Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Dôvody, ktoré zahnali komodity do defenzívy

Výpredaje na dlhopisových, akciových aj menových trhoch rozvíjajúcich sa krajín sa presunuli aj na vyspelé trhy. V uplynulom týždni tak oslabili všetky triedy aktív s výnimkou dolára. Slabá chvíľka sa nevyhla ani komoditám, ktorých hlavné indexy sa nedokázali dostať do kladných čísel. Aj naďalej pokračoval predovšetkým prepad vzácnych i priemyselných kovov.

Výrobná aktivita, ktorá bola nakoniec dvakrát horšia, než sa čakalo, rastúce krátkodobé úrokové sadzby v Číne a oznámenie amerického Fedu o predčasnom ukončení kvantitatívneho uvoľňovania boli hlavnými spúšťačmi nedávnych korekcií. Tieto témy pritom sú a budú aj naďalej dominovať trhu, pretože sa pravdepodobne nachádzame na začiatku obdobia zvýšenej volatility. Obchodníci na severnej pologuli sa pripravujú na zatváranie alebo aspoň redukciu svojich pozícií pred tým, než prídu letné prázdniny. Počas tohto obdobia, ktoré zvyčajne trvá do konca augusta, budú trhy vykazovať len nízku aktivitu. Tá však možno bude mať za následok väčšie pohyby na trhu, ako by bolo treba.

Výnosy širšieho komoditného indexu DJ-UBS sprevádzajú už štvrtý týždeň záporné hodnoty. Stojí za tým predovšetkým predaj vzácnych kovov, v menšej miere ale aj tých priemyselných. Naopak energetický sektor je až nečakane pokojný. Poľnohospodárskemu sektoru sa dokonca podarilo prehupnúť do menších ziskov. K tomu prispeli najmä dobré výsledky v prípade kukurice a pšenice.

saxo-jun27-a

Keď sa pozrieme na jednotlivé komodity, tak 19 z celkových 24 padalo. Nie je pritom prekvapením, že medzi piatimi najhoršími v tomto rebríčku boli kovy. „Rekordmanom“ však bolo hlavne striebro, ktoré spadlo o 10 percent, a dostalo sa tak najnižšie od septembra 2010. Jeho strata v roku 2013 už teda predstavuje jednu tretinu. Naopak dolár vzrástol oproti košu mien o 1,4 percenta, čo čiastočne vysvetľuje všeobecnú cenovú slabosť.

saxo-jun27-b

Zlatu a striebru sa naďalej nedarí

Ako som už hovoril, vzácne kovy boli jednou z hlavných obetí výpredajov. Zlato aj striebro dokonca dosiahli svoju najnižšiu úroveň od septembra 2010. Pokles bol spôsobený kombináciou silnejšieho dolára, rastúcich výnosov amerických dlhopisov a obáv o zdravie čínskeho finančného systému. Obchodníci spoliehajúci sa na momentum a smerovanie začali po nedávnych minimách agresívne predávať, a teda bola pri zlate prelomená ďalšia kľúčová hranica – 1300 dolárov za uncu. To podlomilo už tak dosť oslabený sentiment a obchodníci sústreďujúci sa na technickú analýzu si stanovili ďalší technický cieľ – 1150 dolárov za uncu.

Zlato sa na zostupnej vlne vezie už od vlaňajšieho októbra. Tento pohyb nám môže slúžiť ako lakmusový papierik – čiže varovné znamenie, že sa niečo začína diať. Navyše väčšina likvidácií dlhých pozícií zo strany inštitucionálnych investorov a tiež short sellingu vykonávaného hedgeovými fondami sa už dávno odohrala. Ďalej však ešte môžu padať ostatné trhy, najmä dlhopisové a akciové vo vyspelých ekonomikách. Zlatu sa tak možno ešte dostane podpory, avšak ak súčasne porastie aj dolár, nebude táto podpora príliš vidieť. Striebro sa potom dočkalo nižších týždenných maxím ako v minulých 15 týždňoch. Počas tejto doby sa pritom jeho relatívna hodnota proti zlatu dostala najnižšie od augusta 2010. Striebro sa teraz obchoduje o neuveriteľných 61 percent nižšie, než počas maxím z roku 2011, kedy sa dotklo ceny 50 dolárov za uncu. Keby sa náhodou striebru podarilo dostať vyššie, s najväčšou pravdepodobnosťou by to bolo dielom zlata. Súčasný stav dopytu a ponuky totiž neposkytuje výraznejšiu podporu.

saxo-jun27-c  

Aj krátkodobý výhľad zostáva krehký – dolár bude pravdepodobne posilňovať, zatiaľ čo výnosy z dlhopisov budú aj naďalej rásť, a to bez toho, aby súčasne išla nahor aj inflácia. Očakávanie slabších ekonomických dát v Spojených štátoch v nadchádzajúcom štvrťroku zrejme nepovedie k predčasnej redukcii nákupov aktív, a ak sa pomalší trend potvrdí, zlatu sa dostane podpora. V tejto chvíli však zostáva obchodovanie s ETP (burzovo obchodované výrobky) pod bodom mrazu a ak budú hedgeové fondy pokračovať v ďalšom shortovaní, akýkoľvek krátkodobý nádych zlata možno považovať za obyčajnú korekciu.

Ropné trhy ako oáza pokoja

Ropa sa na oboch stranách Atlantiku aj naďalej obchoduje vo svojom ustálenom rozmedzí. Pokus prekonať psychologickú hranicu 100 dolárov za barel sa rope WTI nepodaril, zmarilo ho totiž stredajšie rokovania Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC). Posilňujúci dolár zobral rope podporu a donútil hedgeové fondy a ďalších významných špekulatívnych investorov, aby zredukovali svoje dlhé čisté pozície. 11. júna sme sa tak mohli dočkať čísel, ktoré tu neboli od obáv ohľadom iránskych sankcií vlani v lete. To vtedy odštartovalo rally na rope WTI a vyhnalo ju nad 105 dolárov za barel.

Od chvíle, čo môže ropa prúdiť z amerického Cushingu, sa rozdiel medzi WTI a Brentom stále znižuje. Konkrétne už ide o 7,2 dolára za barel, čo je najmenší rozdiel medzi oboma typmi ropy od začiatku roka 2011. A keďže sa oba trhy stále pohybujú v ustálenom rozmedzí, priťahuje tento spread pozornosť obchodníkov. To by mohlo vysvetľovať, prečo dlhé pozície na rope WTI narastajú – na rozdiel od Brent.

Okrem pohybov dolára teraz ropné trhy ovplyvňujú najmä nasledujúce trendy

Smerom nahor:

  • Geopolitické napätie na Blízkom východe, ktoré sa na cene ropy v posledných týždňoch podpísalo niekoľkými plusovými dolármi.
  • Nárast dopytu zo strany rafinérií, pretože údržbová sezóna bola rozsiahlejšia než obvykle.
  • Očakávaný nárast spotreby benzínu v najbližších mesiacoch – predovšetkým v Saudskej Arábii a Japonsku

Smerom dolu:

  • Nižší rast dopytu v Číne. Ďalšia sada ekonomických dát totiž potvrdila skôr ekonomické spomalenie.
  • Prudký nárast produkcie americkej ropy, ktorá teraz prvýkrát za 16 rokov prevyšuje dovoz.
  • Vysoké množstvo špekulatívnych dlhých pozícií, ktoré v tejto chvíli nemajú svoje opodstatnenie.

Všetky tieto protichodné trendy naznačujú, že sa v najbližších týždňoch bude ropa opäť obchodovať v ustálenom rozmedzí. Najpravdepodobnejší je pritom rast ropy smerom nahor.

saxo-jun27-dAutor je hlavný komoditný stratég Saxo Bank, ilustračné foto: sxc.hu.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *