Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Desaťtisíce áut nemajú zákonnú poistku. Za ich škody platíme my všetci

Poistenie Peter Apolen 21.11.2019 | 00:00 0 Komentárov

Počet nepoistených vozidiel dosahuje takmer 80 tisíc. Vlani spôsobili až 2700 dopravných nehôd, z ktorých škody museli byť hradené z garančného fondu.

S vlastníctvom automobilu je podľa zákona o povinnom zmluvnom poistení spojená povinnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za škodu (PZP) spôsobenú prevádzkou vozidla. Slúži pre prípady, keď vozidlo spôsobí škody inému, či už na majetku, na zdraví alebo na živote. Povinné krytie týchto udalostí má za cieľ zabezpečiť poškodeným adekvátnu náhradu bez zbytočných prieťahov.

Ak by takáto poistka neexistovala, museli by si poškodení nárokovať náhradu škôd v súdnom konaní a na ich preplatenie často vo veľkých sumách by museli čakať dlhé mesiace, či roky. Mať PZP je preto povinnou výbavou každého majiteľa vozidla. Napriek tomu to vždy neplatí.

Až 80 tisíc áut jazdí bez PZP

Podľa štatistík Policajného zboru SR bolo na Slovensku ku koncu septembra evidovaných 3 274 987 motorových vozidiel. Nie všetky sú poistené. Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov je takýchto vozidiel približne 60 až 80-tisíc. Ide o trvalo nepoistené autá. Navyše je tu skupina vodičov, ktorí majú autá nepoistené dočasne, napríklad pri zmene poisťovne, alebo pri kúpe nového auta. Títo šoféri pritom spôsobujú škody rovnako ako všetci ostatní. Nechávajú ich však za seba zaplatiť zodpovedných majiteľov áut, ktorí poistku majú.

„Podľa platnej legislatívy musí byť na Slovensku každé motorové vozidlo poistené pre prípad škody spôsobenej jeho prevádzkou tretím osobám na zdraví, živote, majetku a ušlom zisku,“ hovorí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia spoločnosti KOMUNÁLNA poisťovňa.

Škodovosť nepoistených vozidiel prudko rastie

Ak auto poistku nemá a spôsobí nehodu, zodpovednosť za to na seba preberá Slovenská kancelária poisťovateľov. Tá prevádzkuje garančný fond, do ktorého prispievajú poisťovne poskytujúce PZP. De facto tak do tohto fondu platia všetci zodpovední a poistení majitelia automobilov, pretože poisťovne si odvody započítavajú do nákladov a o to vyššia je cena poistenia.

Kancelária poisťovateľov vlani evidovala 2 700 škodových udalostí, ktoré spôsobili prevádzkovatelia nepoistených vozidiel. Z garančného fondu za ne poškodeným vyplatila sumu 6,7 milióna eur. Je to o 221 percent viac ako pred rokom. Škodovosť pritom rastie aj tento rok. Najvyššie v tomto roku vyplatené plnenie z jednej udalosti spôsobenej nepoisteným vozidlom dosiahlo štyri milióny eur.

„Aktuálne máme vo Veľkej Británii jednu veľkú žalobu za 3,5 milióna eur. Dôvodom je, že vodič jazdiaci na Slovensku v nepoistenom automobile spôsobil vážne zranenia dvom obyvateľom Veľkej Británie, ktorí teraz žiadajú odškodnenie od Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Najprv žiadali viac ako osem miliónov eur a rokovaniami sa nám podarilo sumu znížiť na 3,5 milióna eur,“ povedal riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov, Imrich Fekete, pre denník Pravda.

Na nepoistené škody sa skladajú poctiví vodiči

Slovenská kancelária poisťovateľov si následne uhradenú škodu v plnej výške pýta od nepoisteného vinníka. Obracia sa na súdy, alebo využíva exekútorov. Ako ale uviedla Lýdia Blažeková z tejto kancelárie, vymôcť škody sa darí so zhruba 30 percentnou úspešnosťou. Zodpovednosť si tak v týchto prípadoch nájde svojich vinníkov. Nejde o malé sumy. Poctivých vodičov to však nemusí trápiť, pretože škody platia tí, ktorí ich spôsobujú.

Problémom však je zvyšných 70 percent, ktoré sa nepodarí vymôcť. Dosahujú také výšky, kde majetok vinníka nepostačuje na ich úhradu. Prostredníctvom poisťovní a garančného fondu sa na skladajú všetci poctiví vodiči.

Za jazdu na vozidle bez povinného zmluvného poistenia udeľuje polícia pokuty do výšky 3320 eur. Ceny povinného zmluvného poistenia pritom začínajú od sumy zhruba 50 eur. Zhruba toľko ako jedna nádrž pohonných hmôt. Je teda len otázkou dobrých spôsobov poistku mať, alebo nie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial