Streda 22. január. Meniny má Zora

Dovolenka na úver? Realita pre 12 % Slovákov

Záujem Slovákov o pôžičky a spotrebné úvery dramaticky rastie. Ku koncu augusta sa objem spotrebných úverov pre domácnosti medziročne zvýšil o 14 percent a dosiahol úctyhodných päť miliárd eur.

Pre porovnanie objem úverov na kúpu nehnuteľností predstavuje 26,4 mld. eur. Z tých sa však financuje bývanie v hodnote rádovo desiatok, či stoviek tisícov eur. Je pravdou, že aj spotrebné úvery v poslednej dobe často slúžia na dofinancovanie kúpy nehnuteľností, no používajú sa často aj na menej naliehavé veci, napríklad na dovolenky. Prieskumy ukazujú, že na tento účel si už niekedy požičalo 12 percent Slovákov.

Ponuka pôžičiek na dovolenku je bohatá

Pozreli sme sa preto na to, ako je tento fenomén na Slovensku rozšírený. Niektoré banky financovanie dovoleniek úvermi aktívne ponúkajú. VÚB napríklad na svojej internetovej stránke promuje možnosť financovať dovolenku bezúčelovým úverom. Aktívne sú v tejto oblasti aj nebankovky, napríklad Home Credit, Quatro, či Cetelem. Rovnako aj tu ide väčšinou o bezúčelové pôžičky. Je tu však aj možnosť požičať prostredníctvom cestovnej kancelárie.

V tom prípade už ide zväčša o účelové úvery viazané ku konkrétnemu zájazdu. I toto financovanie však poskytujú nebankovky. Výhodou je celú administratívu vybaví klient priamo v cestovnej kancelárii. Niekedy sa dokonca pôžička javí pre klienta ako bezúročná, no o náklady sa nebakovka delí s cestovkou.

Nevýhodou financovania dovoleniek úverom je to, že sa relatívne dlhodobou pôžičkou financuje vec krátkodobej spotreby. Dovolenku, ktorá trvá v lepšom prípade dva týždne, tak ľudia často splácajú i viac ako rok. Ďalšou nástrahou je to, že sa zhoršuje finančná morálka veriteľov. Odborníci radia, že dovolenka by mala byť statkom, na ktorý by si mal každý vopred našetriť. Ak si však človek zvykne riešiť impulzívne nákupy úvermi a pôžičkami, zakladá si na budúce finančné problémy.

Ľudia si zvykajú dovolenkovať na úver

„Trend financovania dovoleniek úverom je rozšírený nielen na Slovensku ale aj v celej Európe. Najaktuálnejší Európsky spotrebiteľský platobný report spoločnosti Intrum to potvrdzuje. Až 16 percent opýtaných si myslí, že financovať dovolenku na dlh je v poriadku,“ uvádza riaditeľ inkasnej spoločnosti Intrum Martin Musil.

Dodáva, že hoci sú Slováci podľa tohto prieskumu o čosi opatrnejší – dovolenku úverom financovalo 12 percent respondentov – znepokojujúcejšie je, že v porovnaní s predošlým rokom ide o nárast o päť percentuálnych bodov. „Ľudia, si žiaľ, radi skracujú cestu k vytúženej dovolenke a využívajú financovanie na splátky,“ konštatuje M. Musil.

Tieto čísla potvrdzuje aj ďalší prieskum. Nechala si ho vypracovať spoločnosť Kruk. Aj podľa neho si už niekedy v minulosti úver alebo pôžičku na dovolenku zobralo 12 percent Slovákov. Hovorkyňa spoločnosti Jana Žaludová však situáciu nevidí dramaticky. „Výsledky nášho prieskumu ukazujú veľmi pragmatický prístup Slovákov k výdajov na dovolenku,“ hovorí. „Ak si na dovolenku Slováci požičajú, zväčšia ide o menšiu sumu,“ dodáva.

Presné štatistiky v tejto oblasti neexistujú. Keďže vo väčšine prípadov ide o bezúčelové úvery, detailne zodpovedať otázku, ako veľmi sa Slováci kvôli dovolenkám zadlžujú, nemožno. Potvrdzuje to aj PR manažér VÚB, Dominik Miša. „Pôžička môže byť využitá na akýkoľvek účel, banka teda bližšie účel nezisťuje,“ hovorí. Dodáva však, že financovanie dovolenky nepatrí medzi primárne dôvody žiadostí o pôžičku.

Dostupnosť úverov zvyšuje pokušenie

Podľa prieskumu spoločnosti Kruk si na dovolenku požičiavajú najčastejšie ľudia vo veku 27 až 44 rokov. V tejto vekovej skupine si na tento účel už pôžičku do 400 euro zobralo 18 percent respondentov. Z geografického hľadiska si najčastejšie dovolenku úverom financujú obyvatelia Prešovského kraja.

„Zlepšujúca sa finančná situácia umožňuje väčšej skupine obyvateľstva splniť si svoj dovolenkový sen aj za cenu jeho nákupu na splátky, a zároveň čoraz väčšia skupina ľudí si aj myslí, že investovať dovolenku na dlh je v poriadku,“ upozorňuje M. Musil zo spoločnosti Intrum. Problém, to podľa neho bude spôsobovať v ťažších časoch.

„Ešte stále sa stretávame s tým, že spotrebitelia dostatočne nepremýšľajú nad svojou finančnou situáciou, neplánujú si výdavky vopred a nevytvárajú si rezervy pre neočakávané situácie. Pri rozhodovaní o výbere pôžičky konajú impulzívne s cieľom splniť si svoje momentálne túžby bez ohľadu na svoju finančnú situáciu, skutočné potreby a možné následky,“ súhlasí aj právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie, Sylvia Ďatelinková.

Úver je záväzok na dlhé obdobie a je potrebné ho splácať aj vrátane nákladov s ním súvisiacimi. „Má všeobecne význam vtedy, keď sa ním financujú prostriedky dlhodobej spotreby, pričom jeho splatnosť by nemala dlhšia ako životnosť úverovanej veci. Z tohto pohľadu považujem čerpanie úveru na dovolenku resp. veci, ktoré nutne k životu nepotrebujeme a môžeme si na ne postupne sami našetriť, za neekonomické rozhodnutie a hazard s rodinnými financiami,“ konštatuje S. Ďatelinková.

Požičali ste si už niekedy na dovolenku?

View Results

Loading ... Loading ...

Čo radia odborníci

Ako sa vyvarovať zbytočnému zadlženiu kvôli dovolenke:

♣ Vytvárajte si finančnú rezervu na cestovanie už v predstihu, ak je to potrebné aj niekoľko mesiacov.

♣ Mesačný rozpočet si nastavte vždy tak, aby vám zostala rezerva aspoň vo výške 20 percent odhadovaných výdavkov.

♣ Dôkladne si nastavte dovolenkový rozpočet. Pomôže vám to vyhnúť sa zbytočných výdavkom a finančným problémom po lete.

Ako si vybrať úver na dovolenku, ak už je to naozaj nevyhnutné:

♦ Je potrebné si zrátať, aké sú vaše finančné možnosti a či vám zostane potrebná suma na splátku. Základný vzorec je, že splátky úverov by nemali prekročiť jednu tretinu čistého príjmu.

♦ Požičiavajte si iba od veriteľa, ktorý má povolenie Národnej banky Slovenska.

♦ Pri výbere úveru je treba si porovnať viaceré ponuky a nepodliehať unáhleným rozhodnutiam.

♦ Voliť čo najkratšiu dobu splatnosti úveru a zvýšenú pozornosť venovať najmä RPMN, ktoré vyjadruje skutočnú cenu spotrebiteľského úveru a je kľúčovým parametrom pre porovnanie ponúk. (RPMN zahŕňa aj iné poplatky súvisiace s úverom, napríklad poplatok za vybavenie účtu, poistenie úveru.)

♦ Zmluvu si pred jej podpisom prečítajte a ak vám jej obsah nie je zrozumiteľný nebojte sa požiadať o vysvetlenie.

♦ K podpisu zmluvy pristupujte, až vtedy, keď sú vám známe všetky zmluvné dojednania vrátane obsahu príloh.

2 odpovede na “Dovolenka na úver? Realita pre 12 % Slovákov”

  1. M píše:

    Dovolenka na uver? Musi $%^&*!

  2. Eva píše:

    Dovolenka na úver nie je určite dobrá. No v dnešnej dobe, keď človeka nútia platiť za viaceré služby kreditkou (letenky napriklad), sa stiera rozdiel medzi vlastnými a cudzími peniazmi… 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *