Streda 22. január. Meniny má Zora

Dlhodobých investorov by dočasné zakolísanie trhu nemalo vyrušovať

investície

Investície skončili po decembrovom výplachu trhov vlaňajšok v záporných hodnotách. Prerobili investičné fondy, či penzijné schémy. Médiá po prvý krát po viacerých rokoch informovali o stratách. Dlhodobých investorov by však tieto správy znepokojiť nemali.

Rozpačité obdobie

Aktuálne dianie na finančných trhoch vyvoláva u bežných ľudí rozpaky. Najprv v priebehu minulého roka burzové indexy narástli na historické maximá, no v decembri sa trhy prepadli, a to dokonca najvýraznejšie od veľkej krízy v roku 1931. Klesla hodnota nielen amerických, ale aj európskych a ázijských akcií. Za celý minulý rok akciové indexy skončili s výsledkom okolo mínus piatich až desiatich percent. No od januára vidíme akcie opäť rásť.

Minulý rok však v mínuse ukončili nie len akcie ale aj dlhopisy a to tak štátne, ako aj korporátne. Manažéri fondov tak nemali kam umiestniť investície, aby ich uchránili pred poklesom. Aj to je dôvod, prečo väčšina podielových fondov ukončila rok s poklesom hodnoty. Táto strata je však len účtovná. Pre dlhodobých investorov prakticky nič neznamená.

“Z dlhodobého hľadiska nemožno považovať uplynulých 12 mesiacov za tragédiu. Najmä akciové trhy zaznamenali počas dlhých rokov mimoriadnu návratnosť. Za posledné štyri dekády posilnili americké akcie merané indexom S&P 500 v priemere o 12 percent, a to napriek spľasnutiu internetovej bubliny v roku 2000 a globálnej finančnej krízy v roku 2008,“ konštatuje Andrej Rajčány, riaditeľ portfólio manažmentu z Across Private Investments. Faktom však je, že volatilita na trhoch bola a bude. Je ich prirodzenou súčasťou.

„Rasty a poklesy na finančných trhoch sú absolútne bežné. Úspešní investori hovoria, že najlepší čas začať investovať je práve dnes, pretože už zajtra majú vaše investície o deň menej na možný rast. Pritom čas je kľúčový, ak chcete nechať svoje úspory zarobiť,“ hovorí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Ochranou pred poklesom je diverzifikácia

Investičný analytik Fincentra, Martin Babocký, hovorí, že najlepšou ochranou pred poklesom je diverzifikácia. „Ak držíte portfólio zložené z viacerých konkrétnych akcií, povedzme 20 – 30 firiem, a jedna-dve skrachujú, nie je to problém, pretože zisk z ostatných pozícií vykryje stratu z dvoch stratových firiem,“ vysvetľuje.

Dodáva, že existujú dve cesty: jedna sofistikovanejšia a druhá jednoduchšia. Sofistikovanejšia je tá, kde si zo všetkých firiem na trhu človek vyberie napríklad 20 spoločností a investujete svoje peniaze do nich. V takomto prípade je treba sa v investovaní a vo finančných trhoch vyznať, aby človek vedel rozlíšiť kvalitné a perspektívne firmy od ostatných. „Jednoduchšou cestou je investovať do akciového fondu, či do indexu, ktorý obsahuje desiatky či stovky firiem,“ hovorí M. Babocký.

Ako nastaviť rodinný rozpočet

Slováci sa po rokoch vracajú k sporeniu. Kým pred piatimi rokmi si domácnosti odložili podľa štatistík NBS len šesť percent príjmu, dnes je to už deväť percent. Je za tým rekordný rast platov, a vysoká zamestnanosť. Slováci tak majú viac voľných financií. Väčšina ich však ešte stále drží na bankových účtoch, kde kvôli inflácii strácajú hodnotu.

Ako si rozdeliť úspory tak, aby zostalo aj na investície? Základom je vytvoriť si rezervu vo výške šesťnásobku mesačných výdavkov, ktorú je dobré mať vždy poruke. Ideálne na bežnom účte v banke. Je to bezpečnostný „vankúš“, ktorý slúži pre prípad núdze, ak napríklad človek príde o prácu. Môže si tak hľadať vhodné nové zamestnanie bez zbytočného stresu.

Až po vytvorení tejto rezervy, je vhodné pustiť do investovania. Platí zlaté pravidlo, že po odpočítaní bežných výdavkov by v rodinnom rozpočte mala zostať aspoň tretina príjmu, z ktorej sa dá pravidelne investovať.

Priebežné investovanie do akcií bude korunované úspechom

Ďalším receptom ako minimalizovať riziko je okrem diverzifikácie priebežné investovanie. Drobný investor nedokáže predvídať, kedy je najlepšia doba predať a kedy kúpiť. Dokonca ani slávni investori kategórie Warren Buffett nemajú krištáľovú guľu a nedokážu presne predvídať poklesy a rasty jednotlivých akcií či celých trhov. Pri pravidelnom investovaní však nie je kolísanie trhov  problém. Cena sa totiž priemeruje z viacerých cien investícií v menších sumách.

Začínajúci investori často robia chybu v tom, že nakupujú v období, keď ceny už nejaký čas rastú a naopak predávajú, keď na trhu panuje dezilúzia, či dokonca panika. Práve to je spôsobom ako nevhodne kúpiť alebo predať. Pravidelnými investovaním menších čiastok sa však tejto psychlogickej pasci dá vyhnúť.

Pri investovaní je teda dôležitá pravidelnosť. Ak niekto investuje jednorazovo do akciových fondov či priamo do akcií sumu 1 200 eur, jeho riziko je v zásade oveľa vyššie ako pri pravidelnom vklade po 100 eur mesačne po dobu 12tich mesiacov.

Najčastejšou chybou, ktorú ľudia robia na začiatku investovania je zbytočne opatrný prístup. „Poznám mnoho mladých ľudí, ktorí si v snahe ochrániť svoje investície vybrali konzervatívne fondy. Osobne si myslím, že mladý človek nemá v prípade cieľa vzdialeného 15 či viac rokov v konzervatívnom fonde čo robiť. Hovorím aj napríklad o 40-ročných ľuďoch, ktorí si chcú sporiť na dôchodok. Títo všetci môžu byť bez problémov v akciových fondoch,“ hovorí M. Búlik.

Trpezlivosť a nepodliehať emociám

Je vhodné, aby investor-začiatočník oslovil skúseného finančného sprostredkovateľa. Výber sa dá urobiť napríklad na základe referencií medzi známymi a zároveň si je dobré overiť prax sprostredkovateľa aj na internete. Etablovaní sprostredkovatelia majú väčšinou svoje osobné stránky, a niektorí sa venujú aj publikačnej činnosti.

V prípade dočasných poklesov trhov, ku ktorým dochádza aj v súčasnom období, je dôležité obrniť sa trpezlivosťou a prečkať pokles, kým sa neobnoví rast. Čas poklesu je naopak príležitosťou na výhodný nákup za dobrú cenu. „Kľúčové je neinvestovať na základe minulosti. Investori by mali pracovať s dlhodobým horizontom a držať sa stanovenej investičnej stratégie,“ konštatuje Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments,

„Tí, čo skrotia svoje emócie a dokážu ísť proti pudovému nutkaniu predávať, sú pri investovaní najúspešnejší. Neznamená to ignorovať akýkoľvek vývoj, ale pristupovať k nemu vždy logikou investora a so znalosťou z vývoja trhov v predchádzajúcich rokoch,“ uzatvára M. Búlik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *