Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Domácnosti začali počas koronakrízy rekordne sporiť

miera úspor
Banky Peter Apolen 30.10.2020 | 00:00 0 Komentárov

Miera úspor v Európe vzrástla v druhom štvrťroku na rekordnú úroveň – 24,6 percenta. V prvom kvartáli to bolo 16,6 percenta. Je za tým jednak nútený pobyt doma bez možnosti míňať, no aj obavy z možnej straty príjmu.

Na základe prieskumu, ktorý realizovala Európska komisia, vzrástla miera úspor európskych domácností počas prvej vlny pandémie, teda v druhom štvrťroku, na bezprecedentnú úroveň. Dokazuje to aj nárast peňazí a bankových účtoch od marca.

 

Hrozba straty príjmu nútila domácnosti tvoriť si rezervy

Sú za tým dva dôvody. Prvým je prozaická nemožnosť peniaze minúť sa tradičné nákupy, keďže prevádzky obchodov a služieb boli zatvorené. Ide teda o vynútené úspory. Druhým dôvodom sú obavy domácností z neistej budúcnosti. Riziko nezamestnanosti a poklesu príjmu rapídne vzrástlo. Ľudia si preto začali tvoriť rezervy do budúcnosti.

Hrozba rastu nezamestnanosti bola v prvom polroku do veľkej miery len psychologická. Dokazuje to nasledovný graf, ktorý znázorňuje reálnu nezamestnanosť a očakávaný rast nezamestnanosti. Kým obavy prudko rástli, realita sa zmenila len veľmi mierne.

Bankové depozity rástli

Obmedzená spotreba sa prejavila aj na raste úspor na bankových účtoch. Vklady domácností v bankách dosiahli v septembri 7,5 bil. eur, čo je o 3,5 percenta viac ako v apríli. Prudký nárast dokazuje aj nasledovný graf.

Na dobiehanie zameškanej spotreby si ekonomika bude musieť počkať

Napriek odloženej spotrebe Európska centrálna banka nepredpokladá, že výdavky sa v dohľadnej dobe vyšvihnú na predkrízovú úroveň. Hoci teória hovorí, že odložené nákupy väčších statkov, ako autá alebo nehnuteľnosti, sa po skončení ohrozenia vrátia na pôvodnú úroveň a dokonca ju krátkodobo aj prekonajú, tento krát to neplatí.

Covid kríza sa zdá byť odlišná. Čísla z leta síce dokazujú silné oživenie, napríklad pri predaji áut, nedosiahli však zatiaľ úrovne spred krízy. V septembri sa v EÚ predalo 933 987 nových áut, čo je 3,5 krát viac ako v apríli. Stále je to však ešte o tri percentá menej ako v marci. Úvahy o tom, že domácnosti budú po ukončení lockdownu dobiehať zameškané, sa teda zatiaľ nepotvrdzujú.

Naznačuje to aj prieskum Európskej komisie, podľa ktorého domácnosti počas nasledujúcich 12 mesiacoch neplánujú míňať viac ako na začiatku roka 2020, a to aj napriek masívnym úsporám na bankových účtoch. Neistota z budúceho vývoja tak naďalej ochromuje spotrebiteľské nákupy a bude pravdepodobne mieru úspor držať aj naďalej na predkrízových úrovniach.

Kým vysoká miera úspor nie je dobrou správou pre podniky produjúce tovary a služby, ide o pozitívny jav pre finančný sektor. Banky majú jednak dostatok zdrojov na poskytovanie úverov, no úspory sa môžu poľahky premeniť na investície. Stačí ich vybrať z nič nezarábajúcich bankových účtov a presmerovať ich na finančné trhy. Zo sporiteľov by sa tak stali investori. Zvrat na ktorý sa minimálne na Slovensku už dlho čaká.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial