Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Fincentrum posilňujú medzinárodní investori pod vedením Lubora Žalmana

Skupinu spoločností Fincentrum kapitálovo posilní stredoeurópsky ARX Equity Partners a švajčiarsky Capital Dynamics. Ich spoluinvestorom a novým predsedom dozornej rady sa stane Lubor Žalman. Zakladatelia Fincentra Martin Nejedlý a Petr Stuchlík budú aj naďalej držať významné podiely v spoločnosti, budú ju riadiť a rozvíjať ako doposiaľ. Slovenské Fincentrum povedie aj naďalej dlhoročný predseda predstavenstva Milan Repka. Novými akcionármi sa stávajú tiež najdôležitejší riaditelia sprostredkovateľskej siete. Hodnota spoločností presiahla 1 miliardu českých korún (40 miliónov eur).

Fincentrum bolo založené v apríli 2000 a dlhodobo sa radí medzi trojicu najvýznamnejších finančno-sprostredkovateľských spoločností v Českej republike. Na Slovensku pôsobí od roku 2007. Počas piatich rokov tu vyrástlo na súčasnú trhovú trojku a stále je najrýchlejšie rastúcou spoločnosťou.

„V čase, kedy ostatné firmy naberali mladých brigádnikov, Fincentrum vsadilo na vysokú kvalitu sprostredkovania a na skúsených a zrelých finančných sprostredkovateľov, ktorí sa finančnému sprostredkovaniu venovali a venujú na plný úväzok. Zmenili sme trh finančného sprostredkovania na Slovensku i v ČR a inšpirovali nových hráčov na trhu. Vstup renomovaných a skúsených investorov urýchli ďalší rozvoj Fincentra: Do roku 2017 chceme byť jednotkou nielen v kvalite, ale aj v objeme finančného sprostredkovania v oboch krajinách,“ uviedol Petr Stuchlík, zakladateľ a člen predstavenstva Fincentra.

Dôležitou súčasťou transakcie je predstavenie výhodného akciového programu pre finančných sprostredkovateľov. V rámci tohto programu bude už v roku 2013 medzi najlepších sprostredkovateľov a manažérov Fincentra rozdelených 7% akcií spoločnosti. V nasledujúcich rokoch budú rozdeľované ďalšie percentá.

„Sprostredkovatelia a riaditelia pre nás boli vždy partnermi, rástli s nami a my s nimi,“ hovorí Martin Nejedlý, zakladateľ a doterajší majoritný akcionár Fincentra. „Fincentrum totiž predstavuje vysokú kvalitu sprostredkovania pre klienta a najvyššie odmeny pre spolupracovníkov. Preto medzi tých najlepších rozdeľujeme majetok spoločnosti, tak, aby z úspechu Fincentra profitovali aj oni. Na raste Fincentra a jeho akciovom programe sa môžu podieľať tak súčasní, ako aj novo prichádzajúci riaditelia.“

Vďaka spolupráci s ARX Equity Partners a Capital Dynamics získavá Fincentrum nielen kapitál, ale predovšetkým medzinárodné skúsenosti, know-how a motiváciu pre ďalší rozvoj a rast. Význam transakcie dopĺňa tiež výber predsedu dozornej rady spoločnosti: bude ním bývalý generálny riaditeľ Raiffeisenbank ČR Lubor Žalman, ktorý sa na transakcii sám finančne podieľa. 

„Fincentrum má zo všetkých sprostredkovateľských firiem na Slovensku a v Čechách podľa mňa aj investorov najväčší potenciál k ďalšiemu rozvoju. Preto sme do spoločnosti investovali nielen peniaze, ale predovšetkým svoje skúsenosti a čas. Martinovi Nejedlému a Petrovi Stuchlíkovi sa podarilo vybudovať skvelú spoločnosť, ktorá zakladá svoj rast na kvalite a inováciách. Je mi cťou sa k ich úsiliu pripojiť,“ povedal Lubor Žalman.

ARX Equity Partners je v regióne CEE zabehnutým investorom. V Českej republike investovala spoločnosť okrem iného do Bochemie, výrobcu úspešných značiek Savo a Biolit, či do najväčšej siete očných kliník Lexum. Investičné fondy Capital Dynamics patria k významným globálnym investorom privátneho kapitálu a spravujú aktíva v hodnote 17 miliárd USD. Fincentrum predstavuje prvú priamu investíciu Capital Dynamics v regióne strednej a východnej Európy.

Kvalitu sprostredkovania spoločnosti Fincentrum potvrdili v uplynulých rokoch nezávislé testy MF DNES, iDNES, Česká televízia a odborného časopisu FP-Finanční poradce. Podľa týždenníka EURO je Fincentrum najlepšou sprostredkovateľskou spoločnosťou pre penzijnú reformu.

ARX Equity Partners, Capital Dynamics a Lubor Žalman získajú v spoločnostiach spolu majoritu. Hodnota spoločnosti presiahla miliardu českých korún. Dohodu musí ešte vzhľadom k jej veľkosti potvrdiť Úrad pre Ochranu hospodárskej súťaže v Brne.

Investičným poradcom Fincentra pri transakcii bola spoločnosť WOOD & Company, právne služby poskytoval tím Weil, Gotshal & Manges (WGM). Poradcovia investorov boli White & Case, Deloitte a PricewaterhouseCoopers.

Doplňujúce informácie

ARX Equity Partners je nezávislý investor súkromného kapitálu v regióne strednej a východnej Európy. ARX podporuje rast stredne veľkých spoločností prostredníctvom svojich kancelárií v Prahe, Bukurešti, Budapešti a Varšave. Investormi ARX sú popredné globálne finančné inštitúcie. Od roku 1997 uskutočnil ARX viac ako 30 transakcií v celom regióne strednej a východnej Európy. Viac na www.arxequity.com.

Capital Dynamics je nezávislý, celosvetovo pôsobiaci správca aktív, ktorí investuje do projektov súkromného kapitálu a do infraštruktúry pre ekologickú výrobu energií. Capital Dynamics riadi investície pomocou širokého spektra produktov a príležitostí, medzi ne patria investície pre klienta šité na mieru, investičné fondy a štrukturované produkty private equity. Capital Dynamics má v súčasnej dobe pod správou aktíva v hodnote 17 mld. USD. Pôsobí v Londýne, New Yorku, Zugu, Tokiu, Hongkongu, Silicon Valley, Sao Paule, Mníchove, Birminghame (Velká Británia) a Brisbane. Viac na www.capdyn.com.

Fincentrum bolo založené v apríli 2000 s cieľom vybudovať na českom internete najlepší finančný portál. Web kúpila v júli 2001 akciová spoločnosť Mafra. Po predaji internetového portálu pokračuje skupina Fincentrum v rozvoji finančno-sprostredkovateľských aktivít v nasledujúcich oblastiach:

 • Finančné sprostredkovanie: viac ako 2500 sprostredkovateľov poskytuje individuálne finančné sprostredkovanie občanom SR a ČR. Fincentrum patrí medzi trojicu najvýznamnejších sprostredkovateľských spoločností na Slovensku a v ČR. Fincentrum dlhodobo prispieva k zvýšenej transparentnosti trhu finančného sprostredkovania a zvíťazilo v niekoľkých testoch finančných sprostredkovateľov tuzemských médií.
 • Korporátne obchody: Divízia Korporátnych obchodov ja zameraná na komplexné zabezpečenie potrieb malých a stredných podnikateľov, priemyselných podnikov, komunálnej sféry či bytových družstiev a inštitúcií v oblasti zamestnaneckých výhod, v poistení flotil, majetkového a zodpovednostného poistenia. Klientom ponúkame riešenia „šité na mieru“ v spolupráci s poisťovateľmi v ČR a na Slovensku.
 • Fincentrum Media a Event management: Popri prestížnom ocenení Fincentrum Banka roka a Investícia roka, taktiež každý mesiac zverejňuje hodnoty ukazovateľov Fincentrum Hypoindex®. Fincentrum Media ďalej prevádzkuje odborné portály investujeme.sk, investujeme.cz, hypoindex.cz, ceskereformy.cz a overeniporadcu.cz. 

Obrat spoločností skupiny Fincentrum v roku 2011 predstavoval 1,037 mld. Kč (audit realizovala renomovaná auditorská spoločnosť PricewaterhouseCoopers Česká republika). Obrat v roku 2012 dosiahne približne 1,2 mld. Kč. Skupina Fincentrum je tiež historicky prvou a najlepšie umiestnenou finančno-sprostredkovateľskou spoločnosťou v prestížnom rebríčku Českých 100 nejlepších. Viac na www.fincentrum.com.

ING. MARTIN NEJEDLÝ

Narodil sa v roke 1975 v Přerově. Vyštudoval Fakultu financií a účtovníctva na Vysokej škole ekonomickej v Prahe. V apríli 2000 spoluzakladal Fincentrum. Venuje sa predovšetkým stretegickému rozvoju Fincentra, najmä divízii Finančného sprostredkovania. Pred založením Fincentra pracoval viac ako štyri roky pre Wood & Company ako analytik bankového sektora v stredoeurópskom regióne. Martin hrá tenis a je vášnivým znalcom a dovozcom vína. 

ING. PETR STUCHLÍK

Narodil sa v roku 1977 v Zlíne. Vyštudoval management na Vysokej škole ekonomickej v Prahe a marketing na Erasmus Universiteit Rotterdam/RSM. V apríli 2000 spoluzakladal Fincentrum. V rokoch 2002 – 2006 pracoval tiež vo vedení spoločnosti MAFRA. Obchodné oddelenie iDNES, ktoré vytvoril, funguje úspešne dodnes. Fincentrum v ČR riadi ako generálny riaditeľ od konca roku 2008. Petr je autorom prvých českých kníh o internetovej reklame a vo voľnom čase pilotuje športové lietadlá.

MGR. MILAN REPKA

Narodil sa v roku 1967 v Prešove. Vyštudoval fakultu marketingu a masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V rokoch 1998–2005 pôsobil v Prvej stavebnej sporiteľni v manažérskych pozíciách v odbytovej sieti. Medzi rokmi 2005 až 2007 pracoval ako riaditeľ pobočky Slovenskej sporiteľne v Bratislave. V lete 2007 sa začal podieľať na aktivitách rozvoja Fincentra na Slovensku, od roku 2008 na pozícii predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Fincentrum Slovensko.

ING. LUBOR ŽALMAN

Vyštudoval Matematicko-fyzikálnu fakultu Karlovej univerzity. Od mája 2004 do decembra 2012 vykonával funkciu predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa českej Raiffeisenbank, ktorá pod jeho vedením stabilne rástla dvojciferným tempom a stala sa jasnou päťkou na českom bankovom trhu.

Skúsenosti má tiež z vrcholných manažérskych pozícií v Komerčnej banke a poradenskej spoločnosti McKinsey & Company. 

Poznámky redakcie

Rozhovor s Petrom Stuchlíkom o aktuálnej situácii prinesieme v pondelok

Prečítajte si starší rozhovor so zakladateľmi Fincentra Petrom Stuchlíkom a Martinom Nejedlým

Vydavateľom portálu Investujeme.sk je česká spoločnosť Fincentrum Media.

21 odpovedí na “Fincentrum posilňujú medzinárodní investori pod vedením Lubora Žalmana”

 1. Ondrej píše:

  Nie je to tak davno, co ste tu uverejnili, ze Fujcentrum neni na prodej. Zda sa, ze pan Stuhlik nedrzi ani slovo a nema zabrany. Ktohovie, co nabuduce preda. Mam kolegov, ktori k vam isli prave preto, ze ste im slubovali, ze Fincentrum zostane v domacich rokach. Dnes si buchaju hlavu o stenu a nielen pre tento predaj.

  • Palik píše:

   Ved to sa dalo cakat. Za nic nehovoriacimi spolocnostami sa skryva nejaka poistovna a to Fincentrum pred casom kritizivalo spojenie PG a Allianzu v CR pri penzijnej reforme.

   • Rudi píše:

    Myslim, ze kazdemu, kto sleduje dianie na trhu musi byt jasne, kto je ako prepojeny s poistovnami. Pamatame sa, ako PG prinutili AXU, aby prestala spolupracovat s Fincentrom. Slovenska sporitelna z rovnakeho dovodu nerobi s OVB a Allianz s PG na popud OVB. Takze, kto komu patri.
    Prosim, nehadzme na Fincentrum vlastne hriechy, kolegovia z ostatnych spolocnosti.

    • Ondrej píše:

     Mas pravdu, kazdemu je jasne, ze tvoje vypady su iba odputavanim pozornosti. To, ze nerobime s AXAou a sporitelnou vyplyva z ich neklientskeho postoja. Vsetci vieme, aku nekvalitu poskytuju. Ale dobre platia, tak s nimi robte, aspon si zarobite.

     • radik píše:

      Nie, že by som nejako obhajoval Axu a SLSP, ale máš trocha mylné informácie – ohľadom SLSP si zopár ovbákov myslelo, že vydrbú z bankou, takže popresúvali väčšie množstvo hypoték z VUB na ročné fixácie do SLSP a o rok zo SLSP do ČSOB + veľmi veľké množstvo klientov ovb malo rôzne typy delikvencií, z tohto dôvodu SLSP podmienilo pokračovanie spolupráce podpisom storno doložky k hypotékam, čo zas ovb odmietlo a spolupráca bolo ukončená – výsledkom je, že dnes sa v ovb šíri mýtus o neklientskom správaní slsp, ale veľa ovbákov tam robí hypotéky z iných ľudí a zároveň banky postupne zaviedli storná na hypotéky… dôvod nespolupráce s Axou je tiež známy a bolá sa pg…

     • Heno píše:

      Zas nie je to tak dávno, čo sporka so svojimi praktikami vydierala aj nás. Mám pocit, že keď sa ukáže ako pravda, čo píše o svojom raste, klientov čaká veľký problém. Za chvíľu im zo života urobí peklo.

     • radik píše:

      koho nás? pokiaľ viem, storno má už väčšina bánk, vďaka správaniu sa ľudí z ovb…

 2. Janosik píše:

  Normalne som sokovany, ked som hovoril s ludmi z Fincentra hovorili o skvelom akciovom programe a teraz vysvetne, ze je to 7% pre vsetkych. O chvilu zistime, ze je to 7% z nicoho. Mozem si len dakovat, ze som nepodlahol volaniu „skvelej firmy“.

  • Rudi píše:

   Opat zavadzanie zo strany konkurencie. Ak ste si to pozorne precitali, viete, ze sa rozdelia aj dalsie akcie nad 7%. Stale je to lepsie ako byt vlastneny nemeckou poistovnou alebo robit bizinis len pre jednu francuzsku poistovnu, vsak?

  • analytik píše:

   Takze na margo pana Janosika, nie 7 % v prvych dvoch tranziach ale 10%, pricom 4 % uz siet vlastni a dalsich 6% sa rozdeli v dvoch rokoch a potom dalsie. Asi treba mat spravne informacie coz ale vieme ze vacsina ludi v OVB ziju niekde v matrixe a nevedia co je realita. Mimochodom presne co Nejedly a Stuchlik urobili je ze odmietli vsetky poistovne, banky ci konkurenciu pretoze nechcu ziadnu previazanost ako to je pri konkurencii ale naopak vstupuje kapital o ktorom sa ani OVB ani PG ani nikomu inemu nesnivalo ale to by ste museli poznat Capital dynamics alebo ARX EP alebo mat prehlad na trhu co je vo svete, koniec koncov urcite je lepsie byt vo firme ktora rastie a kde vstupia investori ktori zabezpecia dalsi rast a progresiu ako byt modrym smolkom, ktory pada na kolena a nevie podnikat v biznise financii a musi svoju nevydarenu investiciu budovu OVB ponukat na prenajom kadekomu len aby tam vobec niekoho mal. Takze akekolvek volanie by ste mali co i len z pekla by bolo lepsie ako to kde ste teraz.

   • Janosyk píše:

    Len strucne, to, ze je to 7% som si precital v clanku.

    Po druhe, az cas ukaze, ktore banky sa skryvaju za tymi dvoma investicnymi spolocnostami a koho v skutocnosti reprezentuje pan Zalman.

  • LSD Stefan Janosikovic Kozuch píše:

   Pán Jánošík, to ste už na tom tak zle, že tu musíte grcať tie svoje drísty po forách..Nemá vážený LD z OVB cez víkend nič lepšie na práci? :-D

   • Janosyk píše:

    Nie som ten Janosik, s ktorym si ma pleties, ani s tou ich pseudofirmou, ktoru Fincentrum kopiruje, nemam nic spolocne.

    Trochu ma mrzi, ze namiesto odbornych reakcii sa zmozete len na utok podla mena.

    • analytik píše:

     Pan Janosyk tak nam teda napiste ktora cast vasho prveho prispevku citujem

     „Normalne som sokovany, ked som hovoril s ludmi z Fincentra hovorili o skvelom akciovom programe a teraz vysvetne, ze je to 7% pre vsetkych. O chvilu zistime, ze je to 7% z nicoho. Mozem si len dakovat, ze som nepodlahol volaniu „skvelej firmy“.“

     je ta odborna?

     • Janosyk píše:

      Pardon, zabudol som, ze vy vo FC povazujete za odbornu diskusiu len to, ked sa hovori o proviziach…

      Klient ide vzdy bokom.

     • analytik píše:

      No tak sa teda uz konecne pochval pre koho precujes ci ako si to definoval uz ma trasie normalne z toho kto ide bok po boku s klientom, inak velmi povrchny dialog z rvojej strany ani ma nepoznas a komentujes to ze sa bavim o proviziach, teda neviem ale nic o proviziach som tu este nepisal nuz ale dobre mas pravdu vsetci ludia z FC to robia pre prachy, klamu klientov a kaslu na nich, jednoducho je to tu vo FC uplne otrasne a vies co asi pojdem k tebe na pohovor a budem prosit o to aby som mohol ist k vam. Vies v tejto veci nejak pomoct kam mam poslat zivotopis, len mi prosimta posli nejaky vzor lebo ja som uplny retard.

  • Janosik píše:

   Ospravedlnujem sa za nedorozumenie, akurat som videl v telke reklamu na film Janosik, tak som to pouzil ako nick, neuvedomujuc si spojitost.

   Ja s OVB nemam nic spolocne, pracujem pre ovela kvalitnejsiu firmu.

   Meno nepouzijem, pretoze na tomto fore sa kazdy schovava za anonymitu a bolo by hlupe ist na trh s kozou v diskusii s hlupakmi.

   Takze odteraz Janosyk.

   • analytik píše:

    Hmm teda Janosyk tak ty si mi pekny primitiv tak si teraz pekne odmysli veci ktore sa tykaju pana Janosika a to ostatne x nasobok 10 plati pre teba aj s tvojou kvalitnou firmou.. :)

 3. ovb ultra pozitiv píše:

  vazeni diskutujuci, radsej keby ste sa snazili nieco spravit pre kvalitu svojej prace a nespamovali tu…vo vasich prispevkoch rovnako vela neodbornosti ako zavisti a nenavisti…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *