Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Dôchodkový strop – Ženy budú mať ešte nižšie dôchodky ako doteraz

Penzia Marián Búlik 23.04.2019 | 00:00 1 Komentár

Pracujúce ženy sa teraz, po zafixovaní dôchodkového veku, musia pri sporení na dôchodok okrem materskej dovolenky a nižších platov vysporiadať aj so skorším odchodom na dôchodok . Budú sa teda musieť zmieriť s nižšími penziami.

Starostlivosť o dieťa vo väčšine rodín zabezpečujú práve ženy, čo má dopad na ich budúci dôchodok. Počas obdobia materskej a rodičovskej dovolenky totiž za ne platí štát dôchodkové poistenie z vymeriavacieho základu, ktorý je vo výške iba 60tich percent priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. V roku 2019 tak ide o sumu 572,4 eur, teda 60 percent z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2017, ktorá bola 954 eur.

Rodičovská dovolenka poškodzuje ženy na dôchodku

Výhodou je, že štát za ženu toto poistenie platí až do šiestich rokov veku dieťaťa. Pozitívne je, že zamestnankyne s hrubou mzdou menej ako 483 eur a samostatne zárobkovo činné ženy s vymeriavacím základom menším ako 483 eur tak získajú počas rodičovskej dovolenky väčší dôchodok, ako keby pracovali. No pre všetky ostatné ženy, ktoré predtým zarábali viac, je toto obdobie, najčastejšie v trvaní troch rokov, časom, kedy sa im sporí na dôchodok menej, ako keby pracovali.

Navyše, v praxi vidíme, že väčšina žien, si počas materskej a rodičovskej dovolenky preruší svoje súkromné dôchodkové sporenie na dôchodok, nakoľko si ho nemajú z čoho platiť. Pri dvoch vychovaných deťoch po sebe im tak ujde až šesť rokov vlastného dôchodkového sporenia, čo má výrazný vplyv na celkovú nasporenú sumu na dôchodku

Ženy sú na dôchodku dlhšie

V súčasnosti žijú ženy na dôchodku v priemere o sedem rokov dlhšie ako muži. Mali by preto naň logicky mať nasporené viac ako muži. Napríklad: pokiaľ by žena potrebovala čerpať zo svojich súkromných úspor k štátnemu dôchodku ďalších 200 eur, aby tak mala dôstojný dôchodok, mala by mať pri vstupe do dôchodku nasporené až o 15 700 eur viac ako priemerný muž. V príklade sa počíta s ďalším zhodnocovaním zvyšných úspor o dve percentá ročne.

Ženy s vyšším vzdelaním sa dožívajú ešte o takmer šesť rokov viac ako ostatné ženy, preto by mať ženy s titulom dôchodkové úspory až o 27 500 eur vyššie ako priemerný muž, ak rátame, že by chceli čerpať 200 eur k štátnemu dôchodku mesačne doveda o 13 rokov dlhšie (7 + 6 rokov).

Platová diskriminácia

Ženy zarábajú ešte stále menej ako muži. Rozdiel v ich príjmoch je dnes na úrovni približne 20 percent. O toľko zarábajú ženy menej oproti mužom na rovnakých pracovných pozíciách. Z nižšieho príjmu sa im následne odvádzajú nižšie odvody do prvého aj druhého piliera a vo výsledku tak budú mať nižší dôchodok ako muži.

Navyše, ak zamestnávateľ svojim zamestnancom prispieva do tretieho piliera (DDS),  jeho príspevok sa najčastejšie percentuálne odvíja od výšky platu zamestnanca. Preto ak ženy majú platy nižšie ako muži, zamestnávateľ im na dôchodkové sporenie prispieva menej.

Dôchodkový strop je ďalšia prekážka

Koncom marca schválený ústavný zákon stanovuje, že pre každého Slováka bude platiť vek odchodu do dôchodku najneskôr v 64 rokoch. U žien to je ešte o pol roka skôr za každé dieťa, maximálne menej o 1,5 roka.

Problémom je, že napríklad žena, ktorá vychovala tri deti nielen, že bola na rodičovskej dovolenke pravdepodobne až deväť rokov, ale skorším odchodom do dôchodku bude jej výsledný dôchodok ešte nižší. Tento zákon celkovo spôsobí zníženie dôchodkov o cca desať percent voči úrovni, v akej by boli vyplácané podľa predchádzajúcich pravidiel.

Keď k tomu pridáme vyšší priemerný vek dožitia žen, vychádza nám, že ženy budú na dôchodku jednoducho žiť dlhšie ako muži a s naozaj nízkym dôchodkom. Mnohé z nich tak budú musieť popri dôchodku naďalej pracovať.


Výška starobných dôchodkov:

♣ ku koncu januára 2019 dosiahol priemerný starobný dôchodok 456,20 eura,

♣ muži dostávali v priemere 505,67 eura,

♣ ženy takmer o stovku menej – priemerne 406,98 eura.


Ako si ženy môžu zvýšiť budúci dôchodok

1. Začať si sporiť do súkromného dôchodkového sporenia čo najskôr, ideálne už od prvej výplaty.

2. Po nástupe do zamestnania okamžite vstúpiť do druhého piliera a zvoliť si rastovú stratégiu, ktorá je pre mladého človeka podstatne výhodnejšia ako investovanie do garantovaných, nízkovýnosových fondov.

3. Pokiaľ zamestnávateľ ponúka príspevky do tretieho piliera, je užitočné využiť jeho ponuku a sporiť si takú čiastku, ktorá zaručí maximálny príspevok zamestnávateľa.

4. Je vhodné osloviť svojho finančného sprostredkovateľa a nechať si poradiť ako si súkromne sporiť na dôchodok.

5. Zvážiť možnosť začať pracovať už po skončení materskej dovolenky, ktorá u žien trvá 34 týždňov. Na materskú môže následne nastúpiť parner a ďalších 28 týždňov poberať materský príspevok od štátu.

6. Z morálneho hľadiska je vhodné, aby partner prispieval svojej partnerke na súkromné dôchodkové sporenie počas jej materskej a rodičovskej dovolenky, ak je pre rodinu výhodnejšie, aby celé tri roky čerpala rodičovskú dovolenku žena.

Autor je finančný analytik spoločnosti OVB Slovensko.

Jedna odpoveď na “Dôchodkový strop – Ženy budú mať ešte nižšie dôchodky ako doteraz”

  1. Ľubica píše:

    Ženy by mali nižší dôchodok práve vtedy, ak by nebol dôchodkový strop. Ich zárobky sú fakt nižšie a preto im nepomôže ani ten 1,5 roka čo by robili dlhšie. Naopak väčšinou robia v obchode, kde už kvôli zdravotným ťažkostiam odchádzajú do predčasného dôchodku, ktorý je samozrejme krátený až o 12% za 2 roky. Takže to zníženie im pomôže, pretože môžu odísť aspoň trocha skôr a bez zníženia. (pretože darmo že žijú dhšie, ale máloktorá je bez nejakých zdravotných problémov) . Takže dôchodkový strop je pre nich aspoň nejaká úľava.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *