Nedeľa 29. marca. Meniny má Miroslav

Dolárový dumping pokračuje

Rezervné meny sú rezervnými pre niekoľko dôvodov: Požívajú medzinárodnú dôveru a sú všeobecne a všade akceptovateľné. A toto o americkom dolári čím ďalej, tým viac prestáva platiť. Preto aj keď má stále status „nadmeny“ jeho výpredaj neutícha.

Tento scenár bol zrejmý na devízových trhoch aj začiatkom týždňa. Pomáhala tomu aj pozitívna nálada na svetových trhoch a zverejňovania lepších ako očakávaných kvartálnych korporátnych výsledkov a pokračovanie v zlepšovaní vyhliadok a ratingov spoločností.

Ak vychádzame z toho, že so zlepšením ekonomického prostredia sa stabilizoval trh práce v niektorých najmä proexportných ekonomikách orientujúcich sa najmä na vývoz komodít, existujú tak dobré šance na začatie sprísňovania menovej politiky  (Austrália s tým už začala) omnoho skôr ako v prípade USA. Síce všetky autority majú plné ústa slov o tom, ako dobre na tom ekonomika je (samozrejme vďaka ich rýchlym a rozhodným krokom deštrukcie kapitálu tlačením peňazí zo vzduchu a následne ich neefektívnym použitím cez fiškálne stimuly) no situácia na trhu práce sa stále zhoršuje.

Prísňovanie menovej politiky až po stabilizácii

Viacerí predstavitelia FEDu pritom naznačili, že bez stabilizácie nezamestnanosti nemožno očakávať sprísňovanie menovej politiky. A to sa čaká až v druhej polovici  2010 najskôr. Preložené do reči čísel, aj keď sa US ekonomika bude zlepšovať,  sadzby by tam mali byť zdvíhané neskôr ako vo väčšine ostatných vyspelých krajín. Nízko úročený dolár preto by stále nemal byť atraktívny pre devízových hráčov a jeho zlacňovanie by mohlo aj naďalej v najbližšej dobe pokračovať. 

Aj preto JP Morgan spolu s Royal Bank of Scotland vo svojich reportoch napísali, že preferujú dlhé pozície na kanadskom dolári pred US dolárom. Rovnako sa dobré šance črtajú aj austrálskemu doláru a nórskej korune. Ak príde tak k posilneniu zelenej bankovky mohlo by ísť len o krátku technickú korekciu, ktorá bola doteraz vždy rýchlo zatvorená. Rizikom tohto scenára je to, že slabý dolár mnohým krajinám nevyhovuje a mohli by sa pokúšať urobiť všetky kroky na zastavenie jeho prepadu a priamo intervenovať na devízovom trhu. Jednoducho by mohli považovať dolárový dumping za nefér zo strany USA. Druhým rizikom je prudká obrátka na akciových trhoch, no zatiaľ k tomu neexistuje žiadny signál, aj keď argumentov nadhodnotenia akciových titulov je mnoho.

Z intradenného hľadiska na EURUSD budú dnes vplývať hlavne dáta sentimentu ZEW publikované o 11:00. Očakáva sa zlepšenie  nálady v ekonomickej obci. Ak výsledky vyjdú nad očakávania, pár by mohol útočiť na maximá nad 1,48. Naopak horšie dáta spolu s prípadným prepadom akciových trhov by mohli tlačiť na ponorenie páru až k 1,47.

Voči prepadu libry sa veľmi nenamieta

Ďalšou menou, ktorá je silne vypredávaná a voči ktorej prepadu nikto veľmi nenamieta (nie je totiž rezervnou) je šterling.  Hoci vidíme povzbudivé slová predstaviteľov vlády o tom, že britská ekonomika sa zlepšila práve vďaka tvrdej práci Strany práce (Lobour party) a ich protikrízovým opatreniam v úzkej spolupráci v centrálnou bankou BoE (rozumej krátkodobé prehryzenie sa z krízy cez kyprú vládnu spotrebu, na ktorú sa vytlačili peniaze BoE). My však takí optimisti s ružovým výhľadom ostrovnej ekonomiky a najmä sily šterlingu vôbec nie sme. Šterling  je voči euru ešte viac „bitým psom“  ako dolár, čo dokazujú aj kotácie krosu EURGBP najvyššie za viac ako 6 mesiacov (nad 0,9350).

Faktorov, ktoré pôsobia na oslabovanie šterlingu je niekoľko: Neoblomnosť vlády pokračovať v gigantickom zadlžovaní, na ktoré chce získať peniaze predajom štátnych aktív v hodnote viac ako 16 mld. GBP . A samozrejme to populisticky označuje, že to bude dobrý obchod pre daňových poplatníkov. Nuž od socialisticky a keynesiánsky zmýšľajúcich Brownovcov a Darlingovcov to veľmi neprekvapuje.  Ďalšou negatívnou správou pre šterling je stále hlasnejšia diskusia o tom, že vláde by malo byť umožnené sa zo svojho dlhu vykúpiť inflahovaním meny.  Táto správa je o to desivejšia, že to navrhuje bývalý centrálny bankár Blanchflower. Tento zaritý keynesiánec tak preferuje podľa nás nespravodlivú a neférovú politiku pomoci  pre nezodpovedných dlžníkov a potrestanie zodpovedných a sporiacich veriteľov tou najkrutejšou daňou pre kapitál- infláciou.

BoE zatiaľ ešte stále nepovedala, či program nákupu dlhopisov bude rozširovať (aktuálne 175 mld. GBP) alebo nie a v princípe preferuje radšej vytlačiť preventívne viac peňazí  zo vzduchu ako menej,  aj keď sama presne nevie aké to bude mať dopady (slovné perly guvernéra Kinga).  Aj preto je devízový sentiment naladený proti libre.

Do roku 2011 sa sadzby nezmenia

 A aby toho nebolo proti libre málo, inštitút CEBR (britský inštitút pre ekonomický a podnikateľský výskum) zverejnil, že očakáva sadzby BoE bezo zmeny až do roku 2011, a že nenarastú nad 2% pred rokom 2014.  Dlhodobo nízke úrokové sadzby môžu dostať libru do pozície refinancujúcej meny carry obchodov a znamenať jej silné oslabenie. Nečudo, že BNP Paribas očakáva pád sily šterlingu až na paritu voči euru v 1Q 2010. A to ešte neboli zverejnené ani správy, že Britská obchodná komora sa nechala počuť, že na zabezpečenie vytiahnutia UK ekonomiky z recesie preferuje rozšíriť program nákupu dlhopisov v rámci kvantitatívneho uvoľňovania až na veľkosť okrúhlych 200 mld. GBP.

Aby sme to zhrnuli kým bude superuvoľnená menová politika BoE pretrvávať a kým bude pri vláde vláda so socialistickými črtami zo Strany práce Gordona Browna, libra bude pod výpredajným tlakom a mohla by dosiahnuť level 1,45 voči doláru (Mizuho bank). Naopak ak na jar budúceho roka príde k výmene garnitúr a do čela sa konečne dostanú Konzervatívci Davida Camerona, ktorý chce skončiť s uvoľnenou menovou politikou a nezmyselnými a neefektívnymi fiškálnymi stimulmi, libra by mohla začať posilňovať a antilibrový sentiment sa otočiť. Mizuho banky tvrdí, že v tom prípade by kábel (GBPUSD) mohol dosiahnuť levely 1,85. Takže libre svieti  vzdialená nádej najmä ak v prieskumoch verejnej mienky vedú Konzervatívci, ktorí chcú prijať úsporné opatrenia a sľubujú Britom len krv, slzy a pot.

Publikácia dôležitých makrodát  pre libru pre dnešný deň začína až tradičným britským časom 10:30 a UK infláciou meranou CPI a maloobchodným cenovým indexom. V rovnakom čase bude budú zverejnené dáta cien domov na ročnej báze podľa DCLG, kde sa očakáva stále pokles  za august ale omnoho miernejší ako v júli. Išlo by tak už o druhý údaj z realitného trhu, ktorý naznačuje, že situácia sa tu stabilizuje po dátach RICS (zverejnených dnes v noci), kde  medzi opýtanými počet tých ktorý čakajú nárast cien domov za september  prevýšil tých, ktorí očakávajú pokles až k 22 percentuálnych bodov.

Toto je najvyššia úroveň sentimentu z pred vrcholu v auguste 2007. Niektorí  analytici to odôvodňujú nepomerom medzi malou ponukou a vyšším dopytom a nie skutočným znakom obrody.  Práve rast cien domov by mohol podporiť UK ekonomiku a jej obnovu. V prospech tohto ružového výhľadu hovoria aj dáta BoE, kde bolo v auguste schválených až o tretinu viac hypoték v porovnaní z pred 12 mesiacov.

Autor je analytik
CI Komodity.

Nahradí SDR dolár?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *