Streda 22. január. Meniny má Zora

Desať zlozvykov, ktoré vám bránia v úspechu

Cesta k úspechu je často dláždená prekážkami, ktoré si staviame my sami. Zvyk je podľa definície správaním, ktoré je tak zakorenené, že si ho už sami neuvedomujeme. Sú to aktivity, ktoré spúšťa autopilot. Zvyky sa ako sila vedúca k úspechu všeobecne podceňujú. Keď sa pýtali famózneho Briana Tracyho na kľúč k úspechu odpovedal: „Úspešní ľudia sú jednoducho tí, ktorí majú úspešné zvyky“.

I keď je veľa ľudí, ktorí majú osvojené úspešné návyky, je veľa i tých, ktorí majú vypestované zlozvyky, brániace v rozvoji. Tie prispievajú k tomu, že robíme jeden krok vpred ale dva späť. Prelomenie týchto neduhov môže byť to zásadné, čo vám na ceste ku kariére chýba.

1. Čakanie na tú správnu chvíľu

Koľko krát ste si povedali: „Počkám na lepšiu situáciu“ alebo „Potrebujem si o tom zistiť viac“. Ako hovorí čínske príslovie, „Najlepším časom na zasadenie stromu bolo pred 20 rokmi. Druhý najlepší čas je teraz.“

Prestaňte čakať na zázrak a vezmite príležitosti do vlastných rúk. Aspoň nejaká akcia je lepšia ako žiadna. 

2. Súhlas ostatných

I keď je dôležité dostať súhlas od nadriadených, neustále hľadanie podpory a posmeľovanie od ostatných vás nedostane nikam. Nespravte svoje ego závislé od pochvál a posmeľovania.  Je pekné dostať pochvalu alebo pozitívnu spätnú väzbu na pracovisku. Ale nedajte sa zmiasť. Čo je dobré pre vaše ego, nie je dobre pre vašu produktivitu. 

3. Potreba byť perfektný

Perfekcionizmus ochromuje. Je rozhodne potrebné neustále sa pokúšať o perfektný výkon a dodávať najlepšiu službu, ako je možné, no venovanie prílišného času jednej úlohe, keď ich v poradí čaká ešte niekoľko, je škodlivé. Vždy, keď výsledok spĺňa predstavy klientov, či nadriadeného, odovzdajte im ho. Keď ich prekonáva, ešte lepšie. No nenechajte svojich „odberateľov“ dlho čakať. Pri zdokonaľovaní svojho výkonu totiž môžete totiž stráviť i večnosť. 

4. Príliš veľký rešpekt

Dokonca i Einstein robil chyby. To, že je niekto v prominentnej pozícií, ešte neznamená, že pozná všetky odpovede. Tento predsudok ochromuje veľa ľudí, ktorí počúvajú všeobecne uznávanú osobnosť, ktorá ale hovorí o téme, v ktorej sa vôbec nevyzná.

Koľko krát ste videli herca vychvaľujúceho nejaký produkt, bez toho, aby o ňom niečo vedel? Hrozný zvyk. 

5. Strach zo špinavých rúk

Zašpiniť si ruky od práce nie je hanba. Je to silná stránka vodcov ale i každého, kto sa usiluje o úspech. Znamená to zapojiť sa to úloh, ktoré sú i mimo vašu zodpovednosť. Rešpekt si získate tým, že robíte veci i nad rámec svojich bežných povinností. 

6. Podceňovanie ľudí na nižšej pozícií

Pýcha je ako jed v pohári vody. Vedomosti a poznanie môže prísť od hocikoho. No keď niekoho prehliadate len preto, že nemá titul alebo pozíciu, môže byť  ako keby ste práve zahodili kľúč k truhlici s pokladom. Nikdy neviete, aké skúsenosti alebo aké kontakty môže mať ten, kto práve stojí pred vami. 

7. Zanedbanie poslednej kontroly

Ste tak nadšený dokončenou prácou, že ju pustíte z rúk a posuniete ďalej bez toho, aby ste ju podrobili záverečnej kontrole. Toto je Achillovou pätou väčšiny spisovateľov. No to, čo oddeľuje dobrého spisovateľa od priemeru, je trpezlivosť. Znamená to napríklad i písane článku dlho do noci a urobenie záverečných korektúr skoro ráno, ešte pred odoslaním. Platí to i pri iných činnostiach. Venujte čas poslednej dôkladnej kontrole svojej práce. Alebo ešte lepšie zavolajte niekoho, kto sa to pozrie ešte pred tým, ako stlačíte tlačidlo „odoslať“. 

8. Železná maska

Keď ste vo vedúcej pozícií, zvádza to, k tomu nasadiť si železnú masku a neprejaviť svoje emócie. Niet pochýb o tom, že medzi vedením a zamestnancami treba udržiavať jasnú líniu. No na druhej strane treba odložiť kamennú tvár vždy, keď je to potrebné. Priznajte si chyby, ospravedlňte sa, keď ste sa mýlili. Budete rešpektovaní. 

9. Prílišná tvrdohlavosť

Pevnosť, húževnatosť a vytrvalosť sú síce dobré vlastnosti, no môžu vám spôsobiť značné problémy, keď sú nasmerované zlým smerom. Je to zvlášť náročné pri projekte, do ktorého ste dali dušu. No keď neprináša úžitok alebo vás nepribližuje k vášmu cieľu, treba si priznať chybu a nechať to ísť. Vtedy je nutné strpieť i poníženie a potom nasmerovať svoje energiu k ďalšiemu cieľu. 

10. Pohoda

Pocit uspokojenia  a blaženosti má i svoje negatívnu stránku. Byť spokojný a pohodlný je totiž nepriateľom zlepšenia. Doprajte si čas zastaviť sa po dlhej ceste a vychutnajte si úspech. No nezostávajte stáť na mieste, keď úspech už dávno vybledol. Klaďte si latku stále vysoko, dosahujte ciele, oslávte to a potom zas znova a znova.

A posledná poznámka: Zvyky sú také slabé, ako veľká je sila ich prelomiť. Keď trpíte niektorým z uvedených zlozvykov, zarazte ho skôr ako sa rozvinie. 

addicted2success.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *