Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Dostáva sa grécka dráma do posledného dejstva?

EURO Marek Gábriš 19.06.2015 | 19:16 0 Komentárov

Nedohoda na ďalšej spolupráci medzi Gréckom a partnermi z EÚ trvá. Výsledkom je ďalší krízový sumit budúci pondelok. Bude nasledovať posledné dejstvo gréckej drámy?

Dohoda Grécka s jeho veriteľmi stále nie je dotiahnutá ani minútu pred dvanástou. Ak nepríde k vyriešeniu situácie počas víkendu tak urgentný pondelkový sumit môže byť poslednou šancou na zvrat. Termín splátky dlhu voči MMF sa totiž nezadržateľne blíži a koniec júna bude pravdepodobne posledný termín. Tlak na domácu vládu pritom rastie. ECB už 17. júna zvýšila pomocnú úverovú linku ELA pre grécke banky o 1,1 mld. EUR na 84,1 mld. EUR. A týždeň predtým sa tento nástroj rovnako zvyšoval o 2,3 mld. EUR. Banky potrebujú likviditu kvôli zrýchlenému vyberaniu vkladov domácimi subjektami.

Do štvrtka si tak klienti z bánk vybrali tri miliardy EUR. A iba za štvrtok prišlo k odlevu jednej miliardy EUR. Akcelerácia výberov narastá spolu s napätím na rokovaniach predstaviteľov Grécka a jeho veriteľov. Premiér Tsipras pritom uviedol, že dohoda je možná iba na najvyššej úrovni a nie na technokratických rokovaniach úradníkov ministerstiev a MMF. Ak sa im do pondelka nepodarí dosiahnuť dohodu, tak je veľmi pravdepodobné zavedenie kapitálových kontrol pre výbery a/alebo bankových prázdnin. Dohoda je dôležitá aj preto, že ak by sa predsa len podarilo uhradiť splátku voči MMF na konci mesiaca, tak ďalšia obria splátka čaká krajinu 20. júla (dlh voči ECB). A tú už zrejme nebude krajina schopná bez vonkajšej pomoci utiahnuť.

Výnosy desaťročných gréckych dlhopisov narástli od začiatku mája asi o 200 bodov z 10,2% na 12,1%. Rizikové prirážky sú v prípade Grécka (1129 bps) najvyššie rámci celej EMU a niekoľkonásobne vyššie ako v prípade Portugalska (druhé v poradí, 221 bps). Eskalácia situácie určite povedie k rastu spreadov tak Grécka ako aj ďalších krajín na periférii. Situácia by mohla najviac zasiahnuť Španielsko, Portugalsko, či Taliansko. Ale celkom určite by sa situáciu snažila urovnať ECB cez aktívne nákupy dlhopisov. Rovnako to asi nebude pole pre posilnenie spoločnej európskej meny.

Autor je analytik ČSOB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *