom r. 2019.

Autor je konzultantom v spoločnosti Libertax Consulting a autorom blogu ludskourecou.sk.

3 odpovede na “Daňové priznanie 2017: novinky, na ktoré sa neoplatí zabudnúť”

 1. Greta píše:

  Ako to bude s podávaním DP u FO ….nerozumiem, prostredníctvom OP ? Alebo si sami musia vybaviť Dohodu o elektronickej komunikácii s DU ? A naučiť sa to – aj napríklad len prenajímateľ bytu ? Alebo hľadajú účtovníka, ktorá sa vyzná ???

 2. Mária Kováčová píše:

  paušálne náklady si nemôžu uplatniť fyzické osoby, ktoré sú registrované na daňovom úrade a prenajímajú nehnuteľnosť:
  je to zjednodušene povedané? Lebo keď má fyzická osoba živnosť a aj prenajíma nehnuteľnosť? Zo živnosti si môže uplatniť 60 % výdavky?

  • Peter Apolen píše:

   Áno, je to zjednodušenie. V podstate ale platí, že paušálne výdavky sa nevzťahujú na príjmy z prenájmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial