Piatok 18. septembra. Meniny má Eugénia

Daňový systém Slovenska sa od nového roku opäť skomplikuje

Dane Redakcia 22.12.2015 | 00:00 0 Komentárov

Zmeny, ktoré musia slovenskí daňovníci pri zostavovaní účtovnej závierky a daňového priznania za rok 2015 zohľadniť, sú také rozsiahle, ako nikdy predtým. Na základe zmien zákonov z októbra 2014 a septembra 2015 musia podnikatelia pri daňovom priznaní vziať do úvahy viac ako 28 zmien (Prehľad daňových zmien).

„Slovensko sa v minulosti vždy vyznačovalo jednoduchou a jasne štruktúrovanou daňovou úpravou. Motto Keep It Short And Simple však v daniach na Slovensku od nového roka prestáva platiť. Žiaľ, Slovensko preberá komplikovanosť daňovej úpravy Rakúska a Nemecka, ktorá je v týchto krajinách poprednými odborníkmi neustále kritizovaná,“ konštatuje W. Serles, ktorý očakáva, že sa Slovensko v rebríčku „Paying Taxes“ Svetovej banky bude ďalej prepadávať (v súčasnosti je na 100. pozícii zo 189 krajín).

4 najproblematickejšie daňové zmeny

Obzvlášť kriticky vidia poradcovia konzultačnej spoločnosti Grant Thornton Slovensko administratívne prekážky pri uplatňovaní štyroch nových daňových zmien:

1. Zmeny v daňovom odpisovaní

Bude sa uplatňovať šesť odpisových skupín namiesto štyroch. Podnikatelia preto musia analyzovať každú položku majetku a prípadne ju preradiť do novej odpisovej skupiny.

2. Nové daňové ustanovenia o odpise pohľadávok a tvorbe opravných položiek k pohľadávkam

Popri neprehľadnosti sú tieto ustanovenia aj ekonomicky nezmyselné. Napríklad podnikatelia, ktorí poskytli úver svojmu obchodnému partnerovi, si už nebudú môcť platobnú neschopnosť obchodného partnera daňovo uplatniť. Výnimkou sú banky. Taktiež v minulosti platná hranica pre odpis drobnej pohľadávky vo 332 eur bola zrušená. „Tieto zmeny ešte viac sťažia možnosť získať úver od obchodných partnerov,“ konštatuje Martina Runčáková z konzultačnej spoločnosti.

3. Zavedenie limitov pre odpisy luxusných áut

Pre každé osobné auto s obstarávacou cenou nad 48 000 eur dochádza k redukcii odpisov na 12 000 eur. Táto úprava však platí len pre podnikateľov, ktorí nedosahujú žiaden, respektíve malý zisk, a preto je jej význam otázny.

4. Povinná dokumentácia k transferovému oceňovaniu aj na tuzemské obchodné prípady

Podobne ako v mnohých krajinách, bolo aj na Slovensku doteraz bežné, že pri medzinárodných obchodných prípadoch s prepojenými spoločnosťami (napríklad medzi materskou a dcérskou spoločnosťou) bolo potrebné viesť dokumentáciu k transferovému oceňovaniu. Teraz táto povinnosť platí aj pre tuzemské transakcie, čo prináša výrazné dodatočné náklady a je v medzinárodnom porovnaní skutočne zriedkavé.

„Všetky uvedené zmeny znamenajú pre podnikateľov dodatočné náklady a nevýhody, avšak ministrovi financií neprinášajú žiadne zásadné zvýšenie príjmov. Preto by mali urýchlene prejsť celkovou reformou,“ apeluje na slovenskú vládu daňový poradca Vladimír Kovár z Grant Thornton.

Svetlé momenty

Konzultanti na druhej strane vidia i niekoľko pozitívnych zmien. Pozitívne hodnotia napríklad daňovú úpravu pre súkromné používanie firemného majetku (napríklad osobných áut), kde je možné zohľadniť súkromné používanie paušálne vo výške 20 %.

Chvália aj opatrenia vlády v oblasti výskumu a vývoja vo forme superodpočtu pre investične zamerané podniky, ako aj daňové zvýhodnenia pri duálnom vzdelávaní. „Tieto investície podporujú rast a treba ich preto vyslovene privítať,“ oceňuje pozitívne zmeny W. Serles.

Komentár k najdôležitejším daňovým zmenám nájdete tu: Najdôležitejšie daňové zmeny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial