Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Dlhopisy slovenských firiem. Aké sú ich riziká a príležitosti?

Finanční žraloci, realitní developeri, ale aj mladé firmy rozvíjajúce nový biznis emitujú vlastné dlhopisy. Na rozdiel od bankových účtov ponúkajú investorom zhodnotenie nad infláciou a na rozdiel od podielových fondov sľubujú fixný výnos. Na prvý pohľad to môže znieť ako zaujímavá príležitosť, no je potrebné myslieť aj na riziká.

Dlhopisy sú pre firmy zaujímavým zdrojom financovania najmä z dvoch dôvodov. Môžu sa nimi dopracovať k pôžičke s nižším úrokom, aký by dostali v banke a dlhopis môžu vydať aj tom v prípade, že nie sú na tom finančne tak dobre, aby im banka úver vôbec poskytla.

„Dlhopisy slovenských spoločností predstavujú na prvý pohľad bezpečné a výnosné cenné papiere. Pri dnešných úrokových sadzbách na bankových produktoch sú vyplácané kupóny pre klientov veľmi lákavé. Platí teda, že sú výnosné. Bezpečnosť je však otázka miery rizika. Default emitenta môže znamenať takmer stopercentnú stratu. A to je ich negatívum,“ hovorí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ spoločnosti Fincentrum.

Tak ako pri inej pôžičke, ak sa firma dostane do konkurzu alebo krachu, tak sa veriteľ nemusí k svojim peniazom dostať vôbec alebo len k ich časti. Preto je vhodné si overiť, ako je na tom firma s finančnou kondíciou, so záväzkami, aktívami a pasívami. To investorovi o jej stabilite a kredibilite veľa napovie.

„Pri kúpe akéhokoľvek dlhopisu je potrebné, aby investor bral do úvahy finančné zdravie emitenta, jeho schopnosť generovať hotovosť a z neho vyplývajúcu schopnosť splácať záväzky. Ďalej výhľad do budúcnosti, smerovanie sektora či ekonomiky ako takej. Ak sa človek úplne nevyzná v investovaní, je vhodné sa obrátiť na finančného poradcu či bankára, ktorý by mal jednak vedieť fundovane vysvetliť možnosti investovania do dlhopisov, ale aj objasniť aj riziká s tým späté,“ radí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Overte si, či má firma majetok

Slovenským firmám totiž pri hodnotení rizika chýba jeden zásadný parameter a tým je rating. Ratingové agentúry vo svete vyhodnocujú pravdepodobnosť, že dlžník svoje záväzky splatí. Avšak slovenskí emitenti takmer nikdy rating nemajú. Preto si investori musia ich schopnosti plniť záväzky overiť sami.

„Väčšina ľudí sa spoľahne na marketingové materiály, ale mohli by si pozrieť aspoň finstat.sk kvôli číslam firmy a zároveň si pozorne prečítať zmluvu, s kým vlastne obchod uzatvárajú. Treba najmä citlivo vnímať prečo daná spoločnosť dlhopisy vydáva,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti FISPRO Juraj Piták..

Do veľkej miery zaváži aj renomé spoločnosti. Ak ide o nadnárodného hráča, ktorý má majetok v miliardách a požičiava si milióny na nový projekt, je riziko výrazne menšie, ako pri novej lokálnej spoločnosti, ktorá vsadila všetko na jeden projekt. Avšak nikde nie je napísané, že aj veľký hráč po sebe nemôže zanechať finančný kráter a dlhy.

Ohroziť kapitál a výnos môže viacero faktorov. „V prípade dlhopisov existuje najmä kreditné riziko a s ním súvisiace ratingové, úrokové a úzko prepojené inflačné riziko. Treba myslieť aj na reinvestičné riziko a riziko predčasného splatenia. Nemožno zabudnúť ani na kurzové riziko v prípade nákupu neeurových dlhopisov,“ hovorí S. Pánis.

Zistite, kam peniaze investujete

Veľmi dôležité je prečítať si emisné podmienky. Ide obvykle o množstvo strán, ktorým väčšina ľudí nevenuje pozornosť. A to je chyba. Základom investície je prečítať si nielen komu požičiavate, ale aj na čo. Môže ísť napríklad o financovanie nového realitného projektu, o investíciu do rozšírenia produktového portfólia, či do iného investičného zámeru. Aj podľa toho sa dá odhadnúť, či projekt bude úspešný alebo nie.

„Môže ísť o dlhopis na rozvoj či akvizíciu, ale pokojne aj na prevádzku. Dlhopis na prevádzku v podstate znamená, že spoločnosť nemá z čoho platiť účty. To asi nie je dobrá vizitka na investovanie,“ upozorňuje J. Piták.

Okrem informácií o emitentovi a účelu emisie, sa v prospekte nachádzajú aj podmienky ako a kedy emitent dlhopisy splatí alebo čím ich kryje. Môžete sa napríklad aj dozvedieť, že pohľadávky z dlhopisov budú v prípade úpadku emitenta uspokojené až ako posledné. To nie je práve najlepší signál. „Prečítanie prospektu k dlhopisu môže zmeniť postoj k jeho nákupu,“ konštatuje J. Ilek.

Hry na schovávačku

Dôležité je upozorniť, že aj dlhopisy, ktoré majú hlavičku známych finančných žralokov, nie sú často vydávané nimi samými. To v praxi znamená, že samotná spoločnosť nevydáva dlhopisy sama na seba, ale prostredníctvom spriaznených firiem.

„Mnohí slovenskí emitenti nevykonávajú dokopy žiadnu podnikateľskú činnosť. Ich hlavnou a častokrát jedinou úlohou, je emitovať dlhopisy, z ktorých zdroje putujú do materskej spoločnosti,“ hovorí o častej praxi J. Ilek. Dodáva preto: „Pri kúpe dlhopisu od emitenta, ktorého jedinou úlohou je emitovať dlhopisy a financovať tak materskú spoločnosť, je riziko vyššie. Nepovažujem to za bezpečnú cestu.“

V takomto prípade je vhodné pozrieť si minimálne ručiteľské právo – kto ručí za samotný dlhopis. Známa spoločnosť sa totiž môže stať aj výhodným pútačom. „Pokiaľ ste noname spoločnosť a chcete vyzbierať peniaze, tak vám ich asi nikto nedá. Preto sa vždy môžete schovať za niekoho väčšieho a ten si za to s radosťou nechá zaplatiť,“ dodáva J. Piták o zákulisných praktikách, pri ktorých je vhodné spozornieť.

„Zníženie rizika je okrem výberu kvalitných dlhopisov možné urobiť aj diverzifikáciou portfólia. Jednou z možností je kúpa dlhopisov od viacerých emitentov. Na naozaj slušnú diverzifikáciu však potrebujete mať väčší kapitál,“ upozorňuje J. Ilek.

Majú slovenské spoločnosti výhody navyše?

Slovenský, či zahraničný dlhopis, ani jeden nie je stopercentnou zárukou návratu vloženého kapitálu. Avšak je niekoľko výhod, ktoré sa spájajú s investovaním do dlhopisov domácich firiem. „Výhodou slovenských spoločností môže byť znalosť trhu a ľudí na ňom. Môžete sa fyzicky stretnúť so zástupcami spoločnosti a pozrieť si ich minulosť. Základom je dôvera v ľudí, ktorým požičiavate. Každá firma je tvorená z ľudí a oni v jej mene rozhodujú,“ vysvetľuje J. Piták.

„Slovenské dlhopisy ponúkajú vzhľadom k podstupovanému riziku atraktívne zhodnotenie, ktoré prekonáva aj pomerne vysokú infláciu. Dodatočným benefitom je podpora slovenskej ekonomiky,“ hovorí S. Pánis. Dodáva, že ich veľkou výhodou je nízka volatilita. Na ceny slovenských cenných papierov nevplývajú ekonomické šoky zo svetových trhov. „Sú oázou investičného pokoja. Slovenský trh korporátnych dlhopisov je relatívne izolovaný od diania vo svete, nie je v ňom prítomných veľa inštitucionálnych investorov a väčšina investorov drží dlhopisy do splatnosti,“ hovorí S. Pánis.

Dlhopis však nie je termínovaný vklad a príbeh slovenských firiem nemusí byť vždy úspešný. „Neznalosť slovenských investorov rozpoznať riziko umožňuje slovenským emitentom získať pre nich lacné a bezpečné zdroje na ich projekty. Častokrát firmy, ktorým banky neposkytnú úver, ľahko získajú zdroje cez dlhopisy,“ hovorí J. Ilek. Dodáva však: „Nehovorím absolútne nie všetkým slovenským dlhopisom. To v žiadnom prípade. Hovorím nie investovaniu na slepo a bez dostatočnej diverzifikácie.“

Jedna odpoveď na “Dlhopisy slovenských firiem. Aké sú ich riziká a príležitosti?”

  1. Helenautopay píše:

    Ahoj.

    Kde môžem stiahnuť XEvil zadarmo na svojich webových stránkach?
    Mám informácie z vašej podpory. XEvil je naozaj najlepší program pre riešenie captcha, ale potrebujem najnovšiu verziu.

    Vďaka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial