Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

Diverzifikácia ako základné pravidlo rozumného investora

Akcie už nie sú stávkou na istotu. Na finančných trhoch sa im už veľmi nedarí. Dôvodom sú obavy z blížiacej sa recesie a stále prebiehajúca obchodná vojna medzi USA a Čínou. Investori sa preto obzerajú po alternatívach.

Americký akciový index S&P 500 zaznamenal v lete prudké prepady. Najhoršie tri obchodné dni v tomto roku pripadajú na august. Za jeden deň v tomto mesiaci dokázala hodnota indexu stratiť až takmer tri percentá. Ešte v prvom polroku to pritom naplatilo. Akcie boli na výslní a index za šesť mesiacov priniesol zhodnotenie až o 21 percent.

Končí sa po desiatich rokoch obdobie od akcií?

„Aktuálne sme svedkami prelomového obdobia. Investori sa boja recesie. Znovu preto objavujú ostatné investičné nástroje,“ hovorí Jana Mücková riaditeľka spoločnosti Bondster.

Čoraz väčšej popularite sa tešia napríklad dlhopisy. Akcie a dlhopisy sa väčšinou vyvíjajú navzájom protichodne. Ide teda o vhodnú formu diverzifikácie. Výnosy 10-ročných amerických vládnych dlhopisov, ktoré sú považované za bezpečné aktívum, klesli vďaka vysokému záujmu investorov od novembra minulého roku z 3,248 percenta do začiatku septembra na necelú polovicu 1,429 percenta. Hoci  sa potom mierne odrazili odo dna, ide o známku toho, že investori utekajú do bezpečia.

Na vlne averzie voči riziku sa vezú aj ďalší aktíva. Napríklad americký dolár, japonský jen, či zlato. Cena žltého kovu preto v auguste vyskočila nad hranicu 1550 dolárov za uncu, čo je najviac za posledného šesť a pol roka. Neskôr síce klesla k hranici 1500 dolárov, zlato však už zarobilo za uplynulých 12 mesiacov 28 percent.

„Americký akciový trh rastie už viac ako desať rokov. Po tak dlhom období, kedy boli akcie jedinou stávkou na istotu, začínajú investori diverzifikovať. Ide o zdravú formu, ako sa zabezpečiť proti možnému riziku,“ naznačuje J. Mücková.

Riziko je potrebné rozkladať

Diverzifikácia je základným pravidlom každého skúseného investora. Ako hovorí príslovie: „Nedávaj všetky vajíčka do jedného košíka“. Hrozí totiž, že môžeme prísť o všetky naraz, čo neplatí, keď ich rozložíme na rôzne miesta.

Diverzifikácia je štandardná metóda riadenia a limitovania investičného rizika. Rozdelením celej investície medzi väčší počet menších investícií sa zníži angažovanosť a riziko plynúce z jednej konkrétnej investície, uvádza Wikipédia.

Hoci investori často veria, že práve ich stávka im prinesie nadpriemerný výnos, fakt je, že s každou investíciou je spojené riziko. Nikto totiž nedokáže predpovedať skutočný budúci vývoj a odhadnúť, čo bude rásť a čo naopak klesať.

Rozumní investori sa preto snažia rozložiť svoje vklady medzi rôzne investičné nástroje, druhy investícií, regióny a podobne. Čím menej jednotlivé investície medzi sebou súvisia, tým lepšie.

Diverzifikácia ako základný investičný princíp

Diverzifikácia sa pritom netýka len financií. Poľnohospodári sa napríklad snažia pestovať viacero plodín súčasne. Ak by jednu postihla neúroda, ostatné pomôžu vykryť straty. Rovnako to robia firmy, keď diverzifikujú svoj výrobný program.

Takúto snahu rozkladať riziko badať aj u slovenských milionárov. Okrem tradičných finančných nástrojov, ako dlhopisy (30%) a akcie (15%), zaraďujú do svojho portfólia aj investičné nehnuteľnosti (21%). Ďalej sú to alternatívne investície a zberateľské predmety, napríklad umenie či veterány, ktoré spolu tvoria až 21 percent portfólia milionárov. Je za tým ich snaha minimalizovať investičné riziko a maximalizovať výnos.

Zaujímavou alternatívou ako diverzifikovať portfólio môžu byť pre drobných investorov napríklad P2P investície. Nevyžadujú totiž vysoký vstupný kapitál, na rozdiel od iných nástrojov, napríklad investičných nehnuteľností. Minimálny vklad je väčšinou stanovený veľmi nízko, napríklad päť eur. Investor tak môže dotiahnuť diverzifkáciu do dôsledkov a investíciu rozložiť aj medzi stovky veriteľov.

Diverzifikáciu, ako základné investičné pravidlo, je tak možné uplatňovať nie len naprieč jednotlivými druhmi aktív, ale aj medzi jednotlivými investičnými titulmi, či už ide o akcie, dlhopisy, alebo pôžičky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial