Sobota 05. decembra. Meniny má Oto

Domácnosti opäť prichádzajú o príjem. Odklad splátok úverov pritom onedlho skončí

odklad splátok
Banky Marek Mittaš 23.10.2020 | 00:00 0 Komentárov

Lex korona umožnil odklad splátok úverov až na deväť mesiacov. Splátkové moratórium sa blíži ku koncu.. Mnoho ľudí však nevie, či a ako budú pokračovať v splátkach.

Prvú vlnu koronavírusu Slovensko ustálo pri nízkych počtoch nakazených. To však neplatí o ekonomike. Jej prepad negatívne poznačil životnú situáciu mnohých rodín. Využitie odkladu splátok bolo jedno z opatrením, ktoré zaviedla slovenská vláda po dohode s bankami. Jeho koniec sa blíži, no ekonomická situácia mnohých rodín sa zhoršuje.

Klienti odkladajú splátky do poslednej chvíle

Po prijatí Lex korona bolo možné v marci tohto roku požiadať o odklad splátok a úverov na šesť až deväť mesiacov. Ľuďom, ktorým banka schválila odklad splácania úverov medzi prvými, teda v polovici apríla, uplynie samotný odklad už v polovici januára.

„Klienti, ktorí sa počas prvej vlny pandémie rozhodli pre odklad splátok na deväť mesiacov, sa vo väčšine prípadov rozhodli ponechať si odklad po celý možný čas,“ hovorí Lýdia Žáčková z Poštovej banky. Problém časti odložených úverov teda naplno prepukne vo februári a marci, kedy odklad uplynie veľkej väčšine ľudí.

„Z praxe poznám aj prípady ľudí, ktorí zrušili odklad a opätovne štandardne splácajú svoje úvery. Niektorým ľuďom sa vyjasnila pracovná situácia, a tým pádom nie je dôvod zbytočne odkladať návrat ku splácaniu a predražovať si úver,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Slovenské banky však hovoria, že takto postupovalo len veľmi malé percento klientov.

„Aktuálne je podiel riadne ukončených odkladov splátok relatívne malý, keďže takmer tri štvrtiny klientov žiadali o odklad až na deväť mesiacov. Súčasne platí, že počet klientov, ktorí žiadajú o ukončenie odkladu splátok pred uplynutím doby odkladu je minimum“ hovorí Marta Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.

Riziko nesplácania ohrozuje 8 tisíc rodín

Ďalšie uzatváranie ekonomiky prichádza práve v čase, keď mnohí ľudia začínajú premýšľať, ako pokračovať v splácaní. Počet problematických klientov preto rastie.

V prieskume NBS percento klientov, ktorí avizujú problémy so splácaním po uplynutí odkladu, narástlo. Kým v júli deväť percent ľudí s odkladom hovorilo, že nebudú po skončení odkladu splácania opäť splácať svoje úvery, v auguste to už bolo 12 percent.

„To je spolu jedno percento z celkového počtu zadlžených domácností a približne 1,5 percenta z celkového objemu retailových úverov. Inak povedané, treba sa pripraviť na riziko nesplácaných úverov pri niekoľkých tisíckach rodín,“ upozorňuje M. Búlik. NBS odhaduje, že by ich mohlo byť osem tisíc.

Najsilnejšou zbraňou je pripravenosť

Výhodu majú dnes dlžníci, ktorí nepožiadali o odklad splátok, ak to naozaj nepotrebovali. Možnosť získať splátkové prázdniny na deväť mesiacov si tak nechali v zálohe. O odklad splátok v rámci Lex korona totiž možno požiadať iba raz.

V správnom nastavení zohrali svoju rolu aj kvalifikované rady finančných sprostredkovateľov. „Neevidujem žiadneho klienta, ktorý by požiadal o odklad splátok na hypotéke. Aj keď sa pozrieme na klientov, o ktorých sa starajú poradcovia z môjho tímu, tak len horko ťažko nájdeme tých, ktorí majú odložené splátky. Je ich tak málo, že sa z toho nedá spraviť žiadna štatistika. Hovoríme o desatinách percenta,“ uvádza Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.

Nepodľahnúť pokušeniu bolo teda výhrou. V prípade problémov majú títo ľudia naďalej možnosť požiadať o odklad splácania aj teraz. Jedinou podmienkou schválenia žiadosti je, aby ku dňu žiadosti neboli v omeškaní so splátkami o viac ako 30 dní.

Banky sa pripravujú na príchod zlyhaných úverov

Aj napriek vládnej pomoci je pravdepodobné, že úvodom roka bude niekoľkým tisíckam rodín hroziť problém so splácaním úverov. Banky sa na krízový okamih, kedy uplynie odklad splátok, chystajú tvorbou rezerv a opravných položiek.

„Do konca júla si odložili na tento účel bokom v čistom 234 miliónov eur. Riešenie ďalšej situácie však bude na Ministerstve financií SR. Podľa situácie tak môžeme byť svedkami predĺženia odkladu splátok podľa pôvodných podmienok Lex korona, ale aj ukončenia tejto situácie s osobitným finančným vankúšom na riešenie krízových situácií,“ predpokladá M. Búlik.

Čo robiť, ak nebudete vedieť splácať?

Druhý záchranný balíček pri splátkach úverov môže meškať, alebo sa vôbec nemusí dostaviť. Rad tak môže prísť na niekoľko záložných riešení. „Na stole je možnosť dohody s bankou, pomoc v rámci rodiny, nájdenie iného zdroja príjmu, zmena bývania za skromnejšie, zmena lokality na bývanie a podobne,“ vymenúva J. Ilek

Banky sa okrem tvorby rezerv pripravujú na nárast neschopnosti klientov splácať úvery niekoľkými scenármi. „Klient má možnosť požiadať banku o zníženie splátok v rámci štandardnej reštrukturalizácie, takéto zníženie splátok je možné dostať na základe individuálneho posúdenia bankou,“ naznačuje Zuzana Žiaranová z Tatra banky.

Ak dlžník predpokladá, že bude mať problém so splácaním, ideálne je, ak kontaktuje banku ešte pred tým, ako sa dostane do omeškania. Banku by mal kontaktovať dostatočne včas.

„Pre klientov máme pripravený proces, ktorým im pomáhame riešiť ich ťažkú životnú situáciu. Je však potrebné, aby klient kontaktoval banku. Čím skôr, tým má väčšiu šancu, že mu budeme vedieť efektívne pomôcť,“ uzatvára M. Cesnaková.

Využili ste odklad splátok úverov?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial