Utorok 14. júla. Meniny má Kamil

Dostupnosť bývania je na Slovensku najvyššia v histórii

Reality na Slovensku aj napriek určitému spomaleniu pokračujú vo svojom raste. Ceny vzrástli za tri roky o 20 percent. Mohlo by sa zdať, že ceny sú už na nezdravých úrovniach, no napriek tomu je dostupnosť bývania pre ľudí na Slovensku najlepšia v histórii.

Slovenská ekonomika síce prekonala predkrízové maximum už dávno, ceny na realitnom trhu sa tam aj napriek rastu ešte úplne nedostali. Okrem cien však stúpali aj platy. Keď zohľadníme vývoj  cien nehnuteľnosti voči príjmom a úroveň úrokových sadzieb, dostupnosť bývania na Slovensku sa naďalej zvyšovala. Inými slovami, Slovák s priemerným platom si aktuálne dokáže prefinancovať cez hypotéku byt s najväčšou rozlohou v histórii.

Takmer najviac dostupné bývanie v EÚ

Aktuálna úroveň dostupnosti bývania je veľmi pozitívna aj v medzinárodnom porovnaní. Slovensko sa drží v tomto porovnaní najvyššie spoločne s Bulharskom a Rumunskom, kde index dostupnosti raketovo vyletel nahor. Hoci tu ceny za ostatné tri roky vzrástli podobne ako na Slovensku (cca 20 %), platy sa v Rumunsku takmer zdvojnásobili.  V roku 2018 rástli medziročne cez 30 %.

Na opačnej strane rebríčka je Rakúsko, Írsko a Luxembursko, kde je dostupnosť bývania pod dlhodobým priemerom a zároveň ceny nehnuteľností rastú vysokým tempom. Pod dlhodobým priemerom je index dostupnosti bývania stále aj vo Švédsku, no tu už ceny začali naozaj aj klesať. V susednom Poľsku tiež vidíme rastúci tlak na spomalenie rastu cien nehnuteľnosti v blízkej budúcnosti.

 

Najlepšie je na tom Trenčín, najhoršie Bratislava

Dostupnosť bývania sa v rámci regiónov Slovenska líši. Rozdiely ale nie sú až také dramatické, až na jednu výnimku a tou je Bratislavský kraj. Priemerná mzda je tu síce o 39 percent vyššia ako priemer zvyšku Slovenska, no priemerná cena za meter štvorcový nehnuteľnosti je v porovnaní s ostatnými regiónmi vyššia až o 117 percent.

To z pohľadu dostupnosti bývania tento kraj jasne diskvalifikuje. Pri hypotéke vo výške 80 percent z hodnoty nehnuteľnosti so splátkou vo výške štvrtiny príjmu pri aktuálnych úrokových sadzbách v Bratislavskom kraji jednotlivec s priemerným príjmom prefinancuje nehnuteľnosť s plochou len zhruba polovičnou než napríklad jeho náprotivok v Trenčianskom kraji.

Ceny nehnuteľnosti naďalej rastú

Za posledné tri roky stúpli ceny nehnuteľností na Slovensku o 20 percent. Tempo ich rastu však ale v medzinárodnom porovnaní nie je ničím výnimočné a predbehli nás v tomto mnohé európske krajiny. V Írsku či v Česku rástli až o 31 percent.

Celkové ceny nehnuteľností ešte stále zaostávajú za predkrízovým maximom, no platí to len vďaka pomalšiemu rastu cien domov. Ceny bytov, bez ohľadu na počet izieb, predkrízové maximá už výrazne prekonali, v priemere o desať percent. Najväčší rast zaznamenali veľké byty, štvor a viac izbové. Tie prekonali predkrízové maximum rádovo o 20 percent.

Situácia sa líši aj v rámci jednotlivých regiónov. Celkové ceny nehnuteľností v Prešovskom, Košickom, Banskobystrickom a Trenčianskom zaostávajú za predkrízovým maximom, podobne ako celonárodný priemer. V Bratislavskom kraji už ale maximum dorovnali a v Žilinskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji ho prekonali.

Autori sú analytici VÚB banky.

Čo si myslíte o súčasných cenách nehnuteľností?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *