Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Daňový bonus na hypotéky pre mladých má tento rok premiéru

daňový bonus

Mladí poberatelia zvýhodnenej hypotéky si tomto roku môžu prvý raz uplatniť daňový bonus. V porovnaní s minulosťou sa uplatnenie zvýhodnenia prenieslo z bánk na ich plecia. Postup však komplikuje rozdielny prístup jednotlivých bánk.

Na hypotéke ušetríte prostredníctvom dane

Rok 2017 bol posledným, kedy banky spolu so štátom garantovali zníženie úroku na hypotéke pre mladých o tri percentá. Rok 2018 bol naopak prvým rokom, za ktorý si zľavu na úrokoch môžu mladí uplatniť prostredníctvom daňového bonusu. Získať nazad môžu až polovicu zaplatených úrokov. Má to však pár háčikov.

Nárok na daňový bonus vzniká žiadateľovi len v prípade, ak jeho priemerný mesačný príjem za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom si bral hypotéku, nepresiahol 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy. Keďže nové pravidlá platia od januára minulého roku, hrubý príjem žiadateľa za rok 2017 nesmel byť vyšší ako 1 240,20 eura. Pri dvoch spoludlžníkoch je maximálny limit na uplatnenie daňového bonusu dvojnásobok.

Háčikom číslo dva je, že nárok na uplatnenie daňového bonusu vzniká iba vtedy, ak sa hypotéka čerpala na kúpu nehnuteľnosti, na jej výstavbu alebo rekonštrukciu. Nárok na daňový bonus sa však nevzťahuje k bezúčelovej alebo refinančnej hypotéke. Zároveň platí, že bonus sa pre každého vzťahuje len na jednu hypotéku.

Bonus nie je neobmedzený

Daňový bonus je možné uplatniť si na maximálne 50 percent zaplatených úrokov a zároveň do sumy 400 eur. Limitovaná je aj výška hypotéky, a to na 50 tisíc eur. To v praxi znamená, že ak ste si vlani zobrali hypotéku v sume 50 tisíc eur, môžete si odpočítať z daňovej povinnosti polovicu všetkých zaplatených úrokov.

Ak ste si brali úver vo výške napríklad 65 tisíc, môžete si uplatniť polovicu zaplatených úrokov stále len do výšky 50 tisíc eur. Na zvyšok sa už bonus nevzťahuje. Na to, aby ste nemuseli túto sumu počítať, slúži potvrdenie z banky, na základe ktorého si daňový bonus uplatňujete.

Radšej sa vyberte do banky

Banky nezaujali k zasielaniu potvrdenia o zaplatených úrokoch jednotný postoj. Niektoré vyhodnotili mladých ľudí s nárokom na daňový bonus automaticky a rozoslali im potvrdenia, iné čakajú, že klient o tento výpis požiada sám.

„Už pri vstupe do úverového vzťahu sme v priebehu minulého roka evidovali v systéme všetkých klientov, ktorí spĺňali nárok na daňovú úľavu. Potvrdenie o zaplatených úrokoch klientom, ktorí splnili podmienky pre daňový bonus, banka zaslala automaticky v predchádzajúcich dňoch,“ hovorí Zuzana Ďuďáková z UniCredit Bank.

Ak ešte potvrdenie nemáte doma alebo v internet bankingu, vyberte sa radšej čo najskôr do banky. Dominik Miša z VÚB hovorí: „ Klienti si o potvrdenie musia požiadať. Dá sa to osobne na pobočke, alebo aj cez internet banking.“

Na ďalšiu možnosť upozorňuje Anna Jamborová z ČSOB: „Ak klient preferuje zaslanie poštou, banka mu potvrdenie pošle na jeho adresu. Potvrdenie banka vydá klientovi raz ročne bez poplatku.“

Časť žiadateľov si nárok na daňový bonus neuplatní

Aké je percento ľudí, ktorí spĺňajú podmienku na uplatnenie bonusu pre mladých, no túto možnosť nevyužili, banky uviesť nevedia. „Toto nebude možné zo strany banky úplne vyhodnotí, nakoľko banka vystavuje potvrdenie pre klienta na základe jeho požiadavky. To ale ešte neznamená, že klient si daňový bonus aj uplatní. Banka bude môcť vyhodnotiť to, koľko z klientov, ktorí splnilo podmienky uplatnenia si nároku na daňový bonus a požiadalo o vystavenie potvrdenia,“ hovorí A. Jamborová.

V praxi je tak možné, že na rozdiel od predchádzajúceho systému, kde k úľave prichádzalo priamo v systéme banky, po novom sa môže stať, že mnoho ľudí si nárok na bonus nakoniec neuplatní.

Ako si uplatniť daňový bonus?

Zamestnanci predložia potvrdenie z banky svojmu zamestnávateľovi do 15.februára ako prílohu k žiadosti o ročné zúčtovanie preddavkov na daň. V prípade podnikateľov sa toto potvrdenie priloží ako príloha k daňovému priznaniu.

Samotný daňový bonus bude fungovať podobne ako daňový bonus na dieťa. Suma zníži vypočítanú daň, čo znamená, že človek zaplatí menej na daniach, alebo ak bude daň nižšia ako daňový bonus na zaplatené úroky, rozdiel vám vyplatí daňový úrad alebo zamestnávateľ.

Daňový bonus nie je nastálo

Nárok na daňový bonus má klient počas piatich rokov. Uplatniť si ho môže aj v prípade, že úver bral v priebehu roka. Vtedy vzniká nárok na pomernú časť bonusu. Na pomernú časť daňového bonusu má rovnako nárok aj v roku, v ktorom mu uplynie päťročný limit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *